Ostre hamowanie OZE. Najsłabszy rozwój od dekady

Ostre hamowanie OZE. Najsłabszy rozwój od dekady

W piątek odbędzie się pierwsza aukcja OZE. Jednak już wiadomo, że w 2017 roku powstanie dziesięciokrotnie mniej ekoelektrowni z nowym wsparciem, niż w tym roku powstało w systemie zielonych certyfikatów. To oznacza najsłabszy rozwój od ponad dziesięciu lat.Powoli rozwijają się za to instalacje jedynie z dotacjami inwestycyjnymi.

Według szacunków portalu WysokieNapiecie.pl moc „zielonych” elektrowni, jaka powstanie w przyszłym roku w oparciu o nowy system wsparcia ─ aukcji OZE ─ będzie dziesięciokrotnie mniejsza, od tegorocznej.

Podczas gdy do września uruchomiono w naszym kraju 1400 MW, o zdolnościach produkcji ok. 4 TWh „zielonej” energii rocznie (przyrost o 20% r/r), to według szacunków WysokieNapiecie.pl w przyszłym roku zostanie uruchomionych ok. 180 MW, o zdolności produkcji niespełna 0,3 TWh (przyrost o 1% r/r). Tak słabego wyniku przyrostu zdolności produkcyjnych w OZE nie było w Polsce od 2005 roku, a więc wejścia w życie systemu wsparcia zielonymi certyfikatami, które są właśnie zastępowane systemem aukcji (moc zamawianych na nich ekoelektrowni będzie limitowana przez rząd).

Z aukcji OZE zaplanowanych na 2016 i 2017 rok wynika, że sytuacja raczej niewiele poprawi się także w kolejnych latach. Łączna moc instalacji OZE zamawianych łącznie w obu aukcjach ma wynieść 780 MW, a więc o połowę mniej, niż powstało w samym 2016 roku. Co więcej, zamówione na aukcjach instalacje będą powstawać w ciągu czterech kolejnych lat. To oznacza średnioroczne tempo przyrostu mocy na poziomie niespełna 200 MW, podczas gdy w dotychczasowym systemie zielonych certyfikatów (latach 2005-2016) przekraczało ono 650 MW, a w ciągu ostatnich czterech lat wynosiło ponad 1000 MW rocznie.

Dla branży OZE w Polsce oznacza to ostre wyhamowanie rozwoju, zmniejszenie wartości inwestycji i kolejne zwolnienia pracowników. Sytuację w kolejnych latach poprawić mogłyby aukcje planowane na 2019 i 2020 rok, jednak horyzont inwestycyjny zakontraktowanych tam mocy będzie sięgać 2024 roku, a w przypadku budowy morskich farm wiatrowych nawet 2026 roku.

{related}Chociaż Ministerstwo Energii zapowiada rozwój przede wszystkim instalacji o stabilnej produkcji, to ostre spowolnienie w stosunku do dotychczasowego tempa rozwoju czeka także elektrownie na biomasę (o 40%) i wodę (o 25%). W stosunku do dotychczasowego systemu zielonych certyfikatów zyskają jedyni e dwie najdroższe technologie ─ biogaz rolniczy i fotowoltaika.

Sama dywersyfikacja miksu energetycznego to dobra wiadomość. Ze względów bezpieczeństwa Polska potrzebuje znacznego przyśpieszenia rozwoju fotowoltaiki. Stabilność systemu i lokalne bezpieczeństwo dostaw poprawią także biogazownie rolnicze. Jednak moc zamawiana na aukcjach oznacza bardzo wyraźne ograniczenie tempa rozwoju OZE w Polsce.

Sukcesywnie rośnie już natomiast liczba inwestycji, które są realizowane bez wsparcia na poziomie operacyjnym, a jedynie z dotacjami inwestycyjnymi. Od połowy roku przybyła niewielka ilość realizowanych w ten sposób farm wiatrowych ─ niestety wszystkie w oparciu o używane turbiny starej generacji, o niewielkich mocach i małej produktywności. W znacznie większej ilości, ale także o niewielkich sumarycznych mocach, przybywa ponadto instalacji fotowoltaicznych ─ zarówno w oparciu o wprowadzony niedawno system opustów, jak również instalacje montowane w małych i średnich firmach, które już dzisiaj często są opłacalne w stosunku do cen zakupu energii w taryfach C.

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Ostre hamowanie OZE. Najsłabszy rozwój od dekady”

 1. „Używane turbiny o niewielkich mocach i małej produktywności”
  To stwierdzenie nie zawsze do końca się sprawdza, a z pewnością nie będzie sprawdzać się w najbliższej przyszłości. Budować będą się co prawda nieliczne, ale turbiny o nie mniejszej mocy od 2 MW i w wielu przypadkach – nie gorszej wydajności od najnowszych oferowanych przez wiodących producentów.

 2. Nie wszystkie turbiny wiatrowe budowane po 06.2016 to stare szroty panie Bartku, właśnie uruchamiamy bez gwarantowanego odkupu energii i ZC urządzenie 2 letnie o doskonałych parametrach.

   • [quote name=”MT”]Ciekawość – jaki jaki jest koszt 1MW rozsądnej technicznie używanej turbiny wiatrowej?[/quote]
    Dla przykładu – jakby „na dziś” trzeba było zrobić inwestycję sensowną w pojedyncza turbinę 2 MW. to – zakładając ze mamy pozwolenie na budowę – za rząd wielkości 2,5 mln PLN można mieć używanego Vestasa V80 z tych wersji projektowanych jeszcze przez inżynierów, a nie przez księgowych, który w roku będzie w dobrym miejscu w stanie wyprodukować ok 4 GWh energii. Jedna z prywatnych spółek obrotu na naszym rynku ma w ofercie dość fajny pakiet dla takich instalacji, który w skali roku mógłby przynieść przychód rzędu 500 tys zł.
    ALE: z pewnością rynek używanych turbin na zachodzie czeka załamanie będące echem załamania rynku w Polsce. Stanie się to najdalej w połowie przyszłego roku. Więc ceny tych turbin z pewnością odczuwalnie spadną.

    • Zapomniałem dopisać, że akurat Vestas ma ofertę „refurbiszingową” – polega to na tym, że możemy kupić używaną turbinę i zlecić Vestasowi kompleksowy przegląd połączony z regeneracją zużytych elementów. Po takiej usłudze otrzymuje się gwarancję jak na nową maszynę no i jak najbardziej można objąć ją pełną ofertą serwisową producenta.

  • [quote name=”Eco-Sylwia”]Chcesz coś zmienić, zacznij od siebie i wprowadź odnawialne źródła energii do swojego domu i firmy. Ja korzystam z oświetlenia solarnego firmy Calidus. Polecam: http://www.calidus.eu/sklep/%5B/quote%5D
   Redakcjo – proponuję edytować posty i cenzurować nazwy firm. Przecież Wasz portal to nie słup ogłoszeniowy. Chcą się ludzie reklamować to niech płaca na utrzymanie strony.

 3. A może uruchomić licznik, tak jak u prof. Balcerowicza? Termin spełnienia przez Polskę procentowego udziału OZE mija za trochę ponad 1000 dni. Można też pokazywać dynamikę wzrostu instalacji OZE i karę jaka nas zapewne czeka. Co Redakcja na to?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

W przypadku problemów z serwisem transakcyjnym prosimy o kontakt mailowy: [email protected]