Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Seminarium – Efektywność energetyczna 2016 – nowelizacja ustawy, zmiany w systemie wsparcia, 21.04.2016, Warszawa

Seminarium – Efektywność energetyczna 2016 – nowelizacja ustawy, zmiany w systemie wsparcia, 21.04.2016, Warszawa

 

ee 750x210 2016-02-25

ee 750x210 2016 02 25 

Szanowni Państwo, 

23 lutego 2016 rząd przyjął projekt nowej ustawy o efektywności energetycznej, mającej zapewnić pełne wdrożenie dyrektywy 2012/27/UE, zobowiązującej państwa członkowskie Unii Europejskiej do osiągnięcia – do końca 2020 r. – określonego poziomu oszczędności energii. 

Regulacje zawarte w nowym projekcie wprowadzają wiele zmian w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów, a w tym:

  • nowe zasady przyznawania świadectw efektywności energetycznej tzw. białych certyfikatów, zrezygnowano z przeprowadzania przetargu, na podstawie którego Prezes URE dokonywał wyboru przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej. Rozwiązanie to znacznie przyspieszy wydawanie takich świadectw,
  • pojawił się nowy rozdział pn. Zasady przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Audyt będzie przeprowadzał podmiot niezależny od audytowanego przedsiębiorcy. Musi mieć jednak odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie,
  • odchodzenie od opłaty zastępczej – stopniowe odchodzenie od uiszczania opłaty zastępczej, która zwalniała z obowiązku podejmowania działań na rzecz zwiększania efektywności energetycznej. W 2016 r. opłata będzie mogła obejmować jeszcze 30 proc. zakresu nałożonego obowiązku, natomiast w 2017 r. – 20 proc., a w 2018 r. jedynie 10 proc.
  • wprowadzono zestaw kar pieniężnych za nieprzestrzeganie przepisów zawartych w ustawie, takich jak np. brak uiszczenia opłaty zastępczej czy nie przeprowadzenie audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Wskazano też sytuacje, kiedy prezes URE będzie mógł odstąpić od wymierzenia kary. 

Więcej na temat nadchodzących zmian, nowych obowiązków dla przedsiębiorstw oraz funkcjonowania systemu białych certyfikatów po wejściu w życie ustawy dowiedzą się Państwo w trakcie organizowanego przez industry-events.eu specjalistycznego seminarium: 

Efektywność energetyczna 2016 – nowelizacja ustawy, zmiany w systemie wsparcia,

które odbędzie się 21 kwietnia 2016 w Hotelu Marriott w Warszawie.

Celem spotkania jest analiza rozwiązań zaprojektowanych w nowej ustawie w tym porównanie projektowanego stanu prawnego ze stanem obecnym, w szczególności w kontekście praw i obowiązków podmiotów wnioskujących o wydanie świadectw efektywności energetycznej. 

Spotkanie poprowadzi Marek Zawiska, Wieloletni praktyk,Ekspert ds. efektywności energetycznej 

Szczegóły wydarzenia znajdą Państwo na www.industry-events.eu 

Kontakt z organizatorem:

Jolanta Szczepaniak
Dyrektor Projektu
industry-events.eu

tel.: +48 690 144 776
email: [email protected]

 

Stacja TVN 24 BiS powołując się na informacje, do których dotarł Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl pisze o uwagach Biura Analiz Sejmowych do poselskiego projektu ustawy o inwestycjach w elektrownie waitrowe.

Janusz Pilitowski nie nadzoruje już departamentu odpowiedzialnego w Ministerstwie Energii za energetykę odnawialną. Do czasu powołania nowego dyrektora jego obowiązki przejął kto inny.

0 ole
Rynek energii rozwija:

42 mln zł zapłaci PGE Energia Odnawialna za badania środowiskowe, raport oraz uzyskanie DSU (decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach) dla farmy wiatrowej na Bałtyku. Po badaniach, podobnie jak  Polenergia, PGE poczeka na sprzyjający wiatr. Polityczny.

wiatrbaltyk
Zielone technologie rozwijają:

Unijny komisarz ds. energii Manuel Arias Cañete wygłosił przemówienie podczas Europejskiej Konferencji Regulatorów Energii we Florencji 3 marca. Odniósł się m.in. do roli mechanizmów wspierania mocy w nowym modelu rynku. Wspieranie wyłącznie mocy w danym kraju kosztem wymiany transgranicznej nie będzie możliwe.

0 ole
Rynek energii rozwija:

Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu` W dniu 1 grudnia 2023 roku w VARSOVIA APARTAMENTY KASPRZAKA - RESTAURACJA FIRST FLOOR przy ul. Kasprzaka 31 w Warszawie, odbędzie się doroczne branżowe wydarzenie Green Gas Poland 2023 - V Forum Biogazu i Biometanu, które przyciąga uwagę przedsiębiorców oraz pasjonatów energii odnawialnej. Tegoroczna edycja zapowiada się niezwykle interesująco, skupiając się na szeregu kluczowych zagadnieniach, które kształtują przyszłość biogazu i biometanu w Polsce i Europie.
Konferencja na temat Doświadczenia i perspektywy transformacji ekologicznej` Polska Izba Ekologii we współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa PIB organizuje konferencję hybrydową na temat Doświadczenia i perspektywy transformacji ekologicznej.
VII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG – O przyszłości LNG i bioLNG w kontekście ESG i nie tylko` W Gdyni, w dniach 29-30 listopada br., odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce LNG i bioLNG. W salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego eksperci dyskutować będą m.in. o przewagach wynikających z zastosowania tych paliw w przemyśle, transporcie oraz w kontekście raportowania ESG. Podczas spotkania nastąpi premiera, przygotowanego przez ekspertów Polskiej Platformy LNG i bioLNG, „Przewodnika dla inwestorów, operatorów i użytkowników instalacji LNG”. W dokumencie, w przystępny sposób, omówiono wszelkie aspekty związane z użytkowaniem i prowadzeniem stacji tankowania L CNG. Kompendium będzie równocześnie doskonałym narzędziem dla osób i firm zainteresowanych inwestowaniem w tym sektorze.

Partnerzy portalu