Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Jest nowy rząd. Jaki resort zajmie się energetyką i górnictwem?

Jest nowy rząd. Jaki resort zajmie się energetyką i górnictwem?

Tylko jedna dziedzina w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego będzie gruntownie zmieniona – energetyka. Funkcję ministra energii stracił Krzysztof Tchórzewski, a wraz z nim kończy się 4-letnia historia Ministerstwa Energii. Jego zadania przejmie de facto dwóch ministrów – Jacek Sasin i Michał Kurtyka.
rynek sieci kominy elektrownia

Odejście Krzysztofa Tchórzewskiego z rządu jest jednak niespodzianką, bo to jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Od dłuższego czasu było jednak wiadomo, że pomiędzy ministrem energii a premierem nie ma  chemii i Mateusz Morawiecki mocno nalegał na odejście ministra Tchórzewskiego.

To, że nadzór właścicielski nad spółkami energetycznymi i górniczymi obejmie Jacek Sasin było jasne od początku. Nie wiadomo było natomiast co z kwestiami regulacyjnymi, czyli odpowiedzialnością za politykę regulacyjną – przede wszystkim tworzenie prawa. Niemal do ostatniej chwili trwały jeszcze zakulisowe negocjacje w tej sprawie, bo wg naszych rozmówców te kwestie mógł też przejąć Michał Kurtyka, którego resort miał dostać nazwę Ministerstwo Energii i Klimatu. Część mediów poinformowała z resztą, że to on właśnie zajmie się regulacjami górnictwa i energetyki.

wydobycie import wegla kamiennego polska 2015 2019

Ostatecznie jednak premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił na konferencji prasowej, że zadaniem ministra Sasina będzie m.in. „opieka nad tym całym działem, który przejdzie z ministerstwa energii – energetyka, górnictwo”.

Kurtyka dostanie zapewne departamenty klimatyczne Ministerstwa Środowiska, będzie też odpowiedzialny za walkę ze smogiem oraz – prawdopodobnie – nadzór nad Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Powierzenie mu także energetyki miałoby tę kolosalną zaletę, że mało jest ludzi tak dobrze znających ten sektor jak on. Kurtyka, absolwent SGH i paryskiej Ecole Polytechnique, biegle mówiący po angielsku i francusku,  nawet napisał o polskiej energetyce doktorat wydany w 2013 r. Książka zawiera bardzo trafną diagnozę sektora. Krytykował tam m.in. formułę nadzoru państwa, która utrwala „bierne oczekiwanie na sprawczą rolę państwa” i zabija inicjatywę wśród menedżerów.

Kurtyka nie ma  jednak zaplecza politycznego – jego siła przebicia zależy wyłącznie od oparcia w premierze. Zakres kompetencji nowego resortu też nie będzie zbyt jasno określony – kwestie związane z polityką klimatyczną dotykają z natury rzeczy energetyki (resort Jacka Sasina), przemysłu (działka Jadwigi Emilewicz) oraz Unii Europejskiej (poletko Konrada Szymańskiego).

Jacek Sasin będzie musiał się energetyki uczyć, a dostanie sektor w bardzo złym stanie, wymagający wielu niepopularnych decyzji, m.in. zamykania starych elektrowni węglowych i kopalń. Wiele zależy od tego, jakich ludzi sobie dobierze nowy minister. Według informacji WysokieNapiecie.pl wiceministrami pozostaną Tomasz Dąbrowski (bezpartyjny urzędnik) oraz politycy PiS – Adam Gawęda (górnictwo) i Krzysztof Kubów (odnawialne źródła energii).

polska energetyka 2019 rynek

Dotychczasowe stanowisko najprawdopodobniej zachowa też Piotr Naimski, pełnomocnik premiera ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odpowiedzialny za nadzór nad trzema operatorami sieci przesyłowych: energii elektrycznej (PSE), gazu (Gaz-System) i ropy (PERN).

Niewiele w nowym rządzie zyskała partia Jarosława Gowina. Minister Jadwiga Emilewicz, oprócz dotychczasowych zadań, przejmie jeszcze turystykę i budownictwo, wraz z zagospodarowaniem przestrzennym. W tym ostatnim dziale jest jednak wiele do zrobienia – m.in. program głębokiej termomodernizacji budynków, którego Polska od lat potrzebuje, a który pomógłby w ograniczaniu smogu i emisji dwutlenku węgla.

Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Portal powołuje się na artykuł Bartłomieja Derskiego dotyczący procedury, którą trzeba przejść w celu legalizacji ładowarki samochodu elektrycznego.
gazeta media prasa
Jeszcze w tym roku powinny ruszyć dopłaty do samochodów elektrycznych kupowanych przez osoby fizyczne. Dzięki nim najtańszego elektryka pod koniec roku kupimy… o 17 tys. zł taniej od najtańszej hybrydy. WysokieNapiecie.pl przygotowało zestawienie 17 najtańszych modeli samochodów elektrycznych dostępnych lub właśnie wchodzących na polski rynek. Które z nich załapią się na dopłaty i ile będą kosztować po uwzględnieniu wsparcia?
doplaty do samochodow elektrycznych ev
Dziennikarz portalu WysokieNapiecie.pl tłumaczył słuchaczom radia TOK FM co w praktyce zmieni nowelizacja ustawy akcyzowej dotycząca samochodów hybrydowych i dlaczego obniżka dla ekologicznych aut obejmie także 3,5 litrowe SUV-y z silnikiem Diesla.
radio wmediach
Komisja Europejska 31 października 2019 r. poinformowała polski rząd, że w jej opinii zmiany dotyczące systemu aukcyjnego, wprowadzone ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw mają charakter czysto administracyjny i nie pociągają za sobą konieczności powiadomienia Komisji o nowej pomocy - poinformowało Ministerstwo Energii.

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!