Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Zarząd Energi Wytwarzanie odwołany

Zarząd Energi Wytwarzanie odwołany

Rada nadzorcza spółki odpowiedzialnej za produkcję energii w jednym z największych państwowych koncernów odwołała we wtorek cały zarząd ─ wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl

energa

Rada nadzorcza spółki odpowiedzialnej za produkcję energii w jednym z największych państwowych koncernów odwołała we wtorek cały zarząd ─ wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl

energaW skład odwołanego 23 maja zarządu Energi Wytwarzanie wchodzili prezes Robert Szaj i dwaj wiceprezesi: Bartosz Duzinkiewicz i Roman Pionkowski.

Menadżerowie nie zostali zaproszeni na posiedzenie rady. Do dzisiaj nie otrzymali także uzasadnienia decyzji. Zapytany przez nas o możliwe powody odwołany wiceprezes Roman Pionkowski nie chciał komentować decyzji rady. Komentarza odmówił także rzecznik prasowy Energi.

Sam Pionkowski był związany z grupą kapitałową od lat. Prezesem Energi Operator pod koniec rządów koalicji PO-PSL. Wcześniej był związany przez wiele lat ze spółką. Po wyborach wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość nowa rada nadzorcza koncernu powierzyła mu pełnienie obowiązków prezesa Energi SA. Był wówczas silnym kandydatem do otrzymania nominacji na prezesa. Ostatecznie jednak jej nie otrzymał. Zamiast tego został wiceprezesem Energi Wytwarzanie.

wegiel nowe elektrownie 12 2016Był zwolennikiem, forsowanej przez Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, budowy nowej elektrowni węglowej pod Ostrołęką. Podobną pozycję zajmowali także prezes Robert Szaj i wiceprezes Bartosz Duzinkiewicz.

Zobacz także: Nowa Ostrołęka – elektrownia, która się słupkom nie kłania

Rzecznik Energi Adam Kasprzyk poinformował nas, że rada nadzorcza Energi Wytwarzanie powierzyła pełnienie obowiązków prezesa zarządu Łukaszowi Mailinowskiemu, związanemu już wcześniej ze spółką, m.in. jako wiceprezes Centrum Usług Wspólnych Energi.

{norelated}Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Rynek energii rozwija:

Obowiązkowy dla całej UE udział OZE na poziomie 45 proc. w 2030 r. czy zwiększenie efektywności energetycznej do 40 proc. to tylko początek listy radykalnych propozycji znajdujących się w dokumencie, którym w przyszłym tygodniu zajmie się kierowana przez Jerzego Buzka komisja przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego. WysokieNapiecie.pl dotarło do wszystkich zmian postulowanych przez posłów sprawozdawców.

{loadmodule mod_email}

oze wiatr ue
Rynek energii rozwija:

Justyna Piszczatowska na antenie Polskiego radia rozmawiała o rozwoju polskiego programu jądrowego oraz kształcie polskiego miksu energetycznego.

W Polsce spada zainteresowanie zmianą sprzedawcy prądu, do czego przyczyniły się m.in. nieuczciwe praktyki części firm. Rośnie za to liczba wybierających nowego dostawcę gazu ziemnego. Jeden z większych graczy na rynku liczy, że w tym roku na taki ruch zdecyduje się nawet 100 tys. odbiorców gazu. Sprawdzamy na ile to realne oczekiwania.

gaz teapots-1858601 640
Rynek energii rozwija: