Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Tauron i JSW dalej bez prezesów  

Tauron i JSW dalej bez prezesów  

Konkursy na prezesów kontrolowanych przez państwo spółek: Taurona i JSW nie przyniosły rezultatów. Udało się w niech wyłonić wiceprezesów, ale rady nadzorcze prezesów nie wybrały. W obu przypadkach konkursy będą powtórzone. Co jeszcze wydarzyło się w energetyce w zeszłym tygodniu? 
burst
burst

Rada nadzorcza Taurona wyłoniła trzech wiceprezesów, jednak żaden z 7 kandydatów na prezesa nie zyskał jej akceptacji. Konkurs będzie powtórzony, termin przyjmowania zgłoszeń mija 30 sierpnia. Tauronem kieruje tymczasowo, jako p.o. prezesa wiceprezes ds. handlu Artur Michałowski.

Wypadki w Jastrzębskiej Spółce Węglowej potoczyły się niemal identycznie. Rada nadzorcza powołała trzech wiceprezesów, ale nie wskazała nikogo na miejsce odwołanej 9 lipca Barbary Piontek. Zgłoszenia w konkursie na prezesa przyjmowane są do 23 sierpnia. JSW kieruje tymczasowo prof. Jerzy Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, delegowany do zarządu członek Rady nadzorczej.

Kalkulacje taryf na ciepło po nowemu

Ministerstwo klimatu przedstawiło do konsultacji propozycje nowych sposobów kalkulacji taryf na ciepło. Zakładają m.in. określenie dolnego limitu przychodów z przesyłu i dystrybucji ciepła, a także z jego wytwarzania w przypadku nie stosowania uproszczonej kalkulacji cen. Uwzględniana w kalkulacji stopa zwrotu z kapitału będzie mogła być wyższa w przypadku redukcji emisji. Bonus ten ma wynosić 1 pp na każde 25% redukcji.

Według ministerstwa, model ten poprawi kiepską sytuację finansową ciepłownictwa i da branży dodatkowe pieniądze na inwestycje, konieczne dla transformacji.

PGNiG chce patrzeć na ręce niemieckiemu regulatorowi

PGNiG i jego spółka zależna PST złożyły wniosek o dopuszczenie do postępowania, prowadzonego przez niemieckiego regulatora BNetzA w sprawie certyfikacji operatora odcinka Nord Stream 2 na niemieckich wodach terytorialnych.

O zatwierdzenie w charakterze operatora w formule ITO ubiega się właściciel NS2 – spółka Nord Stream 2 AG. ITO umożliwia działanie w warunkach niepełnej rozdzielności właścicielskiej operatora i właściciela.

PGNiG uważa, że powierzenie jej obowiązków operatora byłoby nielegalne w świetle europejskich regulacji. Rewizja dyrektywy gazowej przewiduje bowiem możliwość wprowadzenia ITO tylko dla infrastruktury istniejącej przez 23 maja 2019 r. A Nord Stream 2 wtedy nie istniał – argumentuje PGNiG.

Baltic Pipe skrzyżowało się z Nord Stream 2

Druga nitka Nord Stream 2 nie została ciągle ukończona. Tymczasem nad obydwoma jego rurami ułożono już rurę gazociągu Baltic Pipe, budowanego na zlecenie Gaz-Systemu przez jednostki koncernu Saipem. Krzyżowanie odbyło się bez żadnych problemów, w zgodzie z podpisanymi wcześniej umowami. Saipem położył już rurę na ponad 200 z 275 km podmorskiej trasy Baltic Pipe na Bałtyku.

Kilka dni wcześniej, także bez żadnych problemów, doszło do skrzyżowania gazociągu z Danii z dwoma nitkami Nord Stream 1.

„Złoty spaw” na interkonektorze ze Słowacją

Budowa gazowego interkonektora Polska-Słowacja osiągnęła kolejny ważny punkt. Odcinki, budowane przez operatorów – Gaz-System i Eustream zostały połączone ostatnim „złotym” spawem. Oznacza to fizyczne połączenie rur, położonych wcześniej po obu stronach granicy. Obaj operatorzy zapewniają, że interkonektor będzie gotowy do pracy zgodnie z harmonogramem, w I kwartale 2022 r. Gazociąg łączy polski węzeł w Strachocinie ze słowacką tłocznią Velke Kapuszany, leżącą na gazociągu „Braterstwo”, czyli najważniejszej trasie eksportu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

 

Rynek energii rozwija:
W ciągu jednego dnia elektrycznym SUV-em można pokonać ok. 1,5 tys. km po europejskich autostradach, ładując auto co 2-4 godziny jazdy przez 25-35 minut. O ile wydłuża to podróż, ile kosztuje, czy przy europejskich drogach jest już wystarczająco dużo ładowarek i z czego pochodzi prąd, który ładuje się na zachodnioeuropejskich trasach?
oze ev bev wiatr erajd
"Fit4 55” to holistyczna koncepcja zmiany ekonomiczno-społecznej całej Europy. Chodzi o utrzymanie konkurencyjności w zmieniającym się świecie, o uniezależnienie się od kosztów importu paliw i budowanie własnej przewagi konkurencyjnej dzięki nowym technologiom
20210613 111243
fot. Tomasz Elżbieciak
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera: