"Minister od smogu" dostał nową funkcję i pieniądze

"Minister od smogu" dostał nową funkcję i pieniądze

Piotr Woźny został wiceprezesem państwowego funduszu - wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl. Będzie odpowiedzialny za program termomodernizacij o budżecie 103 mld zł.

Piotr Woźny odpowiadający w rządzie za walkę ze smogiem, od czerwca jest wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Informację tę potwierdzili telefonicznie portalowi WysokieNapiecie.pl rzecznicy Ministerstwa Środowiska i NFOŚiGW. Nie pojawiła się na stronie internetowej instytucji, ale w najbliższych dniach ma to zostać  uaktualnione. Jednocześnie Woźny zniknął z kierownictwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Program walki ze smogiem

Według naszych informacji, Piotr Woźny nadal będzie pełnomocnikiem rządu ds. koordynacji Programu Czyste Powietrze. Wczoraj na konferencji prasowej rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska przedstawiła go już jako zastępcę prezesa NFOŚiGW. W funduszu zajmie się praktyczną realizacją programu o gigantycznym budżecie. Jak ostatecznie będzie wyglądał? - to nie zostało jeszcze ujawnione. Nie ma daty naboru wniosków ani szczegółów, kto może skorzystać z pomocy.

Zobacz także: Jak wymienić piec i dostać dotację

A że program będzie, to przesądzone. Jego uruchomienie zapowiedział wczoraj sam premier Mateusz Morawiecki. "To wielki program poprawy substancji mieszkaniowej i jakości powietrza. Państwo musi tutaj działać i działa. Mówiłem już o tym w exposé. Na ten cel zostaną uruchomione ogromne środki zarówno w postaci różnego rodzaju ulg, jak również dotacji bezpośrednich dla osób, których nie stać na samodzielną termomodernizację swoich budynków jednorodzinnych czy wielorodzinnych" - przekonywał premier.

Zapowiedział, że rząd przeznaczy na to 130 mld zł.

Dla kogo dotacje, dla kogo pożyczki?

Z informacji resortu środowiska wynika z kolei, że na walkę ze smogiem pójdzie 103 mld. zł.

"Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła" - czytamy. Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów, w zależności od dochodu na osobę. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Ulgi podatkowe

130 czy 103 mld zł? Być może premier uwzględnił w swoich szacunkach także planowane zmiany w podatkach. Od 2019 r. (czyli w rozliczeniu od 2020 r.) 20 proc. wydatków na termomodernizację będzie mogło zostać odliczone od dochodu. Ulga ma być rozłożona na 3 lata, a sumarycznie nie może przekroczyć 53 tys. zł. Minister Finansów z Ministrem Środowiska mają przygotować rozporządzenie ze specyfikacją kosztów, które  będą mogły być objęte ulgą. Dotacje przekazywane przez NFOŚiGW w ramach Programu „Czyste Powietrze” nie będą dochodem podatnika.

 

Zobacz także: Opłata emisyjna w paliwie łakomym kąskiem

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE