Polska prezydencja kieruje do pierwszych dyskusji propozycje rozwadniające obowiązek gromadzenia zapasów gazu. To de facto przyznanie się, że rynek wygrał z regulacjami.
Polska prezydencja kieruje do pierwszych dyskusji propozycje rozwadniające obowiązek gromadzenia zapasów gazu. To de facto przyznanie się, że rynek wygrał z regulacjami.
Zagraniczna prasówka energetyczna: Szwedzka gigafarma wiatrowa przejechała się na zbyt ryzykownej umowie PPA; Brytyjczykom przybywa OZE, ale to gaz wycenia im rachunki za prąd; Tania ropa, której chce Trump, [...]
Tydzień Energetyka: Nowa atomowa strategia bez sensacji; Prezes jądrowej spółki odchodzi; Qemetica zamyka fabrykę sody; NFOŚiGW odpala nowy program rozwoju ładowarek i sieci; Trump górą w energetycznej wojnie celnej [...]
DLA ABONENTÓW
Cena zielonych certyfikatów, czyli systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii uruchomionych przed 2016 roku spadła do najniższego poziomu w 20-letniej historii notowań. Co to oznacza dla odbiorców energii i [...]
Materiał Partnera
Europejski Zielony Ład (EZŁ) był strategią powstałą w świecie, którego już nie ma. W tym kontekście lektura „Paktu dla czystego przemysłu”, jak oficjalnie jest tłumaczona nazwa Clean Industrial Deal [...]
DLA ABONENTÓW
Zapytaliśmy dyrektora ds. handlu Axpo, czyli jednej z największych w Europie spółek obrotu energią elektryczną oraz współtwórcę firmy doradczej Enerace o to czy lepiej kupować dziś prąd w kontrakcie [...]
Materiał Partnera
Destabilizacja dostaw surowców energetycznych, wywołana sytuacją geopolityczną, ujawniła słabości unijnej polityki w dziedzinie energii i bezpieczeństwa dostaw. Gwałtowny wzrost cen energii szczególnie uderzył w przemysł energochłonny, [...]
DLA ABONENTÓW
W styczniu 2025 Polska wyeksportowała blisko 1 TWh energii elektrycznej, zarabiając na tym ok. 0,4 mld zł. Ostatni raz tyle prądu sprzedaliśmy w 2006 roku. [...]
Czy kupowanie energii po cenach giełdowych, w taryfie dynamicznej, opłaci się w przeciętnym gospodarstwie domowym? Ile można zaoszczędzić dzięki taryfie dynamicznej? A może jednak zapłacimy więcej niż przy taryfach [...]
Przedsiębiorcy, którzy korzystali w zeszłym roku z zamrożonych cen prądu nie muszą składać oświadczeń o skorzystaniu z tej pomocy do 28 lutego. Taki obowiązek teoretycznie jest, ale zniknie. [...]