Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Prawo(OLE)
  4. >
  5. Niższy VAT na panele słoneczne. Obniżka z 23 do 8 proc. wchodzi w życie

Niższy VAT na panele słoneczne. Obniżka z 23 do 8 proc. wchodzi w życie

W życie weszły przepisy o jednolitej 8-procentowej stawce VAT na panele fotowoltaiczne związane z budynkami mieszkalnymi. W efekcie za dostawę, remont, modernizację, przebudowę lub konserwację mikroinstalacji będzie można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych mniej.
oze pv dach dom

Niższy 8-procentowy VAT na panele słoneczne mogą płacić ci, którzy stawiają instalację przy budynku mieszkalnym. Muszą spełnić tylko warunki określone w zmianie Prawa o ochronie środowiska oraz niektórych ustaw. Przepisy weszły w życie 23 listopada 2019 r.

Stawka 8 proc. VAT dotyczy mikroinstalacji „funkcjonalnie związanych” z budownictwem objętym społecznym programem mieszkaniowym. Zalicza się tu obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, np. domy, bloki itp. To też budynki ochrony zdrowia z zakwaterowaniem, opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Także mieszkania w budynkach niemieszkalnych (np. usługowo-handlowych, biurowych, instytucjonalnych).  Z budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym wyłączone są lokale użytkowe. Co ważne, wyłączone są domy jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 i mieszkania o powierzchni użytkowej powyżej 150 m2.

Czytaj także: Najczęstsze błędy we wnioskach o dotacje z programu Mój Prąd

Mikroinstalacja to odnawialne źródło energii do 50 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. To też instalacja o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW.

Co się zmieniło

Do tej pory 8-procentowy VAT na panele słoneczne był naliczany tylko, gdy dotyczył umieszczenia instalacji na budynku. Jeśli ktoś chciał postawić panele na przykład na garażu, podjeździe, parkingu albo obok domu czy bloku mieszkalnego – to za to płacił już wyższy 23-procentowy VAT. Po zmianie przepisów nie ma tego rozróżnienia. To oznacza że dostawa, modernizacja, przebudowa czy konserwacja mikroinstalacji opodatkowane są obniżoną stawką.

Nadal 23 proc. zapłacimy przy inwestycjach w dotyczących domów jednorodzinnych powyżej 300 m2, mieszkań powyżej 150 m2 czy budynków użytkowych.

Czytaj też: Panele fotowoltaiczne częściej z 8 proc. VAT

Karami w kopciuchy

W życie weszły też przepisy o karach za sprzedaż pozaklasowych kotłów na paliwo stałe o mocy do 500 kW. Za sprzedaż tzw. kopciuchów kara wyniesie do 5 proc. przychodu osiągniętego przez przedsiębiorcę w poprzednim roku kalendarzowym, nie mniej niż 10 tys. zł. Te sankcje obejmą też osoby fizyczne będące przedsiębiorcą. Osoby fizyczne nadal będą karane grzywną.

Czytaj także: Kary za sprzedaż kopciuchów

Bez podatku

Obowiązują też zmiany w PIT. Dotacje dla osób fizycznych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy są zwolnione z podatku dochodowego.

Zmiana ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 8 listopada.

 

Nidzica zainwestowała w produkcję ciepła z odnawialnych źródeł energii. Miasto ma efektywny system ciepłowniczy, może więc ubiegać się o unijne dotacje na dalsze inwestycje. A jest o co się starać, ponieważ po przejściu na ekologiczne paliwo w mieście zainteresowanie przyłączaniem się do sieci ciepłowniczej wzrosło.
Biomasa Nidzica
Drugi polski gazoport trafił właśnie na listę PCI - europejskich projektów o znaczeniu wspólnotowym. Pomysł ściągnięcia do Zatoki Gdańskiej jednostki typu FSRU jeszcze kilka lat temu był traktowany jako wyjście awaryjne. Teraz staje się oczywistością, a nawet koniecznością.
Gaz baltic pipe fsru

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!