Minister Energii: Ostrołęka to ostatnia taka inwestycja węglowa w Polsce

Minister Energii: Ostrołęka to ostatnia taka inwestycja węglowa w Polsce

Warta ok. 6 mld zł budowa nowego bloku opalanego węglem w Elektrowni Ostrołęka ma być ostatnią taką inwestycją w Polsce – wynika z wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego na Form Ekonomicznym w Krynicy.

- Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony nowy blok w Elektrowni Kozienice, później w Elektrowni Opole, następnie w Jaworznie, a kilka lat później w Ostrołęce. Po Ostrołęce kolejne inwestycje muszą być też duże, ale już nie węglowe. Dlatego rozważamy budowę trzyblokowej elektrowni jądrowej o mocy od 4 do 4,5 GW – powiedział w trakcie panelu dyskusyjnego na Forum Ekonomicznym w Krynicy Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

To pierwsza tak wyraźna deklaracja rządu co do przyszłości energetyki węglowej w Polsce. Przypomnijmy, że wcześniej zarówno przedstawiciele Ministerstwa Energii, premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda deklarowali, że „Polsce wystarczy węgla jeszcze na 200 lat” i dlatego nadal będziemy opierać naszą energetykę na tym surowców.

Tymczasem eksperci od kilku lat zwracają uwagę, że najpłytsze i najtańsze w eksploatacji źródła węgla w zagłębiu Śląskim, a wcześniej Wałbrzyskim, zostały już wyczerpane i w kolejnych latach polskie górnictwo będzie musiało się liczyć z coraz wyższymi kosztami, wyższymi, niż surowiec z importu.

Od kilku miesięcy problemy z zaopatrzeniem w paliwo zgłaszają już ciepłownie, czego skutkiem może być ponowny wzrost importu węgla do Polski w tym i przyszłym roku.

Kolejnym istotnym powodem zmiany stanowiska ministra Tchórzewskiego mogą być coraz wyraźniejsze problemy z finansowaniem elektrowni opalanych węglem. Tauron, który ma ogromne potrzeby inwestycyjne związane z modernizacją starych bloków w elektrowniach, podpisał dzisiaj w Krynicy umowę na objęcie obligacji hybrydowych przez państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego o wartości 400 mln zł, ale wcześniej, emitując euroobligacje dla zagranicznych instytucji finansowych, musiał podpisać zobowiązanie, że pieniądze te nie trafią na inwestycje związane z węglem. Przed podobnym dylematem stoją także pozostałe państwowe grupy energetyczne.

Sama budowa Elektrowni Ostrołęka C, o mocy ok. 1000 MW i wartości ok. 6 mld zł także nie została jeszcze przesądzona. Inwestycję po połowie sfinansować mają gdańska Energa i poznańska Enea. Trwa przetarg, ale finansowanie inwestycji nie zostało jeszcze dopięte.

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE