Menu
Patronat honorowy Patronage

Elektrownia Ostrołęka będzie palić pieniędzmi zamiast węglem

Wybudowanie nowych bloków energetycznych w Ostrołęce ma kosztować ponad 6 mld zł, ale nie ma chętnych do sfinansowania tej inwestycji. Nowa elektrownia będzie na siebie zarabiać nie wcześniej niż po 30 latach. Kto zainwestuje, ten prawdopodobnie na tym straci.

Według wyliczeń ekspertów Elektrownia Ostrołęka C musiałaby dostać z rynku mocy 759 zł za kilowat mocy czyli 759 mln zł rocznie. Tymczasem z opublikowanej decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej rynek mocy w Polsce, wynika, że maksymalna cena za kilowat wyniesie 446 zł.

Czytaj także: Epopeja elektrowni Ostrołęka C zbliża się do nieuchronnego końca

Jest to oczywiście elektrownia na węgiel kamienny, czyli inwestycja ta jest wbrew tendencjom, na które stawiają kraje należące do UE.

– Ta inwestycja ma wielu przeciwników w samym rządzie, a jak się nieoficjalnie o tym mówi, premier Morawiecki nie patrzy na nią przychylnym okiem – mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Zasuń, redaktor naczelny WysokieNapiecie.pl.

Bardzo trudno będzie namówić banki do finansowania takiej inwestycji, chyba, że zapewni się im szczególnie atrakcyjne warunki, co wcale nie poprawi rentowności inwestycji.

Czytaj także: Unijna produkcja energii z OZE po raz pierwszy większa niż z węgla

– Lepiej byłoby dla wszystkich, gdyby ta elektrownia nie powstała – komentuje Rafał Zasuń.

Czy słowna interwencja, żywcem wyjęta z praktyki banków centralnych, wystraszyła grających na zwyżkę cen energii elektrycznej na TGE? Jeśli tak, to rynek energii niestety coraz bardziej przypomina bazar
Posłowie uchwalili w środę nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.
Dlaczego hurtowe ceny prądu wzrosły o prawie 100 proc. ? Są dwie teorie- "fundamentalna" i "spiskowa".