Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Ustawa o OZE trafiła do Sejmu

Ustawa o OZE trafiła do Sejmu

We wtorek rano projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, po blisko czterech latach prac rządowych, został w końcu skierowany do Sejmu – dowiedział się Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

ole-m

We wtorek rano projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, po blisko czterech latach prac rządowych, został w końcu skierowany do Sejmu – dowiedział się Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

Chociaż projekt został formalnie przyjęty przez Radę Ministrów 8 kwietnia, to jeszcze dwa miesiące później wprowadzane były w nim zmiany, dzięki którym przepisy nie będą musiały być (zdaniem rządu i UOKiK) notyfikowane Komisji Europejskiej jako pomoc publiczna. przeciwnego zdania jest jednak m.in. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Ostatecznie rząd zaakceptował projekt 11 czerwca i przekazał Rządowemu Centrum Legislacji, który potrzebował blisko miesiąca, aby skierować go do Sejmu. W końcu 8 lipca trafił do parlamentu.

Kluczowe zmiany, które zostały zaproponowane już po przyjęciu ustawy przez rząd, to rezygnacja z notyfikacji systemu aukcji OZE i zielonych certyfikatów Komisji Europejskiej. To efekt opinii, jaką wydał w tej sprawie UOKiK I dostosowania się do niej Ministerstwa Gospodarki.

Aby system aukcyjny mógł wejść w życie na podstawie tzw. wyłączeń generalnych (GBERy określają jakie podmioty mogą otrzymywać pomoc bez notyfikacji), konieczne było ograniczenie preferencji dla najmniejszych instalacji OZE. Zamiast dotychczasowego limitu 1 MW, skorzystają z nich tylko instalacje do 500 kW (taki limit przewidują unijne regulacje). Preferencje dotyczą m.in. obowiązku zakupu energii przez sprzedawcę zobowiązanego.

Ministerstwo zaproponowało również, aby aukcje OZE organizowane były jedynie do 2021 roku.

Zgodnie z autopoprawką rząd powinien określić maksymalną ilość i wartość energii z OZE, jaką chce zakontraktować w pierwszej aukcji do 31 stycznia 2015 roku. Natomiast Minister Gospodarki określi je odpowiednio dla aukcji obejmujących instalacje OZE do 1 MW do 15 lutego 2015 roku. System aukcyjny ma ruszyć 1 stycznia 2016 roku, a nie – jak zakładano wcześniej – po roku od uzyskania zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną.

Ustawa może trafić pod obrady Sejmu już podczas kolejnego posiedzenia Sejmu w dniach 22-25 lipca. Później, po krótkich parlamentarnych wakacjach, posłowie ponownie zbiorą się 27 sierpnia 2014 roku.

Projekt ustawy o OZE wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji w wersji przesłanej do Sejmu

Rynek energii rozwija:

Kilka tygodni temu import prądu urósł nagle do problemu, o którym mówi sam premier Donald Tusk. Ale jest mało prawdopodobne, żeby w ciągu najbliższych 10 lat energia z zagranicy miała szeroką strugą popłynąć do naszego kraju.

saldo przepyww w systemie
Rynek energii rozwija:

Redaktor Marcin Piasecki cytuje w swoim felietonie informacje WysokieNapiecie.pl o rządowych planach ratowania górnictwa.