Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Wodór
  6. >
  7. Rząd raz jeszcze poprosi Brukselę o zgodę na dopłaty do górnictwa

Rząd raz jeszcze poprosi Brukselę o zgodę na dopłaty do górnictwa

Tydzień Energetyka: Pomoc dla górnictwa jeszcze raz od początku; Miotła kadrowa w Tauronie i PGG; Kiedy koniec tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę; 7 mld euro na wodór.
węgiel

Rząd znów chce łączyć energetykę z górnictwem?

5 lutego byliśmy w Brukseli. Przede wszystkim ustalono, że umowa społeczna dla górnictwa jest nadal aktualna. Natomiast wniosek wymaga korekty, bowiem formalnie został sporządzony tak, że nie mógłby być procedowany – powiedziała dziennikarzom minister przemysłu Marzena Czarnecka. Wniosek będzie wysłany na przełomie marca i kwietnia.

Dla przypomnienia, umowa została podpisana w maju 2021 roku, czyli prawie trzy lata temu. A przewiduje, że kopalnie będą fedrować do 2049 roku, niezależnie od tego jak będzie wyglądał popyt na węgiel.  

Co prawda minister przemysłu wyraziła nadzieję, że wszystko uda się uporządkować i obniżyć koszty, np. dopłat do redukcji wydobycia, ale żadnego konkretnego planu nie przedstawiła. Poza takim, że zanim rząd otrzyma spójny obraz sytuacji, musi pozmieniać zarządy spółek branży.

Minister dodała też, że „musimy połączyć interesy spółek węglowych i energetycznych”, ale nie bardzo wiadomo, co to oznacza.

Kadry: Zarząd Taurona odwołany, zaczęły się zmiany w PGG 

Cały dotychczasowy zarząd Taurona – poza wiceprezesem ds. finansów Krzysztofem Surmą – pożegnał się ze stanowiskami. Nowa rada nadzorcza spółki odwołała wszystkich pięciu członków zarządu. Rada delegowała Karolinę Muchę-Kuś do pełnienia obowiązków prezesa, ale nie dłużej niż trzy miesiące. Chwilę później ruszył konkurs na prezesa i trzech jego zastępców. 

Tauron jest ostatnią z trzech wielkich spółek energetycznych, bezpośrednio kontrolowanych przez państwo. Wcześniej pracę straciły zarządy PGE i Enei. 

Kadrowa miotła dotarła też do górnictwa. Pierwszy etap kadrowych zmian ma już za sobą Polska Grupa Górnicza. Walne zgromadzenie, czyli minister aktywów odwołał pięciu członków rady nadzorczej górniczej spółki i powołał trzech nowych. Kolejnym krokiem będzie z pewnością odwołanie przez radę pięcioosobowego zarządu z Tomaszem Rogalą na czele.

Koniec tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę na horyzoncie

Komisja Europejska nie widzi konieczności przedłużania obowiązującego do końca 2024 roku kontraktu na przesył przez Gazprom gazu przez sieć ukraińskich gazociągów. Kontraktu przedłużać nie zamierzają także Gazprom i Ukraińcy. 

Jak stwierdziła komisarz Kadri Simpson, ci który importują gaz z Rosji przez Ukrainę mają już dziś możliwości znalezienia alternatywnych dróg importu. Chodzi przede wszystkim o Węgry, Austrię i Słowację. Gaz z Rosji sprowadza też nienależąca do UE Serbia. Jeśli przepływ przez Ukrainę ustanie, odbiorcy będą musieli znaleźć sobie alternatywne drogi. Najbardziej oczywista droga to biegnący przez Morze Czarne gazociąg Turk Stream.

Przez Ukrainę, mimo wojny, płynęło ostatnio na zachód kilkanaście mld m sześc. rosyjskiego gazu, wielokrotnie mniej niż przed wybuchem konfliktu.

Prawie 7 mld euro pomocy publicznej na wodór

Komisja Europejska zgodziła się na przyznanie przez państwa członkowskie w sumie 6,9 mld euro dla projektów infrastruktury wodorowej z listy IPCEI Hy2Infra. Gdyby wszystkie pomysły z listy wypaliły, powstałyby elektrolizery o mocy 3,2 GW, 2,7 tys. km wodorowych rurociągów, magazyny wodoru o pojemności 370 GWh, oraz infrastrukturę do przeładunku skroplonego wodoru. 

Jedyny polski ślad wśród 32 firm z listy to Polenergia – jeden z 16 podmiotów, który ma dostać pomoc publiczną na elektrolizery. Firma planuje je postawić w Nowej Sarzynie jeszcze w 2024 r., wybrała już dostawcę urządzeń. Inni beneficjenci pomocy w obszarze elektrolizerów to 10 projektów niemieckich, m.in. Linde. RWE, Air Liquide, Rostock Energy Port, po dwa włoskie i portugalskie, oraz jeden francuski.  

Na rurociągi pomoc dostali głównie operatorzy przesyłowi gazu, jak słowacki Eustream, włoski SNAM, czy niemieckie Ontras, Gasunie czy Ewe Netz. Niemieckie EWE, VNG i RWE to jedyne trzy podmioty, które mogą dostać pomoc na magazynowanie wodoru.

Rynek energii rozwija:
Decyzja administracji Joe Bidena o wstrzymaniu zgód na nowe terminale LNG będzie miała długofalowe skutki dla amerykańskich inwestycji w nowe złoża gazu
LNG tanker on the ocean
Ropa naftowa drożała w ostatnich dniach stycznia. Czy będzie podbijać inflację w stopniu niepokojącym banki centralne? I co z cenami na polskich stacjach paliw?
Green fuel pistols on fuel station.
Green fuel pistols on fuel station.
Ponad 3 mld zł wsparcia z Funduszu Modernizacyjnego przydzielono dla 17 projektów energetycznego wykorzystania odpadów komunalnych. To wciąż perspektywiczny biznes, a chętnych było dwa razy więcej.
smieci odpady spalarnie tpo elektrocieplownie
Wsparcie dla energetycznego wykorzystania odpadów z Funduszu Modernizacyjnego - stan na luty 2024 r.
Dlaczego wydobycie węgla kamiennego w Polsce spada od 45 lat, podczas gdy globalny popyt na węgiel jest najwyższy w historii, a Indonezja czy Australia święcą rekordy eksportu? Dlaczego w II RP wydobywaliśmy więcej węgla niż Chiny, za PRL byliśmy drugim eksporterem na świecie, a dziś importujemy to paliwo? Jak zmieniły się wydajność i płace w polskim górnictwie przez 100 lat? Czy branżę da się jeszcze uratować?
wydobycie wegla kamiennego na swiecie wydajnosc
Partner działu Klimat:
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!