Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Samochód elektryczny będzie bardziej opłacalny niż spalinowy za 5 lat

Samochód elektryczny będzie bardziej opłacalny niż spalinowy za 5 lat

Rewolucja w zakresie cen ogniw litowo-jonowych jest kwestią najbliższych pięciu lat, w efekcie czego w 2022 r. samochód elektryczny będzie się bardziej opłacał niż spalinowy, uważa wiceminister środowiska Michał Kurtyka.
erajd samochody

„Najnowsze prognozy mówią, że w 2022 roku koszt zmagazynowania 1 kW energii w ogniwie litowo-jonowym wyniesie 121 USD. Zaledwie rok wcześniej ta sama prognoza mówiła o koszcie 150 USD w 2022 roku. Największą rewolucją w energetyce najbliższych pięciu lat będzie właśnie spadająca cena ogniw litowo-jonowych” – powiedział Kurtyka w trakcie XIX Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Zobacz także: Zielone tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych od stycznia

Według niego, rok 2022 będzie przełomowy, który doprowadzi do tego, że samochód elektryczny będzie się bardziej opłacał niż spalinowy.

Zobacz także: Polska podwaja liczbę stacji ładowania samochodów elektrycznych

W 2018 r. w Polsce zarejestrowano 1,6 mln samochodów osobowych i dostawczych, w tym 60% używanych pojazdów z importu. Udział modeli elektrycznych w sprzedaży nowych samochodów wyniósł 0,2% i zamknął się liczbie 1 324 sztuk (1 068 w 2017 r.), jak podało w ub. tygodniu Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

Zobacz także: Kierowcy aut elektrycznych mogą jeździć po buspasach… jeśli mają żelazne nerwy

Rynek energii rozwija: