Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Moc wiatraków w Polsce przekroczyła 5,5 GW, a całego systemu 40 GW

Moc wiatraków w Polsce przekroczyła 5,5 GW, a całego systemu 40 GW

W kwietniu pracowało w Polsce już 5510 MW turbin wiatrowych. Dzięki temu po raz pierwszy w historii polskiej elektroenergetyki przekroczyliśmy magiczną barierę 40 GW mocy osiągalnej w krajowych elektrowniach.

oze wiatr moc 2016 04

W kwietniu pracowało w Polsce już 5510 MW turbin wiatrowych. Dzięki temu po raz pierwszy w historii polskiej elektroenergetyki przekroczyliśmy magiczną barierę 40 GW mocy osiągalnej w krajowych elektrowniach.

oze wiatr moc 2016 04Dokładnie 5509,80 MW – tyle wynosiła moc osiągalna turbin wiatrowych przyłączonych do krajowego systemu elektroenergetycznego w kwietniu 2016 roku – wynika z opublikowanych właśnie danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych. To o 39% więcej, niż rok wcześniej.

Dzięki nowym wiatrakom łączna moc osiągalna polskiej energetyki po raz pierwszy w historii przekroczyła 40 GW. W kwietniu wyniosła dokładnie 40119 MW, z czego turbiny wiatrowe odpowiadały już za 13,7%.

Od stycznia do kwietnia wiatr wygenerował 4,2 TWh, czyli 7,7% całkowitej krajowej produkcji energii elektrycznej. To o 15% więcej, niż w tym samym okresie 2015 roku. Średni współczynnik wykorzystania mocy turbin w pierwszych czterech miesiącach 2016 roku wyniósł 27% (wobec 33% rok wcześniej) i wahał się od 36% w lutym, do 20% w marcu.

Produkcja z wiatru w Polsce powinna w tym roku przekroczyć 11,5 TWh. Tym samym zbliży się do ilości energii z tej technologii (podobnie jak i mocy) planowanej przez rząd na 2019 rok.

Wbrew optymizmowi panującemu w Ministerstwie Energii Polska jest jednak jeszcze daleko od osiągnięcia celu udziału energii z „OZE” na 2019 rok. W 2014 roku osiągnęliśmy jedynie zakładany udział, a w kolejnych latach sytuacja może się pogarszać, o czym piszemy w dzisiejszej analizie. Więcej o tym piszemy tutaj: Polska wyprzedza plany rozwoju OZE? To mit

Rynek energii rozwija:

Bartłomiej Derski komentował dla Polskiej Agencji Prasowej, cytowanej m.in. przez Polskie Radio i Gazetę Wyborczą, nieoficjalną wersję nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Gotowy jest już pakiet rozwiązań, które mogą zostać wpisane do ustawy wprowadzającej w Polsce rynek mocy. Wzorem do naśladowania stał się zatwierdzony przez Brukselę model brytyjski. Żaden wytwórca nie może być preferowany ze względu na technologię czy wiek elektrowni.

bat wycofania
Rynek energii rozwija: