Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Złoty spaw na GIPL

Złoty spaw na GIPL

Biegnące przez terytorium Litwy i Polski części gazociągu GIPL zostały fizycznie połączone tak zwanym złotym spawem. Cała budowa ma się zakończyć w tym roku. Operatorzy - Gaz-System i Amber Grid, oraz regulatorzy muszą jeszcze uzgodnić taryfy i regulaminy przesyłu gazu przez nowe połączenie. 
gipl-spaw

Złoty spaw wykonano na terytorium Litwy, kilkadziesiąt metrów od granicy, między Puńskiem a Łoździejami (Lazdijai), kilkaset metrów od północnego końca granicznego jeziora Gaładuś. Nieco symboliczne jest to, że praktycznie w tym samym miejscu granicę przekracza połączenie elektroenergetyczne Ełk-Alytus, czyli LitPol Link.

GIPL jest pierwszym fizycznym i bezpośrednim połączeniem systemu przesyłowego gazu państw bałtyckich oraz Finlandii z resztą UE. Finlandię łączy bowiem z Estonią podmorski Balticconnector.

Budowa 343 km polskiego odcinka jest na ukończeniu, do końca roku całość ma być gotowa. Litewski odcinek liczy 165 km i jest już praktycznie zakończony.

Uzgodnienia zasad funkcjonowania

Operacyjnie gazociąg ma być zdolny do działania w połowie 2022 r.

Do tego czasu operatorzy z obu krajów powinni uzgodnić taryfy na połączeniu ich systemów, czy też metody alokacji zdolności przesyłowych. Rozmowy na ten temat są w toku, a wskazówkami dla  uzgodnień są rezultaty niewiążącego badania zainteresowania uczestników rynku zdolnościami przesyłowymi interkonektora, jakie Gaz-System i Amber Grid przeprowadzili w listopadzie i grudniu 2020. Jego celem było m.in. określenie optymalnych warunków dostępu do punktu połączenia międzysystemowego w obu kierunkach. gipl spaw2

Na podstawie rezultatów operatorzy ocenili, że „GIPL wykazuje wysoki potencjał komercyjny i może przynieść wysoką wartość ekonomiczną dla uczestników rynku”.

Rezerwacja przesyłu

Uzgodnienia operatorów muszą być zatwierdzone przez regulatorów. Celem jest to, aby w lipcu 2022 r. przeprowadzić pierwsze aukcje produktów rocznych na rok gazowy 2022/2023. To oznacza, że gazociąg powinien ruszyć najpóźniej 1 października 2022 r., kiedy to rok gazowy się zaczyna.

Aukcje na przepustowość , zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami, będą się odbywać na platformie aukcyjnej GSA Gaz-Systemu. Termin w lipcu 2022 r. potwierdził również Amber Grid.gipl spaw

Gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld w kierunku Polski.

Zgodnie z europejskimi regulacjami obaj operatorzy zbadali ostatnio zainteresowanie perspektywą możliwości zwiększenia w przyszłości przepustowości GIPL. Okazało się, że gazociąg zaspokoi przewidywane przez uczestników rynku potrzeby, więc chwilowo nie ma potrzeby projektowania zwiększenia możliwości przesyłu w odleglejszej przyszłości.

Perspektywy wykorzystania

Jak wskazywał podczas uroczystego „spawania” pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, GIPL jest elementem polskiej strategii dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu. Lipcowe aukcje dadzą obraz przyszłego wykorzystania rury, ale pewne wskazówki co do tego, jak w przyszłości popłynie nią gaz, mogą być przyszłoroczne aukcje na zdolności regazyfikacyjne litewskiego terminala LNG w Kłajpedzie – na rok gazowy 2022/2023. Jak usłyszeliśmy, przetargami tymi interesuje się PGNiG, co oznaczałoby, że polski koncern wykorzysta GIPL jako kolejną drogę importu. PGNiG ma portfel długoterminowych kontraktów z amerykańskimi dostawcami, których wolumen przekracza przyszłe zdolności terminala w Świnoujściu. Może zatem wykorzystać Kłajpedę i GIPL. W dzisiejszych, niespokojnych, zwłaszcza na rynku gazu czasach, kontrakt długoterminowy ma swoją wartość.

 

Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Ledwo pojawiła się nadzieja na poluzowanie zasady 10H, która ograniczyła możliwość budowy nowych farm wiatrowych, a już niektórzy wieszczą, że swojej ustawy odległościowej w przyszłości może doczekać się fotowoltaika. Czy te obawy są słuszne?
Farma pv fot Onde
Wydatki na kotły węglowe nie będą mogły od przyszłego roku zostać zaliczone do wydatków, które można odpisać w zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Tak przewiduje skierowany do uzgodnień nowy projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
dom ogrzewanie biomasa emisja smog drewno