Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej bez dotacji, ale z ulgą

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej bez dotacji, ale z ulgą

Materiał Partnera
Wielu właścicieli fotowoltaiki myśli o tym, by zwiększyć moc swojej instalacji. Na taką inwestycję nie dostaną dotacji, choć są też wyjątki. Natomiast można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, o ile spełni się warunki uprawniające do tej popularnej ulgi. Na uwagę zasługuje przede wszystkim termin inwestycji.
odliczenie podatkowe ulga termomodernizacyjna.png

O rozbudowie instalacji fotowoltaicznej myśli w Polsce spora część prosumentów. Warto wiedzieć, że na taką inwestycję nie dostaną dotacji. W programach Mój Prąd, Czyste Powietrze i Agroenergia zaznaczono, że nie podlegają dofinansowaniu projekty polegające na zwiększeniu mocy instalacji.  Z kolei Warszawa, która od września przyjmuje wnioski od mieszkańców o dofinansowanie inwestycji w OZE w 2022 roku, wyklucza z programu dopłat rozbudowę takich instalacji, które uprzednio dostały finansowanie z budżetu stolicy.

Wydatki na fotowoltaikę można natomiast odpisać od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

„Zakup ogniwa fotowoltaicznego wraz z osprzętem i montaż instalacji fotowoltaicznej zostały wymienione w katalogu wydatków uprawniających do ulgi termomodernizacyjnej. Zatem, o ile zostały spełnione pozostałe warunki odliczenia, to poniesione wydatki na rozbudowę już istniejącej instalacji podlegają odliczeniu od dochodu (przychodu)” – poinformowało Ministerstwo Finansów portal WysokieNapiecie.pl.

Czytaj także: Jak odliczyć od podatku panele fotowoltaiczne i rozliczyć dotację

Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Warunki korzystania z ulgi termomodernizacyjnej, określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Adresatami ulgi termomodernizacyjnej są podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych opłacający podatek według skali podatkowej, 19 proc.  stawki podatku oraz podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ulga jest przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych, którzy ponieśli wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w tych budynkach.

Czytaj także: Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu podatkowym

Z samej konstrukcji ulgi wynika, że inwestycję termomodernizacyjną możemy prowadzić przez kolejne trzy lata, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Pierwszy wydatek może być poniesiony od 1 stycznia 2019 roku. To oznacza, że instalację fotowoltaiczną możemy potem rozbudować i koszty odpisać w zeznaniu podatkowym za ten rok, kiedy ponieśliśmy koszty udokumentowane fakturą. Jeśli więc prosument pierwszy wydatek  poniósł np. 30 sierpnia w 2019 roku, to przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zakończyć do końca 2022 roku. Decyduje tu data sprzedaży na fakturze.

odliczenie podatkowe ulga termomodernizacyjna

Ile można odliczyć w PIT?

Górna granica wydatków wynosi w przypadku jednego podatnika 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Limit nie jest związany z jedną inwestycją, ani jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym.

 

Pierwsze farmy wiatrowe w polskiej strefie na Bałtyku mają zacząć produkować energię w 2026 r. Jednak wcześniej do jej przyjęcia musi zostać przystosowana lądowa sieć przesyłowa. Swoje odcinki po lądzie muszą poprowadzić również sami inwestorzy wiatraków. Firmy wykonawcze szykują się na żniwa
sieci rynek prad przesyl
Osiem działających w Polsce spalarni przetwarza łącznie ok. 1,1 mln ton odpadów komunalnych rocznie, produkując przy tym energię elektryczną i cieplną. Dzięki rozbudowie i budowie kolejnych w najbliższych latach ich moc przerobowa sięgnie ok. 2 mln ton. I na tym raczej się nie skończy. Samorządy nie mają pieniędzy, ale coraz więcej firm proponuje im partnerstwo publiczno-prywatne.
Spalarnie odpadów
Tydzień Energetyka: Drogi gaz, drogie nawozy; Rynek mocy zgodny z unijnym prawem; PKN Orlen złożył wniosek w sprawie przejęcia PGNiG; Brak prądu w Indiach i Libanie
Gaz gazociąg fot. JT
Rynek energii rozwija:
Serwis WysokieNapiecie.pl i Bartłomiej Derski zostali nagrodzeni w plebiscycie organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych za najciekawsze i docierające najszerzej artykuły o rozwoju elektromobilności. Chwilę wcześniej Magdalena Skłodowska została doceniona za artykuły poświęcone energetyce słonecznej.
wysokienapiecie motoryzacja nagroda
Elektromobilność napędza:
Fotowoltaikę wspiera:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!