Polska na 21 miejscu w Unii pod względem rozwoju OZE

Polska na 21 miejscu w Unii pod względem rozwoju OZE

Już 11 państw Unii Europejskiej wykorzystuje więcej energii ze źródeł odnawialnych, niż przewidywały ich cele na 2020 rok. Większość z nich to kraje porównywalnie lub mniej zamożne od Polski. Na wschód od Renu nie pozostał nam już żaden sojusznik w walce przeciw „zielonemu” kierunkowi rozwoju energetyki.

W maju 2016 roku z trybuny sejmowej minister energii Krzysztof Tchórzewski przekonywał opinię publiczną, że „w zakresie realizacji odnawialnych źródeł energii jesteśmy w Europie na drugim miejscu po Niemczech”. Trudno odgadnąć co minister miał na myśli, bo tak Niemców próżno szukać wśród liderów, jak Polski choćby w pierwszej dwudziestce ─ wynika z opublikowanych właśnie danych Eurostatu.

{norelated}W 2015 roku udział „zielonej” energii w zużyciu ogółem w Polsce wyniósł 11,77%. Ponownie znaleźliśmy się zatem na 21 miejscu wśród 28 państw Unii Europejskiej (na początku drogi, w 2004 roku, w tym samym gronie plasowaliśmy się na 15 miejscu). Niemcy, które miałyby być liderem, zajęły zaledwie 18 lokatę ─ wynika z danych Eurostatu. Polska nie należy także do prymusów zmian ─ przyrost o 5 punktów procentowych w ciągu 11 lat uplasował nas na czwartej od końca pozycji w Unii Europejskiej (a Niemcy dopiero na 8 miejscu zestawienia).

Dane Eurostat i GUS oznaczają, że udział „zielonej” energii w Polsce był w 2015 roku znacznie niższy od zakładanego przez rząd celu w wysokości 12,08%. Polska jest też wśród dziewięciu państw najbardziej oddalonych od, uzgodnionego z Unią Europejską, „zielonego” celu na 2020 rok, który dla naszego kraju wynosi 15%.

Tymczasem już 11 państw Unii przekroczyło swoje cele na 2020 rok. W tym gronie znalazły się odpowiednio: Chorwacja, Czechy, Estonia, Bułgaria, Litwa, Węgry, Szwecja, Finlandia, Rumunia, Włochy i Dania. Co ciekawe, większość z nich to kraje porównywalnie lub mniej zamożne od Polski. W tym gronie Czechy, Bułgaria, Rumunia i Węgry są porównywalnie do nas uzależnione od najbardziej emisyjnego paliwa ─ węgla brunatnego (choć już znacznie mniej od kamiennego), a Estonia od porównywalnie emisyjnych łupków bitumicznych.

To jednocześnie jedyne kraje, na które Polska teoretycznie mogłaby liczyć w zakresie spowalniania unijnych norm emisji, czy udziału energii odnawialnej. Jednak argumenty ministra Tchórzewskiego, który w tym samym przemówieniu w Sejmie przekonywał, że „wszyscy wiedzą, że jeżeli w 2050 roku Polska zrezygnuje z węgla, nasze PKB będzie mniejsze, niż jest dzisiaj”, słabo przyjmują się u naszych partnerów z regionu. Na wschód od Renu Polska ma największe problemy z realizacją unijnych zobowiązań na 2020 rok. Tymczasem UE już wyznaczyła sobie kolejny cel ─ 27% energii z OZE do 2030 roku, a w brukselskich kuluarach coraz częściej mówi się o podniesieniu go do, planowanych już wcześniej, 30%.

W 2015 roku udział energetyki odnawialnej w całej Unii Europejskiej wyniósł 15,6% w stosunku do celu na 2020 rok w wysokości 20%.

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Polska na 21 miejscu w Unii pod względem rozwoju OZE”

 1. Przecież w tym kraju są ważniejsze wydatki, np. wyremontować zużytą w zaledwie 30% infrastrukturę PKP między Warszawą, a Poznaniem za 2 miliardy PLN. Albo wykonać w Łodzi tunel średnicowy, którego nawet mieszkańca za bardzo nie pragną, koszt zaledwie ok 2 miliardów zł. Po co przesuwać tą kasę na inne cele, np. OZE…

 2. W tym wspomnianym przemówieniu w sejmie Panu Ministrowi to w ogóle przytrafiła się jakaś chwila zaćmienia ścisłej części umysłu – jak podawał aktualną cenę „za prąd z wiatraków” to też przestrzelił w w górę o ok 250%..

  • [quote name=”Lechu”]W tym wspomnianym przemówieniu w sejmie Panu Ministrowi to w ogóle przytrafiła się jakaś chwila zaćmienia ścisłej części umysłu – jak podawał aktualną cenę „za prąd z wiatraków” to też przestrzelił w w górę o ok 250%..[/quote]
   Kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się prawdą. W przyszłym miesiącu wystawiam fakturę za energię z moich instalacji zgodnie z ceną Ministra. Bogaty jest, pewnie chętnie dopłaci różnicę pomiędzy faktyczną ceną, a bajdurzeniami z mównicy 😉

   • [quote name=”Duster”] W przyszłym miesiącu wystawiam fakturę za energię z moich instalacji zgodnie z ceną Ministra. Bogaty jest, pewnie chętnie dopłaci różnicę pomiędzy faktyczną ceną, a bajdurzeniami z mównicy ;-)[/quote]
    Nie da rady! Minister mówił o cenach „prądu”, a w taryfikatorze są MWh (megawatogodziny) a nie ma A (amperów) ani nawet Ah (amperogodzin).

    • [quote name=”Lechu”][quote name=”Duster”] W przyszłym miesiącu wystawiam fakturę za energię z moich instalacji zgodnie z ceną Ministra. Bogaty jest, pewnie chętnie dopłaci różnicę pomiędzy faktyczną ceną, a bajdurzeniami z mównicy ;-)[/quote]
     Nie da rady! Minister mówił o cenach „prądu”, a w taryfikatorze są MWh (megawatogodziny) a nie ma A (amperów) ani nawet Ah (amperogodzin).[/quote]
     Może chodziło o prąd do herbatki? Tak się zastanawiam, że piekło dla polityków to chyba takie miejsce, gdzie będą musieli mówić prawdę.

  • [quote name=”TTTT”]Podobno grozi na tylko 8 mld zł kary za brak spełnienia OZE.
   To dużo czy mało ?[/quote]
   to osiem lat dopłacania do górnictwa w czystej gotówce (vide 2016 rok). W rzeczywistości starczy może na 3 lata, jeżeli podliczymy wszystkie inne przywileje.

   • [quote name=”Duster_”][quote name=”TTTT”]Podobno grozi na tylko 8 mld zł kary za brak spełnienia OZE.
    To dużo czy mało ?[/quote]
    to osiem lat dopłacania do górnictwa w czystej gotówce (vide 2016 rok). W rzeczywistości starczy może na 3 lata, jeżeli podliczymy wszystkie inne przywileje.[/quote]
    Ja przy takiej okazji szukam pozytywów, Czyloi co mozna za to zbudować aby nadrobić. Nowe tańsze technologie.
    Wracanie do szamba jakim jest obecnie górnictwo … nic nie tworzy, tylko dzieli.

  • [quote name=”TTTT”]Podobno grozi na tylko 8 mld zł kary za brak spełnienia OZE.
   To dużo czy mało ?[/quote]
   Sam sobie odpowiadam … to juz chyba choroba 🙂

   Po cichu liczę na rewolucję w panelach PV i przede wszystkim ich cenach.
   Może za 2 lata jak juz nie będzie ceł ceny spadną o 50% (przykładowo) i …. wystarczy zrobić dobre aukcje na PV lub zmienić na korzystniejszy system upustów aby nadrobić cel OZE ?

  • [quote name=”TTTT”]Podobno grozi na tylko 8 mld zł kary za brak spełnienia OZE.
   To dużo czy mało ?[/quote]
   Zaraz nam tutaj jeden wyjedzie, że w porównaniu z dotacjami do OZE w Niemczech to mało 🙂

 3. Niestety polityka obecnego rządu nie współgra z celami PIS, bo PIS chce nas cofnąć technologicznie i mentalnie do XIX wieku gdyż ciemnotę łatwiej kontrolować i łatwiej utrzymać nad nią władzę!

  • Cofnąć do czego? Przecież ostatnie 25 lat w energetyce to wyłącznie remonty bloków, żadnych dużych inwestycji w modernizację linii czy budowę nowych elektrowni. A OŹE to nie tylko koszty budowy i eksploatacji wiatraków czy solarów, ale również dostosowania sieci przesyłowej do ich nieciągłej i rozproszonej pracy, utrzymywanie elektrowni zapasowych, zwiększanie cen przez lobbowanie na rynku energii zielonej. OŹE jest cudowne gdy podatnik jest zmuszony z niego korzystać, w wolnym rynku takie rozwiązania by nie przetrwały.

   • [quote name=”krzys”]Cofnąć do czego? Przecież ostatnie 25 lat w energetyce to wyłącznie remonty bloków, żadnych dużych inwestycji w modernizację linii czy budowę nowych elektrowni. A OŹE to nie tylko koszty budowy i eksploatacji wiatraków czy solarów, ale również dostosowania sieci przesyłowej do ich nieciągłej i rozproszonej pracy, utrzymywanie elektrowni zapasowych, zwiększanie cen przez lobbowanie na rynku energii zielonej. OŹE jest cudowne gdy podatnik jest zmuszony z niego korzystać, w wolnym rynku takie rozwiązania by nie przetrwały.[/quote]
    no to po kolei:
    1. Koszty instalacji – owszem, ale prywatne. Chyba że w OZE bawią się spółki państwowe i wychodzą gnioty jak wiatraki na górze Kamieńsk.
    2. Dostosowywanie sieci przesyłowych jest realizowane najczęściej poprzez modernizacje pół w GPZ, za to płaci wytwórca OZE
    3. Utrzymywanie elektrowni zapasowych – bzdura powtarzana wielokrotnie przez kolegę Mattt’a. Przy obecnym procencie OZE w miksie energetycznym nie ma potrzeby utrzymywania rezerwy ponieważ o wiele bardziej niż generacja OZE jest nieprzewidywalny odbiór energii.
    4. Z tym lobbowanie to nie rozumiem, może by pan to wyjaśnił.

    • [quote name=”Duster_”][quote name=”krzys”]Cofnąć do czego? Przecież ostatnie 25 lat w energetyce to wyłącznie remonty bloków, żadnych dużych inwestycji w modernizację linii czy budowę nowych elektrowni. A OŹE to nie tylko koszty budowy i eksploatacji wiatraków czy solarów, ale również dostosowania sieci przesyłowej do ich nieciągłej i rozproszonej pracy, utrzymywanie elektrowni zapasowych, zwiększanie cen przez lobbowanie na rynku energii zielonej. OŹE jest cudowne gdy podatnik jest zmuszony z niego korzystać, w wolnym rynku takie rozwiązania by nie przetrwały.[/quote]
     no to po kolei:
     1. Koszty instalacji – owszem, ale prywatne. Chyba że w OZE bawią się spółki państwowe i wychodzą gnioty jak wiatraki na górze Kamieńsk.
     2. Dostosowywanie sieci przesyłowych jest realizowane najczęściej poprzez modernizacje pół w GPZ, za to płaci wytwórca OZE
     3. Utrzymywanie elektrowni zapasowych – bzdura powtarzana wielokrotnie przez kolegę Mattt’a. Przy obecnym procencie OZE w miksie energetycznym nie ma potrzeby utrzymywania rezerwy ponieważ o wiele bardziej niż generacja OZE jest nieprzewidywalny odbiór energii.
     4. Z tym lobbowanie to nie rozumiem, może by pan to wyjaśnił.[/quote]

     1. prywatne ? no nieźle Pan poleciał ! to pewnie działalność charytatywna i nie ma związku z systemem subsydiów.
     2. prima aprilis jest dopiero za ponad tydzień…
     3. a co ma do tego procent udziału w mixie ? rozumiem, że gdy wiatr tak jak w święta pokrywa ponad 1/3 zapotrzebowania to nie potrzeba utrzymywać rezerwy… no jasne !

     • Panie kolego a może winić święta a nie wiatraki?? Proponuję zlikwidować..święta.Co Pan na to??

     • [quote name=”Krzysztof1234″]Panie kolego a może winić święta a nie wiatraki?? Proponuję zlikwidować..święta.Co Pan na to??[/quote]

      proponuje zlikwidować bezwietrzne dni.

     • Z całym szacunkiem,ale dla Pana to lepiej by było gdyby zakazać mega upałów..

     • [quote name=”Krzysztof1234″]Z całym szacunkiem,ale dla Pana to lepiej by było gdyby zakazać mega upałów..[/quote]

      …wtedy zwykle turbiny wiatrowe pracują aż furczy

     • [quote name=”Mattt”][quote name=”Krzysztof1234″]Z całym szacunkiem,ale dla Pana to lepiej by było gdyby zakazać mega upałów..[/quote]

      …wtedy zwykle turbiny wiatrowe pracują aż furczy[/quote]
      a kopciuszki wołają: wody, wody. I tylko branża PV się cieszy 😀

     • Ale Pana ukochane węglówki także nie są takie stabilne jak Pan to ciągle powtarza..Ja dostrzegam plusy i minusy każdej technologii bo… KAŻDA takowe ma..Pan natomiast jest zaślepiony w jedną stronę..Szczerze współczuję…

     • [quote name=”Krzysztof1234″]Ale Pana ukochane węglówki także nie są takie stabilne jak Pan to ciągle powtarza..Ja dostrzegam plusy i minusy każdej technologii bo… KAŻDA takowe ma..Pan natomiast jest zaślepiony w jedną stronę..Szczerze współczuję…[/quote]

      Poważnie?
      wyciaganie wniosków nie jest Pana mocną stroną.
      Moge się podpisać pod stwierdzeniem, że każda technologia ma plusy i minusy-pełna zgoda.
      Jedno pytanie zatem. Jaka technologia jest bardziej stabilna wiatrowa czy konwencjonalna ?

     • [quote name=”Matttt”][quote name=”Krzysztof1234″]Ale Pana ukochane węglówki także nie są takie stabilne jak Pan to ciągle powtarza..Ja dostrzegam plusy i minusy każdej technologii bo… KAŻDA takowe ma..Pan natomiast jest zaślepiony w jedną stronę..Szczerze współczuję…[/quote]

      Poważnie?
      wyciaganie wniosków nie jest Pana mocną stroną.
      Moge się podpisać pod stwierdzeniem, że każda technologia ma plusy i minusy-pełna zgoda.
      Jedno pytanie zatem. Jaka technologia jest bardziej stabilna wiatrowa czy konwencjonalna ?[/quote]
      To zależy, czy jest upał, czy nie. Bo w upale węglówki sobie nie radzą.

     • [quote name=”ekonom”][quote name=”Matttt”][quote name=”Krzysztof1234″]Ale Pana ukochane węglówki także nie są takie stabilne jak Pan to ciągle powtarza..Ja dostrzegam plusy i minusy każdej technologii bo… KAŻDA takowe ma..Pan natomiast jest zaślepiony w jedną stronę..Szczerze współczuję…[/quote]

      Poważnie?
      wyciaganie wniosków nie jest Pana mocną stroną.
      Moge się podpisać pod stwierdzeniem, że każda technologia ma plusy i minusy-pełna zgoda.
      Jedno pytanie zatem. Jaka technologia jest bardziej stabilna wiatrowa czy konwencjonalna ?[/quote]
      To zależy, czy jest upał, czy nie. Bo w upale węglówki sobie nie radzą.[/quote]

      i to jest właśnie świetny przykład skrzywionego przekazu
      ile było takich dnie, że „węglówki sobie nie radziły” – konkretnie ? i jaki był ubytek mocy spowodowany konkretnie kłopotami z chłodzeniem ? ale prosze konkretnie…
      A potem proszę to porównać do ilości dni z ubytkiem mocy wiatrowych spowodowanym słabymi warunkami wietrznymi – i wtedy możemy rozmawiać.
      I nikogo nie atakuję czy też nie to, że „nie dostrzegam minusów” ale żeby rozmawiać to nie hasłami tylko o konkretach. Ma Pan ochotę ? czy nie ?

     • [quote name=”Mattttt”][quote name=”ekonom”][quote name=”Matttt”][quote name=”Krzysztof1234″]Ale Pana ukochane węglówki także nie są takie stabilne jak Pan to ciągle powtarza..Ja dostrzegam plusy i minusy każdej technologii bo… KAŻDA takowe ma..Pan natomiast jest zaślepiony w jedną stronę..Szczerze współczuję…[/quote]

      Poważnie?
      wyciaganie wniosków nie jest Pana mocną stroną.
      Moge się podpisać pod stwierdzeniem, że każda technologia ma plusy i minusy-pełna zgoda.
      Jedno pytanie zatem. Jaka technologia jest bardziej stabilna wiatrowa czy konwencjonalna ?[/quote]
      To zależy, czy jest upał, czy nie. Bo w upale węglówki sobie nie radzą.[/quote]

      i to jest właśnie świetny przykład skrzywionego przekazu
      ile było takich dnie, że „węglówki sobie nie radziły” – konkretnie ? i jaki był ubytek mocy spowodowany konkretnie kłopotami z chłodzeniem ? ale prosze konkretnie…
      A potem proszę to porównać do ilości dni z ubytkiem mocy wiatrowych spowodowanym słabymi warunkami wietrznymi – i wtedy możemy rozmawiać.
      I nikogo nie atakuję czy też nie to, że „nie dostrzegam minusów” ale żeby rozmawiać to nie hasłami tylko o konkretach. Ma Pan ochotę ? czy nie ?[/quote]

      trochę w tym wątku jest bałaganu,
      nikt nie próbuje zastąpić elektrowni węglowych wiatrowymi z uwagi na to że wiatrowe są bardziej stabilne, bo po prostu nie są, podstawowa zaletą paliw kopalnych jest łatwość użycia na żądanie (akurat elektrownie węglowe nie są pod tym względem najlepsze z paliw kopalnych) i łatwość magazynowania (tu za to z węglem jest już trochę lepiej)

      powody odejścia od węgla są inne zaczynając od polityki klimatycznej, zanieczyszczenie środowiska, duża ingerencja w środowisko, niezależności energetycznej, i jak ostatnio wychodzi problemami z wydobyciem polskiego węgla (od jego umiarkowanej jakości, bo umiarkowaną i coraz gorszą opłacalność wydobycia, a patrząc w dłuższej perspektywie ta opłacalność się kiedyś definitywnie skończy), ekologia

      O tym że, wiatraki nie są idealne, wie każdy kto zagląda na te portal, i jak na razie chyba nie ma kraju na świecie który by próbował tylko na wiatrakach budować system, ale za to jest wiele krajów które mają więcej wiatraków w mixie od nas i jakoś działają,

     • [quote name=”Matttt”][quote name=”Krzysztof1234″]Ale Pana ukochane węglówki także nie są takie stabilne jak Pan to ciągle powtarza..Ja dostrzegam plusy i minusy każdej technologii bo… KAŻDA takowe ma..Pan natomiast jest zaślepiony w jedną stronę..Szczerze współczuję…[/quote]

      Poważnie?
      wyciaganie wniosków nie jest Pana mocną stroną.
      Moge się podpisać pod stwierdzeniem, że każda technologia ma plusy i minusy-pełna zgoda.
      Jedno pytanie zatem. Jaka technologia jest bardziej stabilna wiatrowa czy konwencjonalna ?[/quote]

      Odpowiem Panu jak Pan sumiennie wymieni minusy elektrowni konwencjonalnych.. Trochę to Panu ułatwił kolega Zoze gdzieś poniżej..Pozdrawiam

     • [quote name=”Krzysztof1234″][quote name=”Matttt”][quote name=”Krzysztof1234″]Ale Pana ukochane węglówki także nie są takie stabilne jak Pan to ciągle powtarza..Ja dostrzegam plusy i minusy każdej technologii bo… KAŻDA takowe ma..Pan natomiast jest zaślepiony w jedną stronę..Szczerze współczuję…[/quote]

      Poważnie?
      wyciaganie wniosków nie jest Pana mocną stroną.
      Moge się podpisać pod stwierdzeniem, że każda technologia ma plusy i minusy-pełna zgoda.
      Jedno pytanie zatem. Jaka technologia jest bardziej stabilna wiatrowa czy konwencjonalna ?[/quote]

      Odpowiem Panu jak Pan sumiennie wymieni minusy elektrowni konwencjonalnych.. Trochę to Panu ułatwił kolega Zoze gdzieś poniżej..Pozdrawiam[/quote]

      Jak dziecko…
      Wymienię Panu minusy jak zrobi Pan fikołka i stanie na głowie

      Ciekawy sposób prowadzenia „warunkowej konwersacji” 😉 gratuluję 🙂

     • [quote name=”Mattt”][quote name=”Krzysztof1234″][quote name=”Matttt”][quote name=”Krzysztof1234″]Ale Pana ukochane węglówki także nie są takie stabilne jak Pan to ciągle powtarza..Ja dostrzegam plusy i minusy każdej technologii bo… KAŻDA takowe ma..Pan natomiast jest zaślepiony w jedną stronę..Szczerze współczuję…[/quote]

      Poważnie?
      wyciaganie wniosków nie jest Pana mocną stroną.
      Moge się podpisać pod stwierdzeniem, że każda technologia ma plusy i minusy-pełna zgoda.
      Jedno pytanie zatem. Jaka technologia jest bardziej stabilna wiatrowa czy konwencjonalna ?[/quote]

      Odpowiem Panu jak Pan sumiennie wymieni minusy elektrowni konwencjonalnych.. Trochę to Panu ułatwił kolega Zoze gdzieś poniżej..Pozdrawiam[/quote]

      Jak dziecko…
      Wymienię Panu minusy jak zrobi Pan fikołka i stanie na głowie

      Ciekawy sposób prowadzenia „warunkowej konwersacji” 😉 gratuluję :)[/quote]

      Myślał Pan 4 dni,myślał no i… wymyślił..Jednak tylko jak uniknąć odpowiedzi.Pan zachowałby się jak dorosły gdyby Pan wymienił te wady a nie uciekał od odpowiedzi poprzez obrażanie

     • [quote name=”Matttt”][quote name=”Duster_”][quote name=”krzys”]Cofnąć do czego? Przecież ostatnie 25 lat w energetyce to wyłącznie remonty bloków, żadnych dużych inwestycji w modernizację linii czy budowę nowych elektrowni. A OŹE to nie tylko koszty budowy i eksploatacji wiatraków czy solarów, ale również dostosowania sieci przesyłowej do ich nieciągłej i rozproszonej pracy, utrzymywanie elektrowni zapasowych, zwiększanie cen przez lobbowanie na rynku energii zielonej. OŹE jest cudowne gdy podatnik jest zmuszony z niego korzystać, w wolnym rynku takie rozwiązania by nie przetrwały.[/quote]
      no to po kolei:
      1. Koszty instalacji – owszem, ale prywatne. Chyba że w OZE bawią się spółki państwowe i wychodzą gnioty jak wiatraki na górze Kamieńsk.
      2. Dostosowywanie sieci przesyłowych jest realizowane najczęściej poprzez modernizacje pół w GPZ, za to płaci wytwórca OZE
      3. Utrzymywanie elektrowni zapasowych – bzdura powtarzana wielokrotnie przez kolegę Mattt’a. Przy obecnym procencie OZE w miksie energetycznym nie ma potrzeby utrzymywania rezerwy ponieważ o wiele bardziej niż generacja OZE jest nieprzewidywalny odbiór energii.
      4. Z tym lobbowanie to nie rozumiem, może by pan to wyjaśnił.[/quote]

      1. prywatne ? no nieźle Pan poleciał ! to pewnie działalność charytatywna i nie ma związku z systemem subsydiów.
      2. prima aprilis jest dopiero za ponad tydzień…
      3. a co ma do tego procent udziału w mixie ? rozumiem, że gdy wiatr tak jak w święta pokrywa ponad 1/3 zapotrzebowania to nie potrzeba utrzymywać rezerwy… no jasne ![/quote]
      1. sprzedaję energię na giełdzie, nikt nie musi ode mnie jej kupować, a jednak kupują. Subsydia to domena górnictwa, a to już pana działka.
      2. kretyński żart zamiast argumentu, ale to norma, kiedy nie ma pan nic do powiedzenia ad rem.
      3. w przypadku „święta” prognozowana produkcja z wiatraków sprawdza się w 95%, nie ma potrzeby utrzymywania rezerwy. To są źródła rozproszone a nie turów- nie zepsują się jednocześnie, słyszał pan o rachunku prawdopodobieństwa?

     • [quote name=”Duster_”][quote name=”Matttt”][quote name=”Duster_”][quote name=”krzys”]Cofnąć do czego? Przecież ostatnie 25 lat w energetyce to wyłącznie remonty bloków, żadnych dużych inwestycji w modernizację linii czy budowę nowych elektrowni. A OŹE to nie tylko koszty budowy i eksploatacji wiatraków czy solarów, ale również dostosowania sieci przesyłowej do ich nieciągłej i rozproszonej pracy, utrzymywanie elektrowni zapasowych, zwiększanie cen przez lobbowanie na rynku energii zielonej. OŹE jest cudowne gdy podatnik jest zmuszony z niego korzystać, w wolnym rynku takie rozwiązania by nie przetrwały.[/quote]
      no to po kolei:
      1. Koszty instalacji – owszem, ale prywatne. Chyba że w OZE bawią się spółki państwowe i wychodzą gnioty jak wiatraki na górze Kamieńsk.
      2. Dostosowywanie sieci przesyłowych jest realizowane najczęściej poprzez modernizacje pół w GPZ, za to płaci wytwórca OZE
      3. Utrzymywanie elektrowni zapasowych – bzdura powtarzana wielokrotnie przez kolegę Mattt’a. Przy obecnym procencie OZE w miksie energetycznym nie ma potrzeby utrzymywania rezerwy ponieważ o wiele bardziej niż generacja OZE jest nieprzewidywalny odbiór energii.
      4. Z tym lobbowanie to nie rozumiem, może by pan to wyjaśnił.[/quote]

      1. prywatne ? no nieźle Pan poleciał ! to pewnie działalność charytatywna i nie ma związku z systemem subsydiów.
      2. prima aprilis jest dopiero za ponad tydzień…
      3. a co ma do tego procent udziału w mixie ? rozumiem, że gdy wiatr tak jak w święta pokrywa ponad 1/3 zapotrzebowania to nie potrzeba utrzymywać rezerwy… no jasne ![/quote]
      1. sprzedaję energię na giełdzie, nikt nie musi ode mnie jej kupować, a jednak kupują. Subsydia to domena górnictwa, a to już pana działka.
      2. kretyński żart zamiast argumentu, ale to norma, kiedy nie ma pan nic do powiedzenia ad rem.
      3. w przypadku „święta” prognozowana produkcja z wiatraków sprawdza się w 95%, nie ma potrzeby utrzymywania rezerwy. To są źródła rozproszone a nie turów- nie zepsują się jednocześnie, słyszał pan o rachunku prawdopodobieństwa?[/quote]

      1. Pan na poważnie czy udaje ? Oczywiscie nic takiego jak pierszeństwo w merit order nie istnieje! ignorancja czy świadoma manipulacja?
      2. Kretyńskim żartem jest przekonywanie, że za dostosowywanie sieci płaci wytwórca oze
      3. Z rachunku prawdopodobieństwa wynika, że w jedne świeta będzie wwiało a w inne nie, w jedne bardziej, w inne mniej. A koszty stałe rezerwy konwencjonalnej tak czy inaczej ponieść trzeba – niezaleznie czy wieje czy nie.

     • [quote name=”Matttt”][quote name=”Duster_”][quote name=”Matttt”][quote name=”Duster_”][quote name=”krzys”]Cofnąć do czego? Przecież ostatnie 25 lat w energetyce to wyłącznie remonty bloków, żadnych dużych inwestycji w modernizację linii czy budowę nowych elektrowni. A OŹE to nie tylko koszty budowy i eksploatacji wiatraków czy solarów, ale również dostosowania sieci przesyłowej do ich nieciągłej i rozproszonej pracy, utrzymywanie elektrowni zapasowych, zwiększanie cen przez lobbowanie na rynku energii zielonej. OŹE jest cudowne gdy podatnik jest zmuszony z niego korzystać, w wolnym rynku takie rozwiązania by nie przetrwały.[/quote]
      no to po kolei:
      1. Koszty instalacji – owszem, ale prywatne. Chyba że w OZE bawią się spółki państwowe i wychodzą gnioty jak wiatraki na górze Kamieńsk.
      2. Dostosowywanie sieci przesyłowych jest realizowane najczęściej poprzez modernizacje pół w GPZ, za to płaci wytwórca OZE
      3. Utrzymywanie elektrowni zapasowych – bzdura powtarzana wielokrotnie przez kolegę Mattt’a. Przy obecnym procencie OZE w miksie energetycznym nie ma potrzeby utrzymywania rezerwy ponieważ o wiele bardziej niż generacja OZE jest nieprzewidywalny odbiór energii.
      4. Z tym lobbowanie to nie rozumiem, może by pan to wyjaśnił.[/quote]

      1. prywatne ? no nieźle Pan poleciał ! to pewnie działalność charytatywna i nie ma związku z systemem subsydiów.
      2. prima aprilis jest dopiero za ponad tydzień…
      3. a co ma do tego procent udziału w mixie ? rozumiem, że gdy wiatr tak jak w święta pokrywa ponad 1/3 zapotrzebowania to nie potrzeba utrzymywać rezerwy… no jasne ![/quote]
      1. sprzedaję energię na giełdzie, nikt nie musi ode mnie jej kupować, a jednak kupują. Subsydia to domena górnictwa, a to już pana działka.
      2. kretyński żart zamiast argumentu, ale to norma, kiedy nie ma pan nic do powiedzenia ad rem.
      3. w przypadku „święta” prognozowana produkcja z wiatraków sprawdza się w 95%, nie ma potrzeby utrzymywania rezerwy. To są źródła rozproszone a nie turów- nie zepsują się jednocześnie, słyszał pan o rachunku prawdopodobieństwa?[/quote]

      1. Pan na poważnie czy udaje ? Oczywiscie nic takiego jak pierszeństwo w merit order nie istnieje! ignorancja czy świadoma manipulacja?
      2. Kretyńskim żartem jest przekonywanie, że za dostosowywanie sieci płaci wytwórca oze
      3. Z rachunku prawdopodobieństwa wynika, że w jedne świeta będzie wwiało a w inne nie, w jedne bardziej, w inne mniej. A koszty stałe rezerwy konwencjonalnej tak czy inaczej ponieść trzeba – niezaleznie czy wieje czy nie.[/quote]
      Podziwiam pana za to minusowanie, po prostu będzie ekstra premia z Pałacu Namiestnikowskiego 🙂
      1. co to ma do kosztów instalacji? prymitywna zmiana tematu czy nieświadome podprogowe zaburzenia emocjonalne?
      2. Ja mam rachunki, a co pan ma na poparcie swojej tezy?
      3. Czyli rezerwa konwencjonalna jest utrzymywana niezależnie od tego czy są wiatraki czy ich nie ma? dziękuję za tę szczerość. Logika sie kłania.

     • [quote name=”Duster_”][quote name=”Matttt”][quote name=”Duster_”][quote name=”Matttt”][quote name=”Duster_”][quote name=”krzys”]Cofnąć do czego? Przecież ostatnie 25 lat w energetyce to wyłącznie remonty bloków, żadnych dużych inwestycji w modernizację linii czy budowę nowych elektrowni. A OŹE to nie tylko koszty budowy i eksploatacji wiatraków czy solarów, ale również dostosowania sieci przesyłowej do ich nieciągłej i rozproszonej pracy, utrzymywanie elektrowni zapasowych, zwiększanie cen przez lobbowanie na rynku energii zielonej. OŹE jest cudowne gdy podatnik jest zmuszony z niego korzystać, w wolnym rynku takie rozwiązania by nie przetrwały.[/quote]
      no to po kolei:
      1. Koszty instalacji – owszem, ale prywatne. Chyba że w OZE bawią się spółki państwowe i wychodzą gnioty jak wiatraki na górze Kamieńsk.
      2. Dostosowywanie sieci przesyłowych jest realizowane najczęściej poprzez modernizacje pół w GPZ, za to płaci wytwórca OZE
      3. Utrzymywanie elektrowni zapasowych – bzdura powtarzana wielokrotnie przez kolegę Mattt’a. Przy obecnym procencie OZE w miksie energetycznym nie ma potrzeby utrzymywania rezerwy ponieważ o wiele bardziej niż generacja OZE jest nieprzewidywalny odbiór energii.
      4. Z tym lobbowanie to nie rozumiem, może by pan to wyjaśnił.[/quote]

      1. prywatne ? no nieźle Pan poleciał ! to pewnie działalność charytatywna i nie ma związku z systemem subsydiów.
      2. prima aprilis jest dopiero za ponad tydzień…
      3. a co ma do tego procent udziału w mixie ? rozumiem, że gdy wiatr tak jak w święta pokrywa ponad 1/3 zapotrzebowania to nie potrzeba utrzymywać rezerwy… no jasne ![/quote]
      1. sprzedaję energię na giełdzie, nikt nie musi ode mnie jej kupować, a jednak kupują. Subsydia to domena górnictwa, a to już pana działka.
      2. kretyński żart zamiast argumentu, ale to norma, kiedy nie ma pan nic do powiedzenia ad rem.
      3. w przypadku „święta” prognozowana produkcja z wiatraków sprawdza się w 95%, nie ma potrzeby utrzymywania rezerwy. To są źródła rozproszone a nie turów- nie zepsują się jednocześnie, słyszał pan o rachunku prawdopodobieństwa?[/quote]

      1. Pan na poważnie czy udaje ? Oczywiscie nic takiego jak pierszeństwo w merit order nie istnieje! ignorancja czy świadoma manipulacja?
      2. Kretyńskim żartem jest przekonywanie, że za dostosowywanie sieci płaci wytwórca oze
      3. Z rachunku prawdopodobieństwa wynika, że w jedne świeta będzie wwiało a w inne nie, w jedne bardziej, w inne mniej. A koszty stałe rezerwy konwencjonalnej tak czy inaczej ponieść trzeba – niezaleznie czy wieje czy nie.[/quote]
      Podziwiam pana za to minusowanie, po prostu będzie ekstra premia z Pałacu Namiestnikowskiego 🙂
      1. co to ma do kosztów instalacji? prymitywna zmiana tematu czy nieświadome podprogowe zaburzenia emocjonalne?
      2. Ja mam rachunki, a co pan ma na poparcie swojej tezy?
      3. Czyli rezerwa konwencjonalna jest utrzymywana niezależnie od tego czy są wiatraki czy ich nie ma? dziękuję za tę szczerość. Logika sie kłania.[/quote]

      to PSEW ma siedzibę w Pałacu Namiestnikowskim ? a swoją drogą gratuluje premi!

      1. To ma wiele do Pana pozbawionego sensu stwierdzenia „sprzedaję energię na giełdzie, nikt nie musi jej kupować”.
      2. rachunki za co Pan ma ?
      3. trzeba mieć niezły bałagan pod kopuła! logika Pana Dustera: Jak wieje to pracują turbiny wiatrowe i maja odpowiednią rezerwę na wypadek gdyby nie wiało. Teraz jak nie wieje to pracują moce konwencjonalne (rezerwa)… no super ! ale! przecież zgodnie z logiką Pana Dustera dla mocy konwencjonalnych tez musi być taka sama rezerwa (niezależnie czy są wiatraki czy nie) czyli robi się druga rezerwa – gratuluję! :/

     • PSEW? Proszę zobaczyć kto ich finansuje,to ci sami co pana.
      Nawet zabawne to odwracanie kota ogonem w pana wykonaniu, ale nieskuteczne, może dzieci się na to złapią? Rachunki mam za dostosowanie infrastruktury do przyłączenia instalacji OZE do SE, wbrew pana bredniom, że to kto inny płaci(pewnie polskie rodziny)
      jak wieje, to wieje i sprawdza się w 95 %. W KSE nie potrzeby rezerwy 100% na wypadek że nagle przestanie wiać bo tak do tej pory się nigdy nie stało. A blok konwencjonalny musi mieć 100% rezerwy, bo tutaj ryzyko awarii jest dużo większe. Proste dane statystyczne, ale tego od pana wymagać nie można, nie ten level trollowania:)

     • [quote name=”Duster_”]PSEW? Proszę zobaczyć kto ich finansuje,to ci sami co pana.
      Nawet zabawne to odwracanie kota ogonem w pana wykonaniu, ale nieskuteczne, może dzieci się na to złapią? Rachunki mam za dostosowanie infrastruktury do przyłączenia instalacji OZE do SE, wbrew pana bredniom, że to kto inny płaci(pewnie polskie rodziny)
      jak wieje, to wieje i sprawdza się w 95 %. W KSE nie potrzeby rezerwy 100% na wypadek że nagle przestanie wiać bo tak do tej pory się nigdy nie stało. A blok konwencjonalny musi mieć 100% rezerwy, bo tutaj ryzyko awarii jest dużo większe. Proste dane statystyczne, ale tego od pana wymagać nie można, nie ten level trollowania:)[/quote]

      Tam jest jakaś wojna ? to już nawet PSEW jest „be” ? Pan jest z jakiejś ortodoksyjnej opcji jak rozumiem.
      A jak nie wieje to też na 95% się sprawdza ? czy wtedy już nie? i jak wtedy z zapewnieniem mocy ? Oczywiście ryzyko awarii wszystkich mocy konwencjonalnych w tym samym czasie jest dużo większe od ryzyka, że w naszych warunkach klimatycznych występują bezwietrzne dni 😀

     • [quote name=”Mattttt”][quote name=”Duster_”]PSEW? Proszę zobaczyć kto ich finansuje,to ci sami co pana.
      Nawet zabawne to odwracanie kota ogonem w pana wykonaniu, ale nieskuteczne, może dzieci się na to złapią? Rachunki mam za dostosowanie infrastruktury do przyłączenia instalacji OZE do SE, wbrew pana bredniom, że to kto inny płaci(pewnie polskie rodziny)
      jak wieje, to wieje i sprawdza się w 95 %. W KSE nie potrzeby rezerwy 100% na wypadek że nagle przestanie wiać bo tak do tej pory się nigdy nie stało. A blok konwencjonalny musi mieć 100% rezerwy, bo tutaj ryzyko awarii jest dużo większe. Proste dane statystyczne, ale tego od pana wymagać nie można, nie ten level trollowania:)[/quote]

      Tam jest jakaś wojna ? to już nawet PSEW jest „be” ? Pan jest z jakiejś ortodoksyjnej opcji jak rozumiem.
      A jak nie wieje to też na 95% się sprawdza ? czy wtedy już nie? i jak wtedy z zapewnieniem mocy ? Oczywiście ryzyko awarii wszystkich mocy konwencjonalnych w tym samym czasie jest dużo większe od ryzyka, że w naszych warunkach klimatycznych występują bezwietrzne dni :D[/quote]
      przez chwilę nawet pomyślałem że jest pan informatykiem z powodu tego zamiłowania do zero- jedynkowego postrzegania świata, ale to by było zbyt piękne. co do pytania – tak sprawdza się nawet jak nie wieje, niech pan sobie wyobrazi że nawet komputerów się do tego prognozowania używa i nie są to Odry. Mnie nie płacą za zapewnienie mocy tylko za zmniejszenie emisji. Rozumie pan to?

     • [quote name=”Duster”][quote name=”Mattttt”][quote name=”Duster_”]PSEW? Proszę zobaczyć kto ich finansuje,to ci sami co pana.
      Nawet zabawne to odwracanie kota ogonem w pana wykonaniu, ale nieskuteczne, może dzieci się na to złapią? Rachunki mam za dostosowanie infrastruktury do przyłączenia instalacji OZE do SE, wbrew pana bredniom, że to kto inny płaci(pewnie polskie rodziny)
      jak wieje, to wieje i sprawdza się w 95 %. W KSE nie potrzeby rezerwy 100% na wypadek że nagle przestanie wiać bo tak do tej pory się nigdy nie stało. A blok konwencjonalny musi mieć 100% rezerwy, bo tutaj ryzyko awarii jest dużo większe. Proste dane statystyczne, ale tego od pana wymagać nie można, nie ten level trollowania:)[/quote]

      Tam jest jakaś wojna ? to już nawet PSEW jest „be” ? Pan jest z jakiejś ortodoksyjnej opcji jak rozumiem.
      A jak nie wieje to też na 95% się sprawdza ? czy wtedy już nie? i jak wtedy z zapewnieniem mocy ? Oczywiście ryzyko awarii wszystkich mocy konwencjonalnych w tym samym czasie jest dużo większe od ryzyka, że w naszych warunkach klimatycznych występują bezwietrzne dni :D[/quote]
      przez chwilę nawet pomyślałem że jest pan informatykiem z powodu tego zamiłowania do zero- jedynkowego postrzegania świata, ale to by było zbyt piękne. co do pytania – tak sprawdza się nawet jak nie wieje, niech pan sobie wyobrazi że nawet komputerów się do tego prognozowania używa i nie są to Odry. Mnie nie płacą za zapewnienie mocy tylko za zmniejszenie emisji. Rozumie pan to?[/quote]

      darujmy sobie wstęp z durnowatymi osobistymi wycieczkami bo to bez sensu.

      Za zmniejszenie emisji ? – szczytny cel ! czyli można powiedzieć, że to działalność bardziej misyjna jest nawet. To już nie jest zwykły staromodny biznes czy tez nawet produkcja energii 😀 tzn. moje podejrzenia od dawna były takie, że to tylko udawanie, że nie chodzi o te zielone certyfikaty (bo przeciez spadły na glebę i nic….), jakiś rachunek ekonomiczny itd. tu chodzi o realizacje misji!

     • [quote name=”głos z green-picu”][quote name=”Duster”][quote name=”Mattttt”][quote name=”Duster_”]PSEW? Proszę zobaczyć kto ich finansuje,to ci sami co pana.
      Nawet zabawne to odwracanie kota ogonem w pana wykonaniu, ale nieskuteczne, może dzieci się na to złapią? Rachunki mam za dostosowanie infrastruktury do przyłączenia instalacji OZE do SE, wbrew pana bredniom, że to kto inny płaci(pewnie polskie rodziny)
      jak wieje, to wieje i sprawdza się w 95 %. W KSE nie potrzeby rezerwy 100% na wypadek że nagle przestanie wiać bo tak do tej pory się nigdy nie stało. A blok konwencjonalny musi mieć 100% rezerwy, bo tutaj ryzyko awarii jest dużo większe. Proste dane statystyczne, ale tego od pana wymagać nie można, nie ten level trollowania:)[/quote]
      A nie prościej występować pod jednym nickiem?

      Tam jest jakaś wojna ? to już nawet PSEW jest „be” ? Pan jest z jakiejś ortodoksyjnej opcji jak rozumiem.
      A jak nie wieje to też na 95% się sprawdza ? czy wtedy już nie? i jak wtedy z zapewnieniem mocy ? Oczywiście ryzyko awarii wszystkich mocy konwencjonalnych w tym samym czasie jest dużo większe od ryzyka, że w naszych warunkach klimatycznych występują bezwietrzne dni :D[/quote]
      przez chwilę nawet pomyślałem że jest pan informatykiem z powodu tego zamiłowania do zero- jedynkowego postrzegania świata, ale to by było zbyt piękne. co do pytania – tak sprawdza się nawet jak nie wieje, niech pan sobie wyobrazi że nawet komputerów się do tego prognozowania używa i nie są to Odry. Mnie nie płacą za zapewnienie mocy tylko za zmniejszenie emisji. Rozumie pan to?[/quote]

      darujmy sobie wstęp z durnowatymi osobistymi wycieczkami bo to bez sensu.

      Za zmniejszenie emisji ? – szczytny cel ! czyli można powiedzieć, że to działalność bardziej misyjna jest nawet. To już nie jest zwykły staromodny biznes czy tez nawet produkcja energii 😀 tzn. moje podejrzenia od dawna były takie, że to tylko udawanie, że nie chodzi o te zielone certyfikaty (bo przeciez spadły na glebę i nic….), jakiś rachunek ekonomiczny itd. tu chodzi o realizacje misji![/quote]
      Pewnie, może pan tak sądzić, podobno mamy demokrację i wolność słowa.

     • [quote name=”Duster”][quote name=”Mattttt”][quote name=”Duster_”]PSEW? Proszę zobaczyć kto ich finansuje,to ci sami co pana.
      Nawet zabawne to odwracanie kota ogonem w pana wykonaniu, ale nieskuteczne, może dzieci się na to złapią? Rachunki mam za dostosowanie infrastruktury do przyłączenia instalacji OZE do SE, wbrew pana bredniom, że to kto inny płaci(pewnie polskie rodziny)
      jak wieje, to wieje i sprawdza się w 95 %. W KSE nie potrzeby rezerwy 100% na wypadek że nagle przestanie wiać bo tak do tej pory się nigdy nie stało. A blok konwencjonalny musi mieć 100% rezerwy, bo tutaj ryzyko awarii jest dużo większe. Proste dane statystyczne, ale tego od pana wymagać nie można, nie ten level trollowania:)[/quote]

      Tam jest jakaś wojna ? to już nawet PSEW jest „be” ? Pan jest z jakiejś ortodoksyjnej opcji jak rozumiem.
      A jak nie wieje to też na 95% się sprawdza ? czy wtedy już nie? i jak wtedy z zapewnieniem mocy ? Oczywiście ryzyko awarii wszystkich mocy konwencjonalnych w tym samym czasie jest dużo większe od ryzyka, że w naszych warunkach klimatycznych występują bezwietrzne dni :D[/quote]
      przez chwilę nawet pomyślałem że jest pan informatykiem z powodu tego zamiłowania do zero- jedynkowego postrzegania świata, ale to by było zbyt piękne. co do pytania – tak sprawdza się nawet jak nie wieje, niech pan sobie wyobrazi że nawet komputerów się do tego prognozowania używa i nie są to Odry. Mnie nie płacą za zapewnienie mocy tylko za zmniejszenie emisji. Rozumie pan to?[/quote]

      Jak ktoś słusznie napisał powyżej każda technlogia ma swoje plusy i minusy i ja jak najbardziej się pod tym podpisuję zdecydowanie. Wkurza mnie natomiast takie „najeżdżanie” czy bronienie w Pana wydaniu rzeczy nie do obrony. Gdybym napisał, że np. biogaz jest świetny i powinno się postawić na biogaz (czy cokolwiek innego) to tak samo czytałbym podobne teksty od Pana jak teraz czytam.

     • [quote name=”Mattt”][quote name=”Duster”][quote name=”Mattttt”][quote name=”Duster_”]PSEW? Proszę zobaczyć kto ich finansuje,to ci sami co pana.
      Nawet zabawne to odwracanie kota ogonem w pana wykonaniu, ale nieskuteczne, może dzieci się na to złapią? Rachunki mam za dostosowanie infrastruktury do przyłączenia instalacji OZE do SE, wbrew pana bredniom, że to kto inny płaci(pewnie polskie rodziny)
      jak wieje, to wieje i sprawdza się w 95 %. W KSE nie potrzeby rezerwy 100% na wypadek że nagle przestanie wiać bo tak do tej pory się nigdy nie stało. A blok konwencjonalny musi mieć 100% rezerwy, bo tutaj ryzyko awarii jest dużo większe. Proste dane statystyczne, ale tego od pana wymagać nie można, nie ten level trollowania:)[/quote]

      Tam jest jakaś wojna ? to już nawet PSEW jest „be” ? Pan jest z jakiejś ortodoksyjnej opcji jak rozumiem.
      A jak nie wieje to też na 95% się sprawdza ? czy wtedy już nie? i jak wtedy z zapewnieniem mocy ? Oczywiście ryzyko awarii wszystkich mocy konwencjonalnych w tym samym czasie jest dużo większe od ryzyka, że w naszych warunkach klimatycznych występują bezwietrzne dni :D[/quote]
      przez chwilę nawet pomyślałem że jest pan informatykiem z powodu tego zamiłowania do zero- jedynkowego postrzegania świata, ale to by było zbyt piękne. co do pytania – tak sprawdza się nawet jak nie wieje, niech pan sobie wyobrazi że nawet komputerów się do tego prognozowania używa i nie są to Odry. Mnie nie płacą za zapewnienie mocy tylko za zmniejszenie emisji. Rozumie pan to?[/quote]

      Jak ktoś słusznie napisał powyżej każda technlogia ma swoje plusy i minusy i ja jak najbardziej się pod tym podpisuję zdecydowanie. Wkurza mnie natomiast takie „najeżdżanie” czy bronienie w Pana wydaniu rzeczy nie do obrony. Gdybym napisał, że np. biogaz jest świetny i powinno się postawić na biogaz (czy cokolwiek innego) to tak samo czytałbym podobne teksty od Pana jak teraz czytam.[/quote]
      Proszę się poskarżyć odpowiednim funkcjonariuszom, pewnie pomogą, może nawet kożuch z kakałka zdejmą. Eidział pan kiedyś biogazownię, rozmawiał pan z właścicielem? Nie sądzę.

 4. Nie rozumiem fetyszowania sie udziałem oze w pozyskiwaniu energii. A przepraszam jakie to ma znaczenie?

  Polska zadeklarowała określony udział w określonym czasie i tyle – w 2020 ma być 15%. Jaki sens ma zestawianie Polski np. z Austrią, Szwecją, Portugalią czy innymi krajami posiadajacymi o niebo lepsze warunki dla konkretnych technologii oze ?

  Gdyby redaktor zadał sobie troche trudu to odsiałby te kraje, które są kompletnie nieporównywalne (np. z uwagi na świetne warunki dla hydroenergetyki czy PV albo wiatru) a z grupy krajów o porównywalnych warunkach przeanalizował jakim nakładem w postaci nieodzownych subsydiów osiagnięto okreslony udział i takie porówannie ma dopiero sens. Wszak nie chodzi o sam udział a o to by osiagać go jak najmniejszym kosztem dla całości systemu. Ale to niestety nie jest politycznie poprawne… i chyba niezgodne z linią autora.

  A na koniec taka perełka: ” W 2015 roku udział „zielonej” energii w zużyciu ogółem w Polsce wyniósł 11,77%” a akapit niżej: „Dane Eurostat i GUS oznaczają, że udział „zielonej” energii w Polsce był w 2015 roku znacznie niższy od zakładanego przez rząd celu w wysokości 12,08%.” – „ZNACZNIE” czyli o całe 0,31 pp ?? no bez jaj…

 5. Jestem ciekaw skąd się biorą tacy osobnicy jak Mattt, czy jest to człowiek totalnie nawiedzony jak sekta smoleńska specjalistów od lotnictwa, czy po prostu płatny troll wynajęty przez władzę. Jestem inżynierem lotnictwa i mam kontakt z energetyką odnawialną. 7 lat powstała sekta smoleńska mówiąca kompletne bzdury o lotnictwie, to był naprawdę szok kiedy sie słuchało tych ludzi. Od 1,5 roku widzę ten sam schemat działania w obszarze energetyki. To naprawdę jest po prostu tragiczne i smutne, ze tacy ignorancie rządzą naszym pięknym krajem. Pozostaje tylko nadzieją na „prawdziwą zmianę”

  • [quote name=”Karol45″]Jestem ciekaw skąd się biorą tacy osobnicy jak Mattt, czy jest to człowiek totalnie nawiedzony jak sekta smoleńska specjalistów od lotnictwa, czy po prostu płatny troll wynajęty przez władzę. Jestem inżynierem lotnictwa i mam kontakt z energetyką odnawialną. 7 lat powstała sekta smoleńska mówiąca kompletne bzdury o lotnictwie, to był naprawdę szok kiedy sie słuchało tych ludzi. Od 1,5 roku widzę ten sam schemat działania w obszarze energetyki. To naprawdę jest po prostu tragiczne i smutne, ze tacy ignorancie rządzą naszym pięknym krajem. Pozostaje tylko nadzieją na „prawdziwą zmianę”[/quote]

   a tak konkretnie to ma Pan jakiś argument ?
   Ja uwielbiam takie wypowiedzi jak Pańska powyższa – nic nie powiedziałem konkretnego ale sobie ulżyłem. Każdy kto ma zdanie inne niż ja należy do sekty bo ja jestem inżynierem i mam kontakt z oze i to w zasadzie wszystko załatwia. Gratulacje.

  • [quote name=”Karol45″]Jestem ciekaw skąd się biorą tacy osobnicy jak Mattt, czy jest to człowiek totalnie nawiedzony jak sekta smoleńska specjalistów od lotnictwa, czy po prostu płatny troll wynajęty przez władzę. Jestem inżynierem lotnictwa i mam kontakt z energetyką odnawialną. 7 lat powstała sekta smoleńska mówiąca kompletne bzdury o lotnictwie, to był naprawdę szok kiedy sie słuchało tych ludzi. Od 1,5 roku widzę ten sam schemat działania w obszarze energetyki. To naprawdę jest po prostu tragiczne i smutne, ze tacy ignorancie rządzą naszym pięknym krajem. Pozostaje tylko nadzieją na „prawdziwą zmianę”[/quote]
   Ściemę węglową sprzedaje się u nas na dwa sposoby. Od paru lat w Gubinie usiłuje się nam zrobić sieczkę z mózgu w sprawie planowanej u nas kopalni odkrywkowej i dlatego widzę jak jest. Po pierwsze jest oficjalna propaganda z logo sponsora zawierające wielkie, niedopowiedziane obietnice w sprawie węgla i zarysowane wątpliwości w sprawie OZE. A z drugiej strony są anonimowi działacze na forach, którzy już się nie szczypią i leją hejt bez zahamowania. Co ciekawe obie kampanie prowadzone są równolegle, czyli w płatnych ogłoszeniach sponsor coś tam sugeruje i pokazuje wielkie zdjęcie i dokładnie w tym samym czasie aktywiści węglowi mnożą się na wszystkich forach i dopowiadają resztę. Proszę rzucić okiem np. na facebookowe strony „Gmina Gubin” czy „Gubińskie gminne wieści”, dla zrozumienia sytuacji – wójt Barski akurat nie chce tej kopalni, więc raz na dwa – trzy dni dostaje kubeł pomyj na głowę, a raz na tydzień pojawia się notatka o fenomenalnym rozwoju górnictwa i energetyki w kraju. Jak widać model taki funkcjonuje w całym kraju.

   • [quote name=”głos z Gubina”][quote name=”Karol45″]Jestem ciekaw skąd się biorą tacy osobnicy jak Mattt, czy jest to człowiek totalnie nawiedzony jak sekta smoleńska specjalistów od lotnictwa, czy po prostu płatny troll wynajęty przez władzę. Jestem inżynierem lotnictwa i mam kontakt z energetyką odnawialną. 7 lat powstała sekta smoleńska mówiąca kompletne bzdury o lotnictwie, to był naprawdę szok kiedy sie słuchało tych ludzi. Od 1,5 roku widzę ten sam schemat działania w obszarze energetyki. To naprawdę jest po prostu tragiczne i smutne, ze tacy ignorancie rządzą naszym pięknym krajem. Pozostaje tylko nadzieją na „prawdziwą zmianę”[/quote]
    Ściemę węglową sprzedaje się u nas na dwa sposoby. Od paru lat w Gubinie usiłuje się nam zrobić sieczkę z mózgu w sprawie planowanej u nas kopalni odkrywkowej i dlatego widzę jak jest. Po pierwsze jest oficjalna propaganda z logo sponsora zawierające wielkie, niedopowiedziane obietnice w sprawie węgla i zarysowane wątpliwości w sprawie OZE. A z drugiej strony są anonimowi działacze na forach, którzy już się nie szczypią i leją hejt bez zahamowania. Co ciekawe obie kampanie prowadzone są równolegle, czyli w płatnych ogłoszeniach sponsor coś tam sugeruje i pokazuje wielkie zdjęcie i dokładnie w tym samym czasie aktywiści węglowi mnożą się na wszystkich forach i dopowiadają resztę. Proszę rzucić okiem np. na facebookowe strony „Gmina Gubin” czy „Gubińskie gminne wieści”, dla zrozumienia sytuacji – wójt Barski akurat nie chce tej kopalni, więc raz na dwa – trzy dni dostaje kubeł pomyj na głowę, a raz na tydzień pojawia się notatka o fenomenalnym rozwoju górnictwa i energetyki w kraju. Jak widać model taki funkcjonuje w całym kraju.[/quote]

    Z drugiej strony działa to podobnie. Nieraz całe rodziny (można nawet nazwiskami wymieniać) utrzymują się z „aktywności” w ramach jakiejs mniej lub bardziej znanej organizacji (zwykle sponsorowanej z zagranicy). I protestowanie mają niejako w statucie. Sam mechanizm działa podobnie, straszonko i drastyczny przekaz – wszystko w celu osiągnięcia zakładanego efektu bez dbania o prawdę. Obie grupy żyją niejako w symbiozie – jedni potrzebują drugich.

    • [quote name=”głos z green-picu”][quote name=”głos z Gubina”][quote name=”Karol45″]Jestem ciekaw skąd się biorą tacy osobnicy jak Mattt, czy jest to człowiek totalnie nawiedzony jak sekta smoleńska specjalistów od lotnictwa, czy po prostu płatny troll wynajęty przez władzę. Jestem inżynierem lotnictwa i mam kontakt z energetyką odnawialną. 7 lat powstała sekta smoleńska mówiąca kompletne bzdury o lotnictwie, to był naprawdę szok kiedy sie słuchało tych ludzi. Od 1,5 roku widzę ten sam schemat działania w obszarze energetyki. To naprawdę jest po prostu tragiczne i smutne, ze tacy ignorancie rządzą naszym pięknym krajem. Pozostaje tylko nadzieją na „prawdziwą zmianę”[/quote]
     Ściemę węglową sprzedaje się u nas na dwa sposoby. Od paru lat w Gubinie usiłuje się nam zrobić sieczkę z mózgu w sprawie planowanej u nas kopalni odkrywkowej i dlatego widzę jak jest. Po pierwsze jest oficjalna propaganda z logo sponsora zawierające wielkie, niedopowiedziane obietnice w sprawie węgla i zarysowane wątpliwości w sprawie OZE. A z drugiej strony są anonimowi działacze na forach, którzy już się nie szczypią i leją hejt bez zahamowania. Co ciekawe obie kampanie prowadzone są równolegle, czyli w płatnych ogłoszeniach sponsor coś tam sugeruje i pokazuje wielkie zdjęcie i dokładnie w tym samym czasie aktywiści węglowi mnożą się na wszystkich forach i dopowiadają resztę. Proszę rzucić okiem np. na facebookowe strony „Gmina Gubin” czy „Gubińskie gminne wieści”, dla zrozumienia sytuacji – wójt Barski akurat nie chce tej kopalni, więc raz na dwa – trzy dni dostaje kubeł pomyj na głowę, a raz na tydzień pojawia się notatka o fenomenalnym rozwoju górnictwa i energetyki w kraju. Jak widać model taki funkcjonuje w całym kraju.[/quote]

     Z drugiej strony działa to podobnie. Nieraz całe rodziny (można nawet nazwiskami wymieniać) utrzymują się z „aktywności” w ramach jakiejs mniej lub bardziej znanej organizacji (zwykle sponsorowanej z zagranicy). I protestowanie mają niejako w statucie. Sam mechanizm działa podobnie, straszonko i drastyczny przekaz – wszystko w celu osiągnięcia zakładanego efektu bez dbania o prawdę. Obie grupy żyją niejako w symbiozie – jedni potrzebują drugich.[/quote]
     Wysychające jeziora pod Koninem to straszenie?

     • [quote name=”głos z Gubina”][quote name=”głos z green-picu”][quote name=”głos z Gubina”][quote name=”Karol45″]Jestem ciekaw skąd się biorą tacy osobnicy jak Mattt, czy jest to człowiek totalnie nawiedzony jak sekta smoleńska specjalistów od lotnictwa, czy po prostu płatny troll wynajęty przez władzę. Jestem inżynierem lotnictwa i mam kontakt z energetyką odnawialną. 7 lat powstała sekta smoleńska mówiąca kompletne bzdury o lotnictwie, to był naprawdę szok kiedy sie słuchało tych ludzi. Od 1,5 roku widzę ten sam schemat działania w obszarze energetyki. To naprawdę jest po prostu tragiczne i smutne, ze tacy ignorancie rządzą naszym pięknym krajem. Pozostaje tylko nadzieją na „prawdziwą zmianę”[/quote]
      Ściemę węglową sprzedaje się u nas na dwa sposoby. Od paru lat w Gubinie usiłuje się nam zrobić sieczkę z mózgu w sprawie planowanej u nas kopalni odkrywkowej i dlatego widzę jak jest. Po pierwsze jest oficjalna propaganda z logo sponsora zawierające wielkie, niedopowiedziane obietnice w sprawie węgla i zarysowane wątpliwości w sprawie OZE. A z drugiej strony są anonimowi działacze na forach, którzy już się nie szczypią i leją hejt bez zahamowania. Co ciekawe obie kampanie prowadzone są równolegle, czyli w płatnych ogłoszeniach sponsor coś tam sugeruje i pokazuje wielkie zdjęcie i dokładnie w tym samym czasie aktywiści węglowi mnożą się na wszystkich forach i dopowiadają resztę. Proszę rzucić okiem np. na facebookowe strony „Gmina Gubin” czy „Gubińskie gminne wieści”, dla zrozumienia sytuacji – wójt Barski akurat nie chce tej kopalni, więc raz na dwa – trzy dni dostaje kubeł pomyj na głowę, a raz na tydzień pojawia się notatka o fenomenalnym rozwoju górnictwa i energetyki w kraju. Jak widać model taki funkcjonuje w całym kraju.[/quote]

      Z drugiej strony działa to podobnie. Nieraz całe rodziny (można nawet nazwiskami wymieniać) utrzymują się z „aktywności” w ramach jakiejs mniej lub bardziej znanej organizacji (zwykle sponsorowanej z zagranicy). I protestowanie mają niejako w statucie. Sam mechanizm działa podobnie, straszonko i drastyczny przekaz – wszystko w celu osiągnięcia zakładanego efektu bez dbania o prawdę. Obie grupy żyją niejako w symbiozie – jedni potrzebują drugich.[/quote]
      Wysychające jeziora pod Koninem to straszenie?[/quote]

      Owszem kopalnia przyczynia się do mniejszej ilości wody w jeziorach ale trzeba tez pamiętać, że Kuj-Pomorskie i północna Wielkopolska to region z najmniejszymi opadami w Polsce. Skoro jeziora na Mazurach czy Wisła mają coraz niższy stan to cos w tym jest a tu dodatkowo te najniższe w Polsce opady. Najgorsze jest jednak coś innego. Niestety organizacje ekologiczne sprzeciwiaja się dopompowywaniu wody z odkrywek do jezior co jest kompletną głupotą bo tam gdzie woda jest dopompowywana jeziora są ok. Tam się rozwija turystyka kosztem tych bez wody z odpompowania. Także nie zawsze te działania są racjonalne.

   • [quote name=”głos z Gubina”][quote name=”Karol45″]Jestem ciekaw skąd się biorą tacy osobnicy jak Mattt, czy jest to człowiek totalnie nawiedzony jak sekta smoleńska specjalistów od lotnictwa, czy po prostu płatny troll wynajęty przez władzę. Jestem inżynierem lotnictwa i mam kontakt z energetyką odnawialną. 7 lat powstała sekta smoleńska mówiąca kompletne bzdury o lotnictwie, to był naprawdę szok kiedy sie słuchało tych ludzi. Od 1,5 roku widzę ten sam schemat działania w obszarze energetyki. To naprawdę jest po prostu tragiczne i smutne, ze tacy ignorancie rządzą naszym pięknym krajem. Pozostaje tylko nadzieją na „prawdziwą zmianę”[/quote]
    Ściemę węglową sprzedaje się u nas na dwa sposoby. Od paru lat w Gubinie usiłuje się nam zrobić sieczkę z mózgu w sprawie planowanej u nas kopalni odkrywkowej i dlatego widzę jak jest. Po pierwsze jest oficjalna propaganda z logo sponsora zawierające wielkie, niedopowiedziane obietnice w sprawie węgla i zarysowane wątpliwości w sprawie OZE. A z drugiej strony są anonimowi działacze na forach, którzy już się nie szczypią i leją hejt bez zahamowania. Co ciekawe obie kampanie prowadzone są równolegle, czyli w płatnych ogłoszeniach sponsor coś tam sugeruje i pokazuje wielkie zdjęcie i dokładnie w tym samym czasie aktywiści węglowi mnożą się na wszystkich forach i dopowiadają resztę. Proszę rzucić okiem np. na facebookowe strony „Gmina Gubin” czy „Gubińskie gminne wieści”, dla zrozumienia sytuacji – wójt Barski akurat nie chce tej kopalni, więc raz na dwa – trzy dni dostaje kubeł pomyj na głowę, a raz na tydzień pojawia się notatka o fenomenalnym rozwoju górnictwa i energetyki w kraju. Jak widać model taki funkcjonuje w całym kraju.[/quote]

    Oto przykład – Radio Zachód z Zielonej Góry – audycja z ostatniego tygodnia
    http://www.zachod.pl/radio-zachod/pge-zostaje-w-gubinie/#more-645157

    Jakiś szeregowiec z PGE mówi, że może, chyba, kiedyś, Radio dodaje od siebie, że wegług jakiejś tam strategii węgiel brunatny będzie w Polsce jeszcze w 2050 roku, a na forach rolle szaleją, że kolejny sukces, bo kopalnia i elektrownia pod Gubinem na pewno powstanie co potwierdził ważny dyrektor z PGE.

  • Może i jest Pan ekspertem lotnictwa (chodź nie wiadomo w jakim celu podaje Pan tę informację), ale na zagadnieniach związanych z energetyką i zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej się Pan nie zna.
   Użytkownik Matt napisał prawdę – jak widać dla niektórych niewygodną. Osób znających się na zagadnieniu jest tutaj dość niewiele. Prędzej bym się skłaniał do opinii, że troli z branży OZE jest tu dominująca większość.

   Dla fanatyków z OZE proponuję obstawić swoje posiadłości fotowoltaiką i wiatrakami i odłączyć się od sieci. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej