Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Ropa naftowa
  6. >
  7. Wielkie farmy fotowoltaiczne powodują efekt stroboskopowy u ptaków

Wielkie farmy fotowoltaiczne powodują efekt stroboskopowy u ptaków

Powyborcze propozycje na nowe twitty energetyczno-ekologiczne w niezapowiedzianym odcinku Satyrycznego Przeglądu Energetycznego prof. Konrada Świrskiego.
pv

Ostatnie kampanie wyborcze pokazały, że konieczne jest pokazywanie prostych i chwytliwych informacji, które mogły być umieszczane i powielane (np. na X, dawnym Twitterze), aby wspierać daną opcję lub koncepcję polityczną.

Ponieważ wszystkie informacje mają krótki okres świeżości, ale z drugiej strony nikt tych informacji nie sprawdza – pojawia się zapotrzebowania na nowy zostaw czegoś w rodzaju „fejków polityczno-energetycznych”.

Kiedyś w ramach żartu napisałem, że za kilka lat UE wprowadzi zakaz poruszania się samochodami spalinowymi w weekendy i natychmiast zostało to podchwycone (nawet przez niektórych polityków).

Zachęcony teraz czasem wakacyjnym i powyborczym – podrzucam nowy zestaw zmyślonych propozycji do pokazywania na własnych kontach Twitterowych. Dla równowagi – fejki na razie dla przeciwników transformacji energetycznej i nowych zmian (w przygotowaniu zestaw dla ich zwolenników).

Tak więc dla tych, co na „nie”:

Refleksy od wielkich farm PV to problemy dla ptaków

Pojawiało się szereg artykułów w renomowanych periodykach (Energies, Journal of Rebevable Energy, Journal of Avian Bilogy) pokazujące nieporuszany dotąd problem efektu stroboskopowego dużych farm słonecznych. Zwłaszcza prace brytyjskich naukowców z Wellington Collegy of Advanced Studies (prof. Beacon i inni) wzbudzają niepokój pokazując, że stada ptaków gubią się podczas przelotów z uwagi na refleksy świetlne od paneli słonecznych. W Polsce badania nad wpływem PV na przeloty bocianów prowadzi już Gdański Uniwersytet Technologii i Nauk Społecznych (zespół prof. Grażyny Zieleniewicz-Boncar).

Gigantyczne składowiska zużytych paneli i wiatraków w Nigrze

Okazuje się, że odkryto setki tysięcy kilometrów kwadratowych składowisk starych urządzeń w pustynnych terenach Afryki. W państwach Sahelu jest teraz rewolucja, ponieważ pasterze tracą resztki gruntów dla wypasu kóz i wielbłądów.

Obowiązkowe dodatki do kiełbas z tzw. ekologicznego mięsa w dyrektywie UE od 2028 r.

Nowy rozdział Fit for 55 poświęcony żywności wskazuje, że niezbędne jest dodawanie ekologicznych komponentów do przetworzonego mięsa w postaci mieszanek wegańskich (trawy lub kora drzew) albo owadów lub wysuszonych pierścienic klasy skąposzczetów (np. dżdżownice).

Stacje benzynowe nie będą mogły być zlokalizowane koło szkół i kościołów

Postępujący lobbying samochodów elektrycznych doprowadza do propozycji zapisów o obowiązkowych odległościach stacji benzynowych od placówek oświatowych, miejsc kultu religijnego i budynków administracji publicznej – oczywiście aby przyspieszyć elektromobilność, bo dla ładowarek elektrycznych takiego zakazu nie ma.

Konwersja lotnisk na kolej – zakaz krótkich podróży samolotem

Teraz już rozwinięcie francuskich koncepcji o przesunięciu ruchu lotniczego na dystansach poniżej 2,5 godziny (lotu samolotem) na kolej szybkich prędkości. Obowiązkowe dla wszystkich państw UE, a jeśli nie macie kolei szybkich prędkości to musicie je zbudować.

Brak metali rzadkich skutkuje przestojami w europejskich fabrykach

Problem dotyczy teraz takich pierwiastków itr i neoidym bo, jeśli chodzi o lit jest OK – trwają usilne poszukiwania neodymu w Suwalszczyźnie, ale ekolodzy blokują szanse na miliardy do budżetu.

Chińskie samochody elektryczne z urządzaniami szpiegowskimi

W uproszczeniu działa jak samochody z Google Maps, ale mają ukryte kamery i mikrofony. Każdy nasz ruch i rozmowa będzie rejestrowana (także z wnętrza samochodu), a dane natychmiast przekazywane do chińskich serwisów internetowych dla ofert handlowych.

Obowiązkowe znakowanie węgla i gazu

Kiedyś wydawało się, że nie da się znakować zwierząt hodowlanych, teraz czas na paliwa. Dla uniknięcia problemów z pokątnym importem surowców z krajów objętych embargiem lub zakazem, od przyszłego roku wprowadzi się obowiązkowe znakowanie biomarkerami lub obligatoryjne izotopowe certyfikaty składu chemicznego. Znowu uderzy to w instalacje z paliwami kopalnymi.  

Europejska dyrektywa – należy się obowiązkowy postój po trzech godzinach jazdy

Typowy lobbying przydrożnych restauracji i producentów. Od 2028 r. każdy nowy samochód w UE musi mieć system automatycznego zatrzymywania na postój po 3 godzinach nieprzerwanej jazdy. Na razie dopuszczalne są własne kanapki i termosy z kawą.

Opony nie tylko zimowe, ale także jesienne i wiosenne

Tu też kolejne rozszerzenie rynków. Ostatnie sponsorowane badania wskazują na wielką ilość wypadków spowodowanych używaniem niewłaściwych opon w tzw. okresie przejściowym (wiosna lub jesień), co należy wyeliminować nowym typem opon (przejściówki). Będziemy więc wymieniać opony 4 razy do roku. Akcje Oponeo i innych związanych z oponami biznesów szybko idą w górę.

Dyfundacja wodoru może powodować zatrucia

Okazuje się, że rurociągi wodorowe nie są tak bezpieczne jak sądzono. Wodór z uwagi na bardzo niewielkie rozmiary łatwo przedostaje się przez ścianki rur lub niewłaściwe ich połączenia i może być bardzo groźny dla ludzi, ponieważ nawet mikroskopijne ilości czystego wodoru wpływają na organizm człowieka powodując stany halucynogenne i w dłuższym czasie psychozy. Stawia to pod znakiem zapytania planowana politykę wodorowa w UE do roku 2030.

W Portugalii zakazano budowy nowych instalacji OZE

Nowy portugalski rząd Partido da Nova Esperança (PNE – Partii Nowej Nadziei) z premierem João Oliveira na czele, który objął władze po wygranych w tym roku wyborach radykalnie zmienia kurs w zakresie OZE i tymczasowo zawiesza wszystkie nowe projekty elektrowni słonecznych i lądowych farm wiatrowych z uwagi na postępujący deficyt terenów rolniczych.

Raporty wskazują, że lawinowy wzrost budowy nowych elektrowni OZE (Portugalia ma już 90% energii odnawialnej) zakłóca równowagę na terenach rolniczych i powoduje spadek w uprawach warzyw i owoców. Najpopularniejsze warzywo i podstawowy składnik lokalnej kuchni (kapusta galicyjska) musi być importowana m.in. z Polski.

Podaję propozycję fejkowych informacji i sam już nie wiem czy w dzisiejszym świecie za chwilę albo nie będą żyć własnym życiem albo, co gorsza, nie okażą się prawdziwe.

Fotowoltaikę wspiera:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Albo cła na chińskie panele, albo ochrona klimatu; Saudi Aramco wyda setki miliardów na dywersyfikację; Zielonej stali wciąż więcej w deklaracjach niż w hutach; Chińscy producenci elektryków ruszają na rynki wschodzące.
fotowoltaika
Ogłoszony przez Joe Bidena pakiet podwyżek amerykańskich ceł na wyroby importowane z Chin obejmuje m.in. 50-procentową stawkę dla paneli fotowoltaicznych.
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Polska strategia dla technologii wychwytu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla znajduje się w powijakach. Tymczasem już teraz trzeba zacząć pracować nad kwestią, która może pogrzebać każdą inwestycję, czyli akceptacją społeczną.
ORLEN Paraksylen  6
Technologie CCS wysuwają się na czoło, zwłaszcza w perspektywie do 2030 r., jako rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2 - zaznacza Orlen. Fot. mat. pras.
Partner działu Klimat:
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
W Europie istnieje ponad 17 tysięcy systemów ciepłowniczych, które zaspokajają około 13% końcowego zużycia energii. 43% z tych systemów korzysta z odnawialnych źródeł energii oraz ciepła odpadowego, podczas gdy celem jest 100% zielonego ciepła lub ciepła odpadowego w roku 2050. Jednym z rozwiązań, które mogą na to pozwolić, jest zwiększenie wykorzystania energii elektrycznej w produkcji ciepła systemowego.
ciepłownictwo