Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Będzie obowiązek wymiany 80 proc. liczników

Będzie obowiązek wymiany 80 proc. liczników

Zespół ds. Programowania Prac Rządu zgodził się na kontynuowanie prac nad ustawą o inteligentnych licznikach. Nowelizacja Prawa energetycznego przewiduje także utworzenie Operatora Informacji Pomiarowych (OIP).

ole-m

Zespół ds. Programowania Prac Rządu zgodził się na kontynuowanie prac nad ustawą o inteligentnych licznikach. Nowelizacja Prawa energetycznego przewiduje także utworzenie Operatora Informacji Pomiarowych (OIP).

OIP ma prowadzić Centralny Zbiór Informacji Pomiarowych, czyli zbierać, przetwarzać i udostępniać informacje odczytywane przez inteligentne liczniki. Operator ma być nadzorowany przez Prezesa URE.

Ustawa przewiduje także nałożenie na operatorów systemów dystrybucyjnych obowiązku wymiany 80 proc. liczników na inteligentne. Jednak możliwość realizacji inwestycji w ustawowym terminie do 2020 roku, który przewiduje unijna dyrektywa, wydaje się mało realny.

Przypomnijmy, że Polska przedstawiła Komisji Europejskiej wyliczenia, zgodnie z którymi instalacja inteligentnych liczników u odbiorców końcowych jest opłacalna (per saldo dla wszystkich uczestników rynku energetycznego). W związku z tym do 2020 roku powinniśmy zrealizować obowiązek instalacji takich urządzeń przynajmniej u 80 proc. odbiorców.

Jednak kolejne propozycje nałożenia tego obowiązku, wraz z utworzeniem OIP, były odrzucane przez resort finansów i kancelarię premiera. Teraz zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele MF i KPRM, dał zielone światło do opracowania założeń projektu.

Rząd chce przyjąć ustawę licznikową do końca roku.

Rynek energii rozwija:

Wprost Biznes pisze o, ujawnionych na łamach WysokieNapiecie.pl, rządowych planach ratowania Kompanii Węglowej.

Elektrownie węglowe w USA są już tylko zamykane. Wyparł je tańszy gaz ziemnyAmerykanie, z dotychczasowych kontestatorów polityki klimatycznej, stają się jej forpocztą. Co to oznacza dla Polski?

Elektrownie węglowe w USA są już tylko zamykane. Wyparł je tańszy gaz ziemny

Uwalnianie polskiego rynku gazu dopiero się zaczęło, a już wymyka się spod kontroli na tyle, źe pozycja PGNiG w perspektywie najbliższych lat wydaje się zagrożona. Receptą okaże się podział koncernu?

gaz wierzchowice
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!