Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Minister Energii: Ostrołęka to ostatnia taka inwestycja węglowa w Polsce

Minister Energii: Ostrołęka to ostatnia taka inwestycja węglowa w Polsce

Warta ok. 6 mld zł budowa nowego bloku opalanego węglem w Elektrowni Ostrołęka ma być ostatnią taką inwestycją w Polsce – wynika z wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego na Form Ekonomicznym w Krynicy.

wegiel polska 400 lat

Warta ok. 6 mld zł budowa nowego bloku opalanego węglem w Elektrowni Ostrołęka ma być ostatnią taką inwestycją w Polsce – wynika z wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego na Form Ekonomicznym w Krynicy.

wegiel polska 400 lat– Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony nowy blok w Elektrowni Kozienice, później w Elektrowni Opole, następnie w Jaworznie, a kilka lat później w Ostrołęce. Po Ostrołęce kolejne inwestycje muszą być też duże, ale już nie węglowe. Dlatego rozważamy budowę trzyblokowej elektrowni jądrowej o mocy od 4 do 4,5 GW – powiedział w trakcie panelu dyskusyjnego na Forum Ekonomicznym w Krynicy Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

To pierwsza tak wyraźna deklaracja rządu co do przyszłości energetyki węglowej w Polsce. Przypomnijmy, że wcześniej zarówno przedstawiciele Ministerstwa Energii, premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda deklarowali, że „Polsce wystarczy węgla jeszcze na 200 lat” i dlatego nadal będziemy opierać naszą energetykę na tym surowców.

Tymczasem eksperci od kilku lat zwracają uwagę, że najpłytsze i najtańsze w eksploatacji źródła węgla w zagłębiu Śląskim, a wcześniej Wałbrzyskim, zostały już wyczerpane i w kolejnych latach polskie górnictwo będzie musiało się liczyć z coraz wyższymi kosztami, wyższymi, niż surowiec z importu.

Od kilku miesięcy problemy z zaopatrzeniem w paliwo zgłaszają już ciepłownie, czego skutkiem może być ponowny wzrost importu węgla do Polski w tym i przyszłym roku.

Kolejnym istotnym powodem zmiany stanowiska ministra Tchórzewskiego mogą być coraz wyraźniejsze problemy z finansowaniem elektrowni opalanych węglem. Tauron, który ma ogromne potrzeby inwestycyjne związane z modernizacją starych bloków w elektrowniach, podpisał dzisiaj w Krynicy umowę na objęcie obligacji hybrydowych przez państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego o wartości 400 mln zł, ale wcześniej, emitując euroobligacje dla zagranicznych instytucji finansowych, musiał podpisać zobowiązanie, że pieniądze te nie trafią na inwestycje związane z węglem. Przed podobnym dylematem stoją także pozostałe państwowe grupy energetyczne.

Sama budowa Elektrowni Ostrołęka C, o mocy ok. 1000 MW i wartości ok. 6 mld zł także nie została jeszcze przesądzona. Inwestycję po połowie sfinansować mają gdańska Energa i poznańska Enea. Trwa przetarg, ale finansowanie inwestycji nie zostało jeszcze dopięte.

Redaktor WysokieNapiecie.pl w "Rynku opinii" stacji RDC mówił o tym które spółki górnicze wypracowały 1,5 mld zł zysku w pierwszej połowie 2017 roku, o tym jak kształtują się ceny węgla i w jakie technologie węglowe warto w Polsce inwestować.

radio wmediach

Polska Grupa Energetyczna oprócz prądu i ciepła chce produkować także stacje ładowania do samochodów elektrycznych – wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl. PGE przygotowuje się do założenia spółki celowej z poznańskimi zakładami Cegielskiego. Pierwsze stacje mają stanąć już w przyszłym roku.

tech ev ladowarka vw
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:

Niemcy planują stworzenie wielkiego magazynu energii dla swojej stolicy. Ma być wystarczająco duży, aby wystarczył na godzinę funkcjonowania trzymilionowego miasta.

tech magazyny moc 2017
Technologie wspiera:

W piątek odbyła się synchronizacja największego bloku energetycznego w Polsce i jednej z największych takich instalacji węglowych na świecie. Tego rekordu w Polsce prawdopodobnie już nikt nie przebije. Dzięki inwestycji za ponad 6 mld zł i akwizycji za 1,3 mld zł Enea podwoi także swój udział w produkcji prądu w Polsce.

wegiel kozienice 1075

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!