Rekordowy rok i zupełny zastój na rynku OZE

Rekordowy rok i zupełny zastój na rynku OZE

W 2016 roku w Polsce powstało najwięcej mocy w energetyce odnawialnej w historii. Jednak od czerwca nie powstały właściwie żadne nowe moce. Wbrew informacjom Ministerstwa Energii, rozwój większych instalacji OZE wyhamował do zera. To oznacza roczną lukę w inwestycjach o wartości 10 mld zł.

Mijający rok energetyka odnawialna powinna teoretycznie świętować. Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że od stycznia do września przybyło 1405 MW nowych mocy odnawialnych źródeł energii (OZE). To oznacza, ze branża pobiła rekord z 2012 roku, gdy oddano ponad 1334 MW. Przez 11 lat funkcjonowania systemu zielonych certyfikatów średnioroczne tempo oddawania nowych „zielonych” elektrowni przekroczyło 700 MW.

Sytuacja branży jest jednak mniej kolorowa. W tym roku cena zielonych certyfikatów spadła do rekordowo niskiego poziomu ok. 30 zł/MWh, co oznacza spadek wsparcia o blisko 90% od początku 2012 roku.

Zobacz także: Co dalej z zielonymi certyfikatami?

Nie licząc bardzo dużej liczby nowych instalacji prosumenckich (o niewielkich mocach), rozwój OZE w Polsce niemal całkowicie zatrzymał się w połowie roku. Od 1 lipca 2016 roku obowiązuje nowy system wsparcia. Nowe instalacje nie otrzymują już zielonych certyfikatów. O wsparcie mogą starać się na aukcjach OZE. Problem w tym, że ze względu na przedłużające się prace nad rozporządzeniami regulującymi nowy system (ostatnie niezbędne weszło w życie wczoraj), pierwsza aukcja odbędzie się dopiero 30 grudnia. Zostanie rozstrzygnięta w pierwszych dniach 2017 roku i jej efekty zobaczymy najwcześniej w połowie przyszłego roku.

To oznacza, że oprócz instalacji prosumenckich (głównie paneli słonecznych), do systemu nie zostaną przyłączone praktycznie żadne nowe źródła OZE. Tegoroczny wzrost mocy wygenerował 10 mld zł inwestycji w polskiej gospodarce. Przez blisko 12 miesięcy tych inwestycji nie będzie.

Wczoraj wiceminister energii Andrzej Piotrowski przekonywał posłów, że sytuacja nie jest zła, bo mimo wygaśnięcia systemu zielonych certyfikatów dla nowych instalacji od lipca do września powstały w Polsce nowe instalacje. ─ Wbrew informacjom kolorowej prasy wzrost mocy OZE w trzecim kwartale nie oznacza załamania, ponieważ przybyło 170 MW ─ tłumaczył.

Problem w tym, że w III kwartale przybyło w Polsce 130 MW (o 40 MW, niż podaje ministerstwo), ale zestawienie to jest generowane z pewnym opóźnieniem wynikającym z tzw. rozruchu technologicznego instalacji.

Jak tłumaczy nam nasz rozmówca z URE, nie licząc instalacji prosumenckich, w rzeczywistości od połowy roku w Polsce nie przybyły w zasadzie żadne nowe moce w energetyce odnawialnej, a te 130 MW wynika właśnie ze sposobu ujmowania danych.

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Rekordowy rok i zupełny zastój na rynku OZE”

 1. Z utęsknieniem czekam na nowe moce OZE z geotermii toruńskiej. Przedpole zostało oczyszczone, dotacja zatwierdzona. Z jakim świętem kościelnym będzie połączona inauguracja obiektów? Tylko żartuję, a tak serio to właśnie na chwilę zatrzymaliśmy kijem Wisłę. Trwaj chwilo trwaj, jesteś taka piękna….

 2. Rozmówca w URE też nie do końca ma rację, bo od 1 lipca cały czas budują się pojedyncze faremki wiatrowe o mocach nawet kilku MW, których właściciele już skalkulowali sobie funkcjonowanie bez żadnych subwencji no i bez odkupu gwarantowanego. Żeby zdziwienie niektórych jeszcze pogłębić napiszę, że są spółki obrotu które taką energię chętnie kontraktują, proponując cenę na bazie RDNu. Takie instalacje będą powstawać jeszcze przez kilka ładnych lat, póki nie skończą się pozwolenia na budowę. Bo tutaj już działa „polityczny nakaz” wysłany z ul Nowogrodzkiej do wszystkich wojewodów żeby nowe postępowania topić „dla zasady” i za wszelką cenę…

  • [quote name=”Lechu”]Rozmówca w URE też nie do końca ma rację, bo od 1 lipca cały czas budują się pojedyncze faremki wiatrowe o mocach nawet kilku MW, których właściciele już skalkulowali sobie funkcjonowanie bez żadnych subwencji no i bez odkupu gwarantowanego. Żeby zdziwienie niektórych jeszcze pogłębić napiszę, że są spółki obrotu które taką energię chętnie kontraktują, proponując cenę na bazie RDNu. Takie instalacje będą powstawać jeszcze przez kilka ładnych lat, póki nie skończą się pozwolenia na budowę. Bo tutaj już działa „polityczny nakaz” wysłany z ul Nowogrodzkiej do wszystkich wojewodów żeby nowe postępowania topić „dla zasady” i za wszelką cenę…[/quote] Każdy sobie może pobajdurzyć. Jakieś konkrety?

   • podanie nazw konkretnych firm kupujących energię z OZE to reklama, ja znam 3, pewnie znajdzie się więcej. Co do wiatraków po 06.2016, to mój klient podpisał we wrześniu umowę na zakup energii z wiatraka o mocy 2 MW. Co ciekawe odmówiły podpisania ww umowy wszystkie spółki big energy. Wystarczy konkretów?

   • [quote name=”WR”] Każdy sobie może pobajdurzyć. Jakieś konkrety?[/quote]
    Jestem prostym elektrykiem i niestety nie chwytam idei powyższego pytania… Mogę zaproponować foty z montażu turbiny wiatrowej o mocy 2 MW planowanego w nadchodzącym tygodniu…?

 3. wiatraki bez odkupu i ceny gwarantowanej na nowy rok to po 140 zl po bilansowaniu czyli jak 2mw produkuje 4GWh rocznie to ma obrot ponad 500 tyz zl rocznie nie wiem czy to sie skalkuluje nawet przy starej uzywce

  • [quote name=”romek22″]wiatraki bez odkupu i ceny gwarantowanej na nowy rok to po 140 zl po bilansowaniu czyli jak 2mw produkuje 4GWh rocznie to ma obrot ponad 500 tyz zl rocznie nie wiem czy to sie skalkuluje nawet przy starej uzywce[/quote]

   Skalkuluje, ale atmosfera do inwestowania delikatnie mówiąc nie jest najlepsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

W przypadku problemów z serwisem transakcyjnym prosimy o kontakt mailowy: [email protected]