Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Koniec kopalni Adamów. Co w jej miejsce?

Koniec kopalni Adamów. Co w jej miejsce?

W środę, 17 lutego, z kopalni Adamów wyjechała ostatnia tona węgla. W sumie przez 60 lat kopalnia wydobyła ponad 216 mln ton węgla brunatnego. W tym roku pracę zakończy kolejna odkrywka w Wielkopolsce, a za rok następna. Co dalej z pracownikami, terenami pokopalnianymi i całym koncernem energetycznym ZE PAK?
kwb adamow wydobycie

Budowa KWB Adamów ruszyła w 1959 roku, a pierwsza tona węgla brunatnego z odkrywki wyjechała w 1964 roku. W sumie kopalnia wykopała w czasie istnienia niemal 217 mln ton, czyli 7% całego węgla brunatnego wydobytego w Polsce od 1945 roku.

Kopalnia przez niemal cały okres funkcjonowania dostarczała węgiel do elektrowni Adamów o mocy 600 MW. Siłownia została jednak zamknięta w styczniu 2018 roku (była już wyeksploatowana, a dostosowanie do nowych norm ochrony powietrza było nieopłacalne). Kopalnia wcześniej zdjęła już jednak nadkład, czyli poniosła największe koszty związane z eksploatacją, więc koncern postanowił wydobyć, udostępnione już, ostatnie tony węgla.

Zobacz: Rusza likwidacja elektrowni węglowej Adamów

kwb adamow wydobycie

Kilkaset osób straci pracę

W związku z likwidacją kopalni już w sierpniu 2020 roku ruszyły zwolnienia grupowe w dwóch spółkach z grupy ZE PAK – KWB Adamów (górnicy) i PAK Górnictwo (obsługa i logistyka). Pracę straciło wówczas ok. 270 osób, spośród których blisko setka miała już uprawnienia emerytalne. Pozostałym ZE PAK, poza odprawami wynikającymi z kodeksu pracy, zaproponował bezpłatne szkolenia na instalatorów fotowoltaiki i zatrudnienie w Esoleo – nowej spółce za pomocą której Zygmunt Solorz-Żak i Polsat weszły na ten dynamiczny rynek. Skorzystało z nich kilkadziesiąt osób.

Na początku tego roku zatrudnionych było jeszcze ok. 130 osób w KWB Adamów i ok. 200 osób obsługujących wydobycie w tej kopalni, zatrudnionych w PAK Górnictwo. Większość z nich w tym roku także będzie już musiała odejść na emerytury lub znaleźć nowe miejsca pracy. Przy dalszym odpompowywaniu wody i likwidacji pracy będzie już znacznie mniej.

elektrownie na wegiel brunatny produkcja

Powstanie kilka jezior

Jednocześnie ruszyła rekultywacja terenów pogórniczych. KWB Adamów przywróciła na cele rolnicze już ok. 419 hektarów, ale przed nią najtrudniejszy etap – zagospodarowanie wyrobiska i przywracanie stosunków wodnych sprzed budowy kopalni (odkrywka przecięła dwie rzeki). W sumie do zrekultywowania jest jeszcze 1433 ha, z czego większość zajmą jeziora.

Do istniejących już trzech zbiorników: Janiszew, Przykona i Bogdałów, dołączą – już napełniane − jeziora Głowy, Koźmin, Koźmin końcowy i Władysławów. Spółka projektuje jeszcze dwa ostanie i jednocześnie największe: Centralny pośredni i Końcowy Adamów. Ten ostatni, o powierzchni przekraczającej 300 ha i głębokości dochodzącej do 40 metrów, będzie wypełniać się przez kilkanaście lat. Pozostałe powinny napełnić się w ciągu kilku lat. Łącznie jeziora powstałe na terenach KWB Adamów zmagazynują blisko 200 mln metrów sześciennych wody – niezwykle potrzebnej w tym regionie, wysychającym w znacznej mierze dzięki kilku dekadom działalności odkrywek. Koszty rekultywacji pochłoną kilkaset milionów złotych.

KWB Konin też do zamknięcia

To początek końca całego górnictwa węglowego w Wielkopolsce. Zgodnie z nową strategią ZE PAK, spółka będzie spalać „brunatne złoto” tylko do 2029 roku. Już w tym roku zakończyć ma się wydobycie z odkrywki Jóźwin. W przyszłym roku zamknięta zostanie (nie pracująca w tym roku) odkrywka Drzewce. W latach 2023-2029 eksploatowana będzie już tylko odkrywka Tomisławice. Wraz z jej końcem zlikwidowana zostanie ostatnia jednostka ZE PAK opalana węglem – blok o mocy 474 MW (pierwszy w Polsce na parametry nadkrytyczne), działający od 2008 roku. Spółka deklaruje, ze definitywnie zrezygnowała z planów budowy kolejnych odkrywek, które pozwoliłyby na wydłużenie jego pracy.

Zobacz też: W Polsce kończy się węgiel

PAK chce być zielony

ZE PAK od 2030 roku chce być w całości oparta na źródłach odnawialnych: biomasie (już spalanej w jednym dedykowanym bloku, a drugi jest właśnie budowany w miejscu jednostki węglowej), fotowoltaice (umowa budowy farmy Brudzew o mocy 70 MW została już podpisana, a spółka planuje jeszcze kilkaset megawatów w tej technologii), farmach wiatrowych (pod warunkiem zniesienia zakazu ich budowy na zasadzie „10h”) i biogazowniach (firma w dekadę chce ich mieć 14 MW). Uzupełniać mają je elektrolizery produkujące wodór.

Kontrolowana przez Solorza-Żaka spółka wciąż trzyma jednak w odwodzie gaz ziemny. Przed kilkoma dniami spółka dostała warunki przyłączenia bloku gazowo-parowego o mocy 600 MW w miejscu zamkniętej elektrowni Adamów. Jej budowa nie jest jednak przesądzona.

Plan rekultywacji terenów KWB Adamów

kwb adamow likwidacja

Zaczął się boom na czyste ogrzewanie. Sprzedaż powietrznych pomp ciepła, wykorzystywanych do ogrzewania domów i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, na polskim rynku w ubiegłym roku podwoiła się. Czy pompy ciepła powtórzą sukces fotowoltaiki i równie szybko trafią pod polskie strzechy?
Pompy ciepla
Technologie wspiera:
W raporcie opublikowanym przez SolarPower Europe Polska uplasowała się na czwartym miejscu w Europie pod względem nowych mocy w PV uruchomionych w 2020 roku. To pokazuje, że w naszym kraju dynamicznie przybywa instalacji fotowoltaicznych. Według niektórych danych rzadko ulegają one awarii, jednak nie są w pełni niezawodne. Tymczasem aż 21,6% Polaków obawia się o serwis posprzedażowy. Warto zatem wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek i które z nich są najpopularniejsze.
technician-3936984 640
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Całkowita likwidacja obliga giełdowego na energię elektryczną będzie miała rozliczne konsekwencje - zgodnie przyznali prezesi URE i TGE podczas dyskusji na kongresie EEC Trends Online. Wśród tych konsekwencji wskazywano np. spłycenie rynku, i co za tym idzie zachwianie wiarygodnością ustalanej na giełdzie ceny.
gielda akcje rynek
Businessman on blurred background using 3D rendering stock exchange datas and charts
Rynek energii rozwija:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają: