Autor

Kwestia paliwa dla Ostrołęki C jest dyskutowana - decyzja przed finalizacją wezwania PKN Orlen

Kwestia paliwa dla Ostrołęki C jest dyskutowana - decyzja przed finalizacją wezwania PKN Orlen

Kwestia ewentualnej zmiany paliwa dla Elektrowni Ostrołęka C jest dyskutowana w gronie interesariuszy projektu i decyzja powinna być podjęta wkrótce, poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

"Kwestia paliwa dla Ostrołęki jest dyskutowana i ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Powinna zapaść wkrótce" - powiedział Naimski dziennikarzom.

Podkreślił, że rozmowy prowadzone są w gronie wszystkich interesariuszy projektu.

"Elektrownia w tym regionie jest konieczna. Decyzja dotyczy nie tego, czy będzie, a na jakie paliwo" - wskazał minister.

Jego zdaniem istnieje niebezpieczeństwo opóźnienia w przypadku zmiany paliwa.

Czytaj także: Jest umowa na budowę Elektrowni Ostrołęka C. Brakuje tylko pieniędzy

"Ale też elektrownię gazową buduje się szybciej niż węglową, więc to zależy od wielu czynników" - dodał Naimski.

Wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko podkreślił, że do spółki nie wpłynął dotychczas żaden wniosek związany  z ewentualnym przyłączeniem Elektrowni Ostrołęka do sieci przesyłowej gazu.

"Budujemy gazociąg GIPL [Polska-Litwa], więc będzie on szybciej niż gazociąg Gustorzyn-Wronów, od którego poprowadzone ma być przyłącze do Kozienic. Sam cykl budowy przyłącza musi potrwać tyle samo, czyli ok. 5 lat" - wyjaśnił Zawartko.

W maju 2019 r. Enea zawarła porozumienie z Energą w sprawie finansowania projektu budowy nowego bloku węglowego - planowanej elektrowni Ostrołęka C w Ostrołęce o mocy 1 000 MW brutto.


Decyzja o wyborze paliwa dla Elektrowni C w Ostrołęce będzie podana do wiadomości przed finalizacją wezwania PKN Orlen, poinformował minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Kwestia ta jest dyskutowana w gronie interesariuszy projektu.

"Na pewno informacja w jakim kierunku ta inwestycja będzie zmierzać będzie podana do wiadomości wcześniej niż ewentualna finalizacja wezwania PKN Orlen" - powiedział Sasin podczas konferencji prasowej.

Przyznał, że "jakakolwiek decyzja w tej sprawie będzie miała znaczenie, jeżeli chodzi o wycenę Energi".

"Nie chciałbym niczego przesądzać. Dzisiaj mówimy o pewnych pytaniach, wyzwaniach jakie mamy, żadnych decyzji w żadnym wypadku nie ma" - podkreślił.

Czytaj także: Elektrownie węglowe mogą stracić najważniejsze paliwo - pracowników

PKN Orlen ogłosił w grudniu 2019 r. wezwanie na 414 067 114 akcji Grupy Energa, tj. 100% kapitału, po 7 zł za sztukę. Data rozpoczęcia przyjmowania zapisów na akcje objęte wezwaniem została ustalona na 31 stycznia 2020 r., a data zakończenia przyjmowania zapisów na 9 kwietnia 2020 r.

"Piłeczka jest o stronie zarządów spółek energetycznych czyli Energi i Enei. Wiem, że one takiej analizy dokonują i że w najbliższym czasie poznamy efekty tych analiz" - powiedział minister.

Przyznał jednak, że  od czasu, kiedy podjęto decyzję o lokalizacji tej inwestycji, zaszły spore zmiany w otoczeniu.

"Mam na myśli to, co dzieje się w polityce klimatycznej Unii Europejskiej. Nie możemy być na to ślepi i głusi, również na implikacje, które z tego wynikają" - doprecyzował.

"To są decyzje, które będą zapadały nie tutaj w resorcie, ale w zarządach tych spółek, które tą inwestycję prowadzą. One muszą sobie dzisiaj odpowiedzieć na pytanie czy kontynuowanie tej inwestycji w takiej technologii, o jakiej mówimy ma sens ekonomiczny" - podsumował.

Czytaj także: Produkcja energii elektrycznej z węgla w Europie ostro hamuje

Wcześniej dziś pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że kwestia ewentualnej zmiany paliwa dla Elektrowni Ostrołęka C jest dyskutowana w gronie interesariuszy projektu i decyzja powinna być podjęta wkrótce.

W maju 2019 r. Enea zawarła porozumienie z Energą w sprawie finansowania projektu budowy nowego bloku węglowego - planowanej elektrowni Ostrołęka C w Ostrołęce o mocy 1 000 MW brutto.

Źródło: ISBnews

Zobacz także...

Komentarze

Autor

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PSE