Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Padł rekord dostaw mocy z wiatraków w Polsce

Padł rekord dostaw mocy z wiatraków w Polsce

W weekend padł historyczny rekord produkcji energii w polskich farmach wiatrowych. To efekt szalejącego nad Polską orkanu, który równocześnie pozbawił dostaw prądu blisko 300 tys. odbiorców.

oze wiatr produkcja 2017

W weekend padł historyczny rekord produkcji energii w polskich farmach wiatrowych. To efekt szalejącego nad Polską orkanu, który równocześnie pozbawił dostaw prądu blisko 300 tys. odbiorców

oze wiatr produkcja 2017W sobotę, 28 października, o godzinie 17:00 polskie farmy wiatrowe dostarczyły do odbiorców 5136 MW mocy. To najlepszy wynik w historii kraju. Poprzedni rekord (5129 MW) padł ponad pół roku temu – 20 lutego – wynika z danych publikowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Zobacz także: 38 mln Polaków z prądem tylko z wiatru

Jeszcze w tym roku wiatraki będą wstanie poprawić rekord, bowiem w sobotę pracowały z 88% mocy zainstalowanej (łącznie wynosi ona 5824 MW).

Wyjątkowo wysoka produkcja to zasługa silnego wiatru znad Europy Północnej. Orkan Grzegorz osiągał nad naszą częścią kontynentu w porywach ponad 100 km/h. Jak informowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w nocy z soboty na niedzielę pozbawił dostaw prądu 288 tys. odbiorców. Najwięcej na Dolnym Śląsku (104 tys.) i w Lubuskiem (88 tys.).

W ciągu całej soboty  farmy wiatrowe w Polsce dostarczyły 101 GWh energii elektrycznej zaspokajając 22% całego krajowego zapotrzebowania. W niedzielny poranek wiatraki dostarczały aż 1/3 mocy energii zużywanej w całym kraju. Wyrównały w ten sposób rekord z ubiegłorocznych Świąt Bożego Narodzenia – wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (zobacz: Historyczny rekord. Wiatraki dostarczyły 1/3 mocy w Polsce).

Więcej wiatru i mniejsze zapotrzebowanie odbiorców zbiły ceny energii elektrycznej na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii o niemal 60% w porównaniu do piątkowego szczytu zapotrzebowania.

Przez pierwszych dziesięć miesięcy 2017 roku wiatraki wygenerowały już ponad 10 TWh prądu, Według szacunków portalu WysokieNapiecie.pl tegoroczna produkcja energii z farm wiatrowych może wynieść blisko 14 TWh w stosunku do ok. 12 TWh w 2016 roku.

Padł rekord dostaw mocy z wiatraków w PolsceZ danych PSE do września wynika, że wzrost tegorocznej produkcja energii z farm wiatrowych (o 1/5) i elektrowni na węgiel brunatny (o 5%) zaspokoił rosnące zapotrzebowanie na energię odbiorców (o 2,4% rok do roku) i ograniczył import prądu (o połowę).

W ciągu kilku najbliższych lat dalsze przyrosty mocy i produkcji najprawdopodobniej będą już znacznie mniejsze, niż do tej pory. Rząd uważa bowiem, że należy inwestować w droższe, ale mniej zależne od pogody źródła – przede wszystkim oparte na spalaniu biomasy. W przyszłorocznych tzw. aukcjach OZE wolumen energii w koszyku, w którym wiatraki mają szanse na wygraną, będzie niewielki.

Zielone technologie rozwijają:

Przechodzący nad Europą orkan Grzegorz dostarczył w sobotę tyle energii, że wystarczyło jej do zasilenia prądem gospodarstw domowych 450 mln Europejczyków i większości polskiego przemysłu. Duńskie wiatraki wyprodukowały więcej, niż zużył cały kraj, a w Niemczech i Belgii trzeba było dopłacać do odbioru prądu.

rynek chiny europa energia3-01
Zielone technologie rozwijają: