Menu
Patronat honorowy Patronage

Dziennik „Metro” – o problemach Polski z realizacją celu OZE na 2020 rok

Dziennik "Metro", powołując się na analizę przygotowaną we współpracy z portalem WysokieNapiecie.pl pisze o coraz większym ryzyku nie zrealizowania przez Polskę celu udziału energii ze źródeł odnawianych w 2020 roku.

Dziennik „Metro”, powołując się na analizę przygotowaną we współpracy z portalem WysokieNapiecie.pl pisze o coraz większym ryzyku nie zrealizowania przez Polskę celu udziału energii ze źródeł odnawianych w 2020 roku.

Polska na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 2011 roku zobowiązana została do osiągnięcia minimum 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w 2020 roku. Okazuje się, że ten cel oddala się z każdym dniem i coraz bardziej staje się niemożliwy do wykonania.

Takie wnioski płyną z raportu przygotowanej przez kancelarię prawną Solivan, która przygotowała go we współpracy z WysokimNapieciem.pl i Instytutem Jagiellońskim – zwraca uwagę dziennik „Metro”.

– Jeżeli nie uda się osiągnąć zakładanego celu, to koszty związane z tzw. transferem statystycznym, czyli kupieniem zielonej energii od krajów, które mają jej nadmiar, będą liczone w miliardach złotych – zauważa Barłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl.

Cały artykuł na stronie dziennika

Raport cytowany przez „Metro” dostępny jest tutaj:

Bartłomiej Derski mówił na antenie Polskiego Radia o propozycji podniesienia opłaty przejściowej i możliwych kierunkach przeznaczenia dodatkowych funduszy.

W perspektywie budowy gazociągu Nord Stream II i jego lądowych odnóg, priorytetem dla polskiego rządu stał się korytarz importowy gazu z Norwegii. Realizacja planu wymaga kosztownego zaangażowania się Danii. Jednak na razie, zamiast przekonywać Kopenhagę do współpracy, Polska uderzyła w interesy jednej z największych duńskich firm.

Bartłomiej Derski w Raporcie Gospodarczym radia TOK FM mówił o kurczących się dostępnych mocach w polskim systemie energetycznym i sposobie na poradzenie sobie z tym problemem.