Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Kompania Węglowa – inżynieria finansowa jest niezbadana

Kompania Węglowa – inżynieria finansowa jest niezbadana

Środowa decyzja rządu przedłużyła funkcjonowanie Kompanii Węglowej tylko do grudnia – wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl. O jej dalsze losy będzie się już martwić następny rząd. Takie zapewnienie mieliśmy nieoficjalnie otrzymać także z Brukseli.

wegiel gornik

Środowa decyzja rządu przedłużyła funkcjonowanie Kompanii Węglowej tylko do grudnia – wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl. O jej dalsze losy będzie się już martwić następny rząd. Takie zapewnienie mieliśmy nieoficjalnie otrzymać także z Brukseli.

guido 3Przedstawiony w środę nowy program ratowania Kompanii Węglowej da nierentownej spółce kolejny zastrzyk pieniędzy, które wystarczą jej do grudnia. Z politycznego punktu widzenia to najważniejsza dla rządu informacja – Kompania będzie wstanie wypłacać pensje przynajmniej do wyborów.

Bruksela poczeka do wyborów

Do 25 października nowego programu ratunkowego nie powinna zablokować także Komisja Europejska.

Według naszych źródeł premier Ewa Kopacz na unijnym szczycie w sprawie nielegalnych imigrantów nieoficjalnie uzyskała zapewnienie od Niemca Martina Selmayra, szefa gabinetu przewodniczącego Komisji Jeana Clauda Junckera, że Bruksela wstrzyma się z wszelkimi decyzjami do wyborów.

Z oficjalnych informacji uzyskanych przez WysokieNapiecie.pl w unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji wynika, że Komisja czeka na nowe propozycje i zamierza kontynuować „konstruktywny dialog” z polskim rządem. Na czwartek zaplanowano kolejne spotkanie urzędników z Warszawy i Brukseli.

Inżynieria finansowa

Wniesienie akcji Kompanii Węglowej do państwowego Towarzystwa Finansowego Silesia musi trochę potrwać – będzie potrzebna ich wycenia, następnie rejestracja w KRS. A potem otwiera się pole do inżynierii finansowej. Możliwości, jak twierdzą nasze źródła, jest wiele – TF Silesia, która została dokapitalizowana akcjami spółek skarbu państwa na kwotę ok. 1,4 mld zł pożyczy Kompanii pieniądze na warunkach rynkowych. Jeśli KW nie będzie mogła tych pieniędzy oddać, co jest bardzo prawdopodobne, to TF Silesia po prostu skonwertuje swą wierzytelność na podwyższony kapitał KW. Konwersji na akcje TF Silesia ulegnie też zaliczka 500 mln zł, którą za cztery kopalnie przekazał jej już Węglokoks. Notabene Węglokoks te pieniądze sam otrzymał od Skarbu Państwa.

Czytaj także: Kto zainwestuje w Nową Kompanię Węglową? Jest decyzja rządu

– Inżynieria finansowa jest niezbadana – śmieje się nasz rozmówca znający kulisy rządowego planu. Ale dodaje, że tak czy owak udziałowcami TF Silesia będą musieli zostać jacyś inwestorzy. W domyśle energetyka. Na prywatnych inwestorów nie ma co liczyć (choć minister skarbu Andrzej Czerwiński wyrażał nadzieję, że i tacy w końcu się znajdą), więc tylko udział kontrolowanych przez państwo spółek giełdowych zmniejszy nieco prawdopodobieństwo wszczęcia przez Brukselę postępowania przeciwko Polsce. Ryzyko uznania tego planu za niedozwoloną pomoc publiczną i nakazanie jej zwrotu wciąż będzie jednak wysokie.

Kompania musi też przedłużyć memorandum z bankami, które zgodziły się na razie nie egzekwować wierzytelności z obligacji. Zapewne pieniądze z TF Silesia pójdą na spłatę tych długów.

Ochotnicy energetycy

Wśród „ochotników”, którzy mogą sfinansować funkcjonowanie i – oby także – restrukturyzację KW, są już państwowe PGE, Energia i PGNiG. Minister skarbu chciałby w tym gronie widzieć jednak kolejne państwowe spółki.

Jak „ochotnicy” mieliby ratować KW? – W przypadku ewentualnego zaangażowania się podmiotów z branży elektroenergetycznej, mamy dużo możliwych wariantów; Od podwyższenia kapitału, przez udział w nowej emisji akcji Silesii, po np. wyemitowanie przez Silesię obligacji – wyliczał w środę wiceminister skarbu Wojciech Chmielewski.

(D)otrzymane słowa

Ewa Kopacz może dzięki tej operacji twierdzić, że dotrzymała słowa, bo dzięki wniesieniu akcji KW do TF Silesia powstanie „Nowa Kompania Węglowa“, tak jak głosi styczniowe porozumienie z górniczymi związkami zawodowymi.

To samo starał się przekazać opinii publicznej także minister skarbu Andrzej Czerwiński. – Rząd zrealizował dziś porozumienia zawarte z górnikami […]. Silesia wyleczy polskie górnictwo. Dotrzymaliśmy słowa – podkreślał podczas środowej konferencji prasowej.

Ale w rzeczywistości decyzja rządu to tylko czyszczenie przedpola. Równie dobrze można z nią było poczekać na „po wyborach“.

Strajki

Przedwyborczą skłonność do kupowania sobie spokoju dobrze wyczuwają górnicze związki zawodowe. Największe sukcesy w postaci dosypywanych pieniędzy lub chociaż daleko idących obietnic uzyskiwali zawsze przed wyborami. A ponieważ wybory mieliśmy do tej pory co chwilę, górnictwo trwało na państwowej kroplówce bez reform przez ostatnie 25 lat będąc niemal ciągle nierentowne (przez lata dotowaliśmy nawet eksport „polskiego złota”). Od 1989 roku kosztowało nas to już 140 mld zł, czyli 3,7 tys. zł przypadających na każdego obywatela.

Więcej o rentowności polskiego górnictwa: Śląskim kopalniom brakuje właściciela

Teraz też górnicze związki zawodowe zapowiadają, że przeciwko zamykaniu kopalń i zmniejszaniu zatrudnienia będą protestować. Właściwie to paradoks, bo właśnie brak większych zmian po raz kolejny funduje im właśnie rząd. Dzięki temu bez zwolnień i zamykania kopalń będziemy mogli w spokoju doczekać upadłości.

Przeczytaj także: Rząd jest winien Śląskowi prawdę

Komisja Europejska zatwierdziła 23 mln euro pomocy publicznej, jakie rząd Finlandii zamierza wyłożyć na budowę małego terminala LNG w Pori. Komisarz ds. konkurencji postawiła nawet ten przypadek jako przykład do naśladowania dla innych państw.

gaz coral-anthelia

Po raz pierwszy w historii brytyjskiej energetyki kwartalna produkcja energii ze źródeł odnawialnych była większa niż z węgla. Wciąż jest jednak zbyt wcześnie na obwieszczanie sukcesu brytyjskiej polityki klimatycznej.

thanet vattenfall
Rynek energii rozwija:

Resort wciąż chce aby inwestor czyli Tauron i partnerzy zwrócili ok. 80 mln zł pomocy publicznej, którą kopalnia Brzeszcze dostała od początku roku. Ale zdaniem Tauronu transakcja ze zwrotem pomocy nie ma sensu biznesowego. Skarb jest zdeterminowany: już w czwartek rada nadzorcza może zdecydować o zmianach w zarządzie Taurona.

guido 4

Prezydent w sobotę podpisał nowelizację Prawa energetycznego, która umożliwia realizację rozporządzenia o przejrzystości hurtowych rynków energii (REMIT). Przepisy wprowadzają nowe kary. Za co i na kogo mogą zostać nałożone?   

Dotyczy: implementacja REMIT
Tytuł: ustawa z dnia 11 września 2015 roku o zmianie ustawy prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw
Etap: Prezydent - podpis
Następny etap: ogłoszenie w Dzienniku Ustaw

0 ole
Rynek energii rozwija: