Menu
Patronat honorowy Patronage

Złoty spaw na GIPL

Biegnące przez terytorium Litwy i Polski części gazociągu GIPL zostały fizycznie połączone tak zwanym złotym spawem. Cała budowa ma się zakończyć w tym roku. Operatorzy - Gaz-System i Amber Grid, oraz regulatorzy muszą jeszcze uzgodnić taryfy i regulaminy przesyłu gazu przez nowe połączenie. 

Złoty spaw wykonano na terytorium Litwy, kilkadziesiąt metrów od granicy, między Puńskiem a Łoździejami (Lazdijai), kilkaset metrów od północnego końca granicznego jeziora Gaładuś. Nieco symboliczne jest to, że praktycznie w tym samym miejscu granicę przekracza połączenie elektroenergetyczne Ełk-Alytus, czyli LitPol Link.

GIPL jest pierwszym fizycznym i bezpośrednim połączeniem systemu przesyłowego gazu państw bałtyckich oraz Finlandii z resztą UE. Finlandię łączy bowiem z Estonią podmorski Balticconnector.

Budowa 343 km polskiego odcinka jest na ukończeniu, do końca roku całość ma być gotowa. Litewski odcinek liczy 165 km i jest już praktycznie zakończony.

Uzgodnienia zasad funkcjonowania

Operacyjnie gazociąg ma być zdolny do działania w połowie 2022 r.

Do tego czasu operatorzy z obu krajów powinni uzgodnić taryfy na połączeniu ich systemów, czy też metody alokacji zdolności przesyłowych. Rozmowy na ten temat są w toku, a wskazówkami dla  uzgodnień są rezultaty niewiążącego badania zainteresowania uczestników rynku zdolnościami przesyłowymi interkonektora, jakie Gaz-System i Amber Grid przeprowadzili w listopadzie i grudniu 2020. Jego celem było m.in. określenie optymalnych warunków dostępu do punktu połączenia międzysystemowego w obu kierunkach. 

Na podstawie rezultatów operatorzy ocenili, że „GIPL wykazuje wysoki potencjał komercyjny i może przynieść wysoką wartość ekonomiczną dla uczestników rynku”.

Rezerwacja przesyłu

Uzgodnienia operatorów muszą być zatwierdzone przez regulatorów. Celem jest to, aby w lipcu 2022 r. przeprowadzić pierwsze aukcje produktów rocznych na rok gazowy 2022/2023. To oznacza, że gazociąg powinien ruszyć najpóźniej 1 października 2022 r., kiedy to rok gazowy się zaczyna.

Aukcje na przepustowość , zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami, będą się odbywać na platformie aukcyjnej GSA Gaz-Systemu. Termin w lipcu 2022 r. potwierdził również Amber Grid.

Gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld w kierunku Polski.

Zgodnie z europejskimi regulacjami obaj operatorzy zbadali ostatnio zainteresowanie perspektywą możliwości zwiększenia w przyszłości przepustowości GIPL. Okazało się, że gazociąg zaspokoi przewidywane przez uczestników rynku potrzeby, więc chwilowo nie ma potrzeby projektowania zwiększenia możliwości przesyłu w odleglejszej przyszłości.

Perspektywy wykorzystania

Jak wskazywał podczas uroczystego „spawania” pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, GIPL jest elementem polskiej strategii dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu. Lipcowe aukcje dadzą obraz przyszłego wykorzystania rury, ale pewne wskazówki co do tego, jak w przyszłości popłynie nią gaz, mogą być przyszłoroczne aukcje na zdolności regazyfikacyjne litewskiego terminala LNG w Kłajpedzie – na rok gazowy 2022/2023. Jak usłyszeliśmy, przetargami tymi interesuje się PGNiG, co oznaczałoby, że polski koncern wykorzysta GIPL jako kolejną drogę importu. PGNiG ma portfel długoterminowych kontraktów z amerykańskimi dostawcami, których wolumen przekracza przyszłe zdolności terminala w Świnoujściu. Może zatem wykorzystać Kłajpedę i GIPL. W dzisiejszych, niespokojnych, zwłaszcza na rynku gazu czasach, kontrakt długoterminowy ma swoją wartość.

 

Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Ledwo pojawiła się nadzieja na poluzowanie zasady 10H, która ograniczyła możliwość budowy nowych farm wiatrowych, a już niektórzy wieszczą, że swojej ustawy odległościowej w przyszłości może doczekać się fotowoltaika. Czy te obawy są słuszne?
Wydatki na kotły węglowe nie będą mogły od przyszłego roku zostać zaliczone do wydatków, które można odpisać w zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Tak przewiduje skierowany do uzgodnień nowy projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.