Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Pierwszy fragment Baltic Pipe na dnie Morza Północnego

Pierwszy fragment Baltic Pipe na dnie Morza Północnego

1 maja startuje budowa pierwszego morskiego odcinka Baltic Pipe. Na razie rury spoczną na dnie Morza Północnego, gdzie Duńczycy zaczną budować odcinek systemu od gazociągu Europipe II do wybrzeży Danii.
gaz syst bp morze

Pierwsze 4 km rury

Według planów współinwestora Baltic Pipe – duńskiego operatora przesyłowego Energinet – z początkiem maja specjalny statek do układania rur Tog Mor rozpocznie prace na Morzu Północnym przy plaży Houstrup. Tog Mor 25 kwietnia wyszedł z duńskiego portu Esbjerg i zakotwiczył już ok. 2 mil morskich od miejsca lądowania gazociągu.

Zgodnie z planem, na Tog Mor z rur długości nieco ponad 12 metrów każda zespawanych zostanie ok. 4 km gazociągu. Będzie on stopniowo wciągany na brzeg przez 200-metrową rynnę wykopaną w plaży. Docelowo ma być połączony z 800-metrowym odcinkiem, ułożonym w zeszłym roku pod wydmami i zasypany piaskiem. Jednocześnie trwa budowa lądowego gazociągu z plaży Houstrup do lądowego terminala gazowego Nybro.

Połączenie z Europipe II

Po ułożeniu pierwszego podmorskiego fragmentu, na miejscu – w drugim tygodniu maja – ma się pojawić inna jednostka. To – jak podkreśla Energinet – największy na świecie statek instalacyjny Pioneering Spirit. Ułoży on 101 km podmorskiego gazociągu, od brzegów Danii, co potrwa mniej więcej półtora miesiąca.

Czytaj także: Gaz-System: dużo więcej gazu, Jamał wpięty w krajową sieć

W czerwcu pierwszy podmorski fragment Baltic Pipe od połączenia z Europipe II do duńskiego brzegu ma być już gotowy do podłączenia: z jednej strony do norweskiego gazociągu, z drugiej do rury, leżącej pod duńską wydmą.

Statek Saipemu rusza na Bałtyk 

Tymczasem w Rotterdamie stoi statek, który będzie na zlecenie Gaz-Systemu układał rury na dnie Bałtyku. Polski operator jest bowiem odpowiedzialny za budowę tej części gazociągu, aż po brzegi Danii. Należąca do wykonawcy – firmy Saipem jednostka Castorone ma wyjść z portu 5 maja i skierować się na Morze Bałtyckie. gaz syst bp morze

Gaz-System planuje, że Saipem zespawa i ułoży całą podmorską część na Bałtyku w tym roku. W ostatnich miesiącach 2021 miałyby się zacząć testy i próby techniczne.

Czytaj także: Duńczycy wykupili ziemię pod Baltic Pipe 

Gazociąg jest realizowany w formule dostaw inwestorskich, czyli za dostawy odpowiada Gaz-System. Wszystkie rury, które złożą się na morską część gazociągu są już wyprodukowane i sukcesywnie trafiają do portów, gdzie zostaną załadowane na statki.

Polski operator rozpoczął już wiercenie tunelu, którym gazociąg wejdzie na polski brzeg. Przewiert powstaje za pomocą miniaturowej tarczy TBM. W identyczny sposób polski operator wykona wejście na brzeg gazociągu w zatoce Faxe na duńskiej wyspie Zelandia.

Czytaj także: Popyt na gaz w dekadę skoczy o ponad połowę

Na rynku ciepła systemowego nie działa niewidzialna ręka rynku i mechanizm konkurencji. W ich miejsce wchodzi Urząd Regulacji Energetyki a jego zadaniem jest zapewnienie nabywcy ciepła systemowego możliwości nabycia tego produktu po odpowiedniej cenie oraz w odpowiedniej jakości
przemysl rury chlodzenie
Technologie wspiera: