1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Uboczne produkty spalania i hałdy jako element transformacji w kierunku GOZ – konferencja PIE

Uboczne produkty spalania i hałdy jako element transformacji w kierunku GOZ – konferencja PIE

Konferencja PIE: Gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce – zagospodarowanie hałd i ubocznych produktów spalania odbędzie się18 czerwca 2026 r. w Hotelu Courtyard by Marriott w Katowicach (ul. Uniwersytecka 13).  Planowana jest także transmisja online w czasie rzeczywistym.
image

Transformacja gospodarcza regionów poprzemysłowych, w szczególności województwa śląskiego, stanowi jedno z najważniejszych wyzwań środowiskowych, gospodarczych i społecznych w Polsce. Wieloletnia działalność przemysłowa, energetyczna i górnicza pozostawiła w regionie znaczące ilości odpadów przemysłowych oraz ubocznych produktów spalania i wydobycia, które zostały zdeponowane na hałdach, składowiskach oraz terenach poprzemysłowych. Jednocześnie obszary te zajmują tysiące hektarów gruntów, które w wielu przypadkach pozostają niewykorzystane gospodarczo lub stanowią barierę dla rozwoju przestrzennego miast i gmin.

Cel konferencji: 

 Zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości ekologicznej uczestników konferencji w zakresie racjonalnego gospodarowania zasobami antropogenicznymi, w szczególności hałdami oraz ubocznymi produktami spalania i wydobycia, a także promowanie rozwiązań wpisujących się w zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju w kontekście transformacji regionów przemysłowych, w szczególności województwa śląskiego.

Dla kogo:

Wydarzenie adresowane jest do przedstawicieli środowisk, które w sposób bezpośredni lub pośredni uczestniczą w procesie gospodarowania odpadami przemysłowymi, zagospodarowania ubocznych produktów spalania oraz transformacji terenów poprzemysłowych w regionach przemysłowych, w szczególności w województwie śląskim.

Patronaty honorowe:

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez: Ministra Klimatu i Środowiska, Wojewodę Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, Przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Prezydenta Miasta Katowice, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, Narodową Agencję Poszanowania Energią S.A., Fundacje na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie, Instytut Metali nieżelaznych Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Śląską Radę Naczelnej Organizacji Technicznej FSNT w Katowicach.

REJESTRACJA UCZESTNICTWA:

UDZIAŁ W KONFERENCJI JEST BEZPŁATNY, po przesłaniu

Szczegółowe informacje: 

www.pie.pl/konferencje/gospodarka-o-obiegu-zamknietym-w-praktyce/

Kontakt:

Karolina Jantczak, Koordynator ds. administracji 

Tel. 789 370 303, 501 052 979; e-mail: [email protected]

PROGRAM KONFERENCJI*

10:00 Otwarcie konferencji – dr Przemysław Jura, Przewodniczący Rady Polskiej izby Ekologii

10:15 – 12:15 Sesja I 

  • Wyzwania środowiskowe transformacji Śląska  – Małgorzata Staś, Dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu, Urząd Marszałkowskiego Województwa Śląskiego;
  • Współpraca administracji, nauki i przemysłu w gospodarce zasobami wtórnymi – Agata Wojaczek, Manager Wydziału Analiz i Kontroli Inwestycji, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.;
  • Uboczne produkty spalania w gospodarce surowcowej i materiałowej – Lech Sekyra, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polska Unia Ubocznych Produktów Spalania;
  • Dobre praktyki w zagospodarowaniu terenów poprzemysłowych – prof. dr hab. Marta Pogrzeba, Dyrektor, Sekretarz Naukowy Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

12:15 – 12:45 Przerwa kawowa

12:45 – 15:00 Sesja II – 

  • Nowoczesne technologie odzysku surowców z odpadów przemysłowych – dr inż. Paweł Zawartka, Kierownik Zakładu Ochrony Wód, Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy;
  • Doświadczenia projektów związanych z odzyskiem surowców z odpadów przemysłowych – dr hab. inż. Arkadiusz Szymanek, prof. PCz, Wydział Inżynierii Mechanicznej, Politechnika Częstochowska;
  • Złoża antropogeniczne w praktyce – doświadczenia zagraniczne w reeksploatacji hałd i nagromadzeń odpadów – dr hab. inż. Radosław Pomykała, prof. AGH, Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

15:00 – 15:30 Podsumowanie i zakończenie konferencji

*Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie wydarzenia

Zarówno Polska, jak i Unia Europejska, chciałyby jak najwyższego udziału własnego przemysłu w morskiej energetyce wiatrowej. Jednak już na przykładzie takiego podstawowego elementu jak fundament wiatraka widać, że polityczne cele trudno połączyć z realnymi możliwościami.
Instalacja monopali MFW Baltica 2. Fot. PGE
W 2024 roku Polska miała najwyższe ceny gazu na świecie. W 2025 roku tego "sukcesu" nie udało się powtórzyć. Ale nie traćmy nadziei. Poniżej recepty dla rządzących, aby nasz kraj znowu zdobył palmę pierwszeństwa.
magazyn gazu
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Polski offshore wspiera:
Od półtora roku użytkujemy w mieszkaniu, w budynku wielorodzinnym, magazyn energii elektrycznej o pojemności 10 kWh, współpracujący z taryfą dynamiczną. System przyniósł nam w tym czasie już ok. 3000 zł oszczędności. Jakie przepisy regulują dziś takie magazyny i jak prawidłowo wybrać odpowiednią baterię, zabezpieczyć ją oraz użytkować, aby pracowała bezpiecznie i bezproblemowo?
magazyn ppoz i-sprink neuron bess
W Bełchatowie odbyła się konferencja o przyszłości energetycznej regionu i jego sprawiedliwej transformacji. Prezes PGE GiEK Jacek Kaczorowski wskazał kompleks bełchatowski jako stabilnego partnera dla rozwoju niskoemisyjnych technologii, w tym energetyki jądrowej.
image
Technologie wspiera: