Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. „Minister od smogu” dostał nową funkcję i pieniądze

„Minister od smogu” dostał nową funkcję i pieniądze

Piotr Woźny został wiceprezesem państwowego funduszu - wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl. Będzie odpowiedzialny za program termomodernizacij o budżecie 103 mld zł.
Piotr Wozny
Piotr Woźny

Piotr Woźny odpowiadający w rządzie za walkę ze smogiem, od czerwca jest wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Informację tę potwierdzili telefonicznie portalowi WysokieNapiecie.pl rzecznicy Ministerstwa Środowiska i NFOŚiGW. Nie pojawiła się na stronie internetowej instytucji, ale w najbliższych dniach ma to zostać  uaktualnione. Jednocześnie Woźny zniknął z kierownictwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Program walki ze smogiem

Według naszych informacji, Piotr Woźny nadal będzie pełnomocnikiem rządu ds. koordynacji Programu Czyste Powietrze. Wczoraj na konferencji prasowej rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska przedstawiła go już jako zastępcę prezesa NFOŚiGW. W funduszu zajmie się praktyczną realizacją programu o gigantycznym budżecie. Jak ostatecznie będzie wyglądał? – to nie zostało jeszcze ujawnione. Nie ma daty naboru wniosków ani szczegółów, kto może skorzystać z pomocy.

Zobacz także: Jak wymienić piec i dostać dotację

A że program będzie, to przesądzone. Jego uruchomienie zapowiedział wczoraj sam premier Mateusz Morawiecki. „To wielki program poprawy substancji mieszkaniowej i jakości powietrza. Państwo musi tutaj działać i działa. Mówiłem już o tym w exposé. Na ten cel zostaną uruchomione ogromne środki zarówno w postaci różnego rodzaju ulg, jak również dotacji bezpośrednich dla osób, których nie stać na samodzielną termomodernizację swoich budynków jednorodzinnych czy wielorodzinnych” – przekonywał premier.

Zapowiedział, że rząd przeznaczy na to 130 mld zł.

<blockquote class=”twitter-tweet” data-lang=”pl”><p lang=”pl” dir=”ltr”>Premier <a href=”https://twitter.com/MorawieckiM?ref_src=twsrc%5Etfw”>@MorawieckiM</a>: Na realizację programu związanego z ochroną powietrza przewidzieliśmy około 130 mld zł. <a href=”https://twitter.com/hashtag/CzystePowietrze?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#CzystePowietrze</a><a href=”https://t.co/TZLBLcXERb”>https://t.co/TZLBLcXERb</a></p>&mdash; Kancelaria Premiera (@PremierRP) <a href=”https://twitter.com/PremierRP/status/1004707991369801728?ref_src=twsrc%5Etfw”>7 czerwca 2018</a></blockquote>
<script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

Dla kogo dotacje, dla kogo pożyczki?

Z informacji resortu środowiska wynika z kolei, że na walkę ze smogiem pójdzie 103 mld. zł.

<blockquote class=”twitter-tweet” data-lang=”pl”><p lang=”pl” dir=”ltr”>Minister środowiska Henryk <a href=”https://twitter.com/hashtag/Kowalczyk?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#Kowalczyk</a>: Program <a href=”https://twitter.com/hashtag/CzystePowietrze?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#CzystePowietrze</a> zakłada finansowanie zarówno termomodernizacji, jak i źródła ciepła. Na tego typu działania przeznaczymy 103 mld zł do 2029 r. <br>Więcej ➡️<a href=”https://t.co/BOfSXoiiwN”>https://t.co/BOfSXoiiwN</a> <a href=”https://t.co/0jscspJJxq”>pic.twitter.com/0jscspJJxq</a></p>&mdash; Ministerstwo Środowiska (@MinSrodowiska) <a href=”https://twitter.com/MinSrodowiska/status/1004726658472005632?ref_src=twsrc%5Etfw”>7 czerwca 2018</a></blockquote>
<script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

„Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła” – czytamy. Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów, w zależności od dochodu na osobę. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Ulgi podatkowe

130 czy 103 mld zł? Być może premier uwzględnił w swoich szacunkach także planowane zmiany w podatkach. Od 2019 r. (czyli w rozliczeniu od 2020 r.) 20 proc. wydatków na termomodernizację będzie mogło zostać odliczone od dochodu. Ulga ma być rozłożona na 3 lata, a sumarycznie nie może przekroczyć 53 tys. zł. Minister Finansów z Ministrem Środowiska mają przygotować rozporządzenie ze specyfikacją kosztów, które  będą mogły być objęte ulgą. Dotacje przekazywane przez NFOŚiGW w ramach Programu „Czyste Powietrze” nie będą dochodem podatnika.

 

Zobacz także: Opłata emisyjna w paliwie łakomym kąskiem

Wybudowanie nowych bloków energetycznych w Ostrołęce ma kosztować ponad 6 mld zł, ale nie ma chętnych do sfinansowania tej inwestycji. Nowa elektrownia będzie na siebie zarabiać nie wcześniej niż po 30 latach. Kto zainwestuje, ten prawdopodobnie na tym straci.
R video
Rynek energii rozwija:
Czy słowna interwencja, żywcem wyjęta z praktyki banków centralnych, wystraszyła grających na zwyżkę cen energii elektrycznej na TGE? Jeśli tak, to rynek energii niestety coraz bardziej przypomina bazar
symbol-2088735 1920
Rynek energii rozwija:
Posłowie uchwalili w środę nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.
electric-car-338939 1280
Elektromobilność napędza: