Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Kwestia paliwa dla Ostrołęki C jest dyskutowana – decyzja przed finalizacją wezwania PKN Orlen

Kwestia paliwa dla Ostrołęki C jest dyskutowana – decyzja przed finalizacją wezwania PKN Orlen

Kwestia ewentualnej zmiany paliwa dla Elektrowni Ostrołęka C jest dyskutowana w gronie interesariuszy projektu i decyzja powinna być podjęta wkrótce, poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
atom bialorus ostrowiec

„Kwestia paliwa dla Ostrołęki jest dyskutowana i ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Powinna zapaść wkrótce” – powiedział Naimski dziennikarzom.

Podkreślił, że rozmowy prowadzone są w gronie wszystkich interesariuszy projektu.

„Elektrownia w tym regionie jest konieczna. Decyzja dotyczy nie tego, czy będzie, a na jakie paliwo” – wskazał minister.

Jego zdaniem istnieje niebezpieczeństwo opóźnienia w przypadku zmiany paliwa.

Czytaj także: Jest umowa na budowę Elektrowni Ostrołęka C. Brakuje tylko pieniędzy

„Ale też elektrownię gazową buduje się szybciej niż węglową, więc to zależy od wielu czynników” – dodał Naimski.

Wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko podkreślił, że do spółki nie wpłynął dotychczas żaden wniosek związany  z ewentualnym przyłączeniem Elektrowni Ostrołęka do sieci przesyłowej gazu.

„Budujemy gazociąg GIPL [Polska-Litwa], więc będzie on szybciej niż gazociąg Gustorzyn-Wronów, od którego poprowadzone ma być przyłącze do Kozienic. Sam cykl budowy przyłącza musi potrwać tyle samo, czyli ok. 5 lat” – wyjaśnił Zawartko.

W maju 2019 r. Enea zawarła porozumienie z Energą w sprawie finansowania projektu budowy nowego bloku węglowego – planowanej elektrowni Ostrołęka C w Ostrołęce o mocy 1 000 MW brutto.


Decyzja o wyborze paliwa dla Elektrowni C w Ostrołęce będzie podana do wiadomości przed finalizacją wezwania PKN Orlen, poinformował minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Kwestia ta jest dyskutowana w gronie interesariuszy projektu.

„Na pewno informacja w jakim kierunku ta inwestycja będzie zmierzać będzie podana do wiadomości wcześniej niż ewentualna finalizacja wezwania PKN Orlen” – powiedział Sasin podczas konferencji prasowej.

Przyznał, że „jakakolwiek decyzja w tej sprawie będzie miała znaczenie, jeżeli chodzi o wycenę Energi”.

„Nie chciałbym niczego przesądzać. Dzisiaj mówimy o pewnych pytaniach, wyzwaniach jakie mamy, żadnych decyzji w żadnym wypadku nie ma” – podkreślił.

Czytaj także: Elektrownie węglowe mogą stracić najważniejsze paliwo – pracowników

PKN Orlen ogłosił w grudniu 2019 r. wezwanie na 414 067 114 akcji Grupy Energa, tj. 100% kapitału, po 7 zł za sztukę. Data rozpoczęcia przyjmowania zapisów na akcje objęte wezwaniem została ustalona na 31 stycznia 2020 r., a data zakończenia przyjmowania zapisów na 9 kwietnia 2020 r.

„Piłeczka jest o stronie zarządów spółek energetycznych czyli Energi i Enei. Wiem, że one takiej analizy dokonują i że w najbliższym czasie poznamy efekty tych analiz” – powiedział minister.

Przyznał jednak, że  od czasu, kiedy podjęto decyzję o lokalizacji tej inwestycji, zaszły spore zmiany w otoczeniu.

„Mam na myśli to, co dzieje się w polityce klimatycznej Unii Europejskiej. Nie możemy być na to ślepi i głusi, również na implikacje, które z tego wynikają” – doprecyzował.

„To są decyzje, które będą zapadały nie tutaj w resorcie, ale w zarządach tych spółek, które tą inwestycję prowadzą. One muszą sobie dzisiaj odpowiedzieć na pytanie czy kontynuowanie tej inwestycji w takiej technologii, o jakiej mówimy ma sens ekonomiczny” – podsumował.

Czytaj także: Produkcja energii elektrycznej z węgla w Europie ostro hamuje

Wcześniej dziś pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że kwestia ewentualnej zmiany paliwa dla Elektrowni Ostrołęka C jest dyskutowana w gronie interesariuszy projektu i decyzja powinna być podjęta wkrótce.

W maju 2019 r. Enea zawarła porozumienie z Energą w sprawie finansowania projektu budowy nowego bloku węglowego – planowanej elektrowni Ostrołęka C w Ostrołęce o mocy 1 000 MW brutto.

Źródło: ISBnews

Portal, w artykule poświęconym trudnej sytuacji dealerów samochodowych, w której znaleźli się z powodu przeciągających się prac nad wsparciem sprzedaży aut elektrycznych, cytuje informacje dziennikarzy WysokieNapiecie.pl.
internet wmediach
Na początku wiosny ruszyć mają pierwsze nabory wniosków z Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. O dotacje na realizację inwestycji energetycznych będą mogły ubiegać się między innymi przedsiębiorstwa i samorządy. Jeden z pierwszych konkursów będzie dotyczył kogeneracji, będą też nabory dotyczące odnawialnych źródeł energii.
FunduszeNorweskie
Technologie wspiera:
Ministerstwo Klimatu pracuje nad polityką klimatyczną i częściową "zmianą wektorów" polityki energetycznej, poinformował wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Resort przedstawi stan prac z okazji 100 dni rządu.
tech energia polityka oze gaz atom ropa
Blue chip manager monitoring energy efficiency via a virtual control interface. Industry concept for efficient energy use, sustainability reporting, audit and rise in renewable power generation.

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!