Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Wpływ zmian cen ropy na inflację i ceny na polskich stacjach paliw

Wpływ zmian cen ropy na inflację i ceny na polskich stacjach paliw

Ropa naftowa drożała w ostatnich dniach stycznia. Czy będzie podbijać inflację w stopniu niepokojącym banki centralne? I co z cenami na polskich stacjach paliw?
Green fuel pistols on fuel station.
Green fuel pistols on fuel station.

Dla ropy brent minimum z 30 dni wynosiło 75 USD za baryłkę, gdy maksimum to 84 USD. Pod koniec stycznia rynek był blisko tego maksimum, ale z początkiem lutego cena ta znalazła się niemal dokładnie w połowie tego przedziału cen.

– Wzrost cen pod koniec stycznia był konsekwencją nasilających się napięć na Bliskim Wschodzie, z atakami Huti na statki handlowe i na tankowce, także te wiozące rosyjską ropę co wcześniej raczej się nie zdarzało – mówi w rozmowie z marketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Inwestorzy obawiali się, że dojdzie do całkowitej blokady Kanału Sueskiego. Oznacza to powtórkę sytuacji z 2021 r., gdy na tydzień awaria jednego statku zablokowała Kanał.

Sytuację destabilizował atak dronów na pozycję amerykańskie w Jordanii, a w USA oceniano, że w atak ten zaangażowany był Iran. To zdarzenie było ważne dla rynku ropy, ponieważ wcześniej, po zdjęciu sankcji Iran zwiększył swój eksport ropy o 1,5 mln baryłek dziennie. Sytuacja jest tym bardziej specyficzna, że właśnie ta ropa trafia do Chin, więc pojawiał się temat trudnych relacji USA-Chiny. W rejonie, który odpowiada za ok. 1/3 światowej podaży ropy trwa także konflikt izraelsko-palestyński.

Problemy podażowe na świecie jednak jak dotąd nie powstały, niepotrzebnie obawiano się, że cena ropy przebije 100 USD, jak wówczas, gdy Rosja rozpoczęła wojnę w Ukrainie. Natomiast po stronie popytu nie było istotnych zmian, jego wzrost prawdopodobnie wywołają obniżki stóp procentowych przez banki centralne.

– Nie ma obecnie presji, aby ceny rosły do 100 USD – komentuje ekspert XTB. – Ceny ropy są nadal nieco niższe niż to było przed rokiem i uwzględniając efekt bazy nie dokładają się do inflacji. Ceny benzyny w USA są 7-8% niższe r/r. ale  w drugiej połowie 2024 r. mieliśmy już niskie ceny ropy i benzyny, co Fed będzie brał pod uwagę.

Na ceny na polskich stacjach paliw dodatkowo wpływ ma rynek walutowy, czyli relacja dolara do złotego.

– Spodziewam się stabilizacji cen na polskich stacjach – dodaje M.Stajniak.

Ponad 3 mld zł wsparcia z Funduszu Modernizacyjnego przydzielono dla 17 projektów energetycznego wykorzystania odpadów komunalnych. To wciąż perspektywiczny biznes, a chętnych było dwa razy więcej.
smieci odpady spalarnie tpo elektrocieplownie
Wsparcie dla energetycznego wykorzystania odpadów z Funduszu Modernizacyjnego - stan na luty 2024 r.
Dlaczego wydobycie węgla kamiennego w Polsce spada od 45 lat, podczas gdy globalny popyt na węgiel jest najwyższy w historii, a Indonezja czy Australia święcą rekordy eksportu? Dlaczego w II RP wydobywaliśmy więcej węgla niż Chiny, za PRL byliśmy drugim eksporterem na świecie, a dziś importujemy to paliwo? Jak zmieniły się wydajność i płace w polskim górnictwie przez 100 lat? Czy branżę da się jeszcze uratować?
wydobycie wegla kamiennego na swiecie wydajnosc
Partner działu Klimat:
Rynek energii rozwija:
Jeśli ktoś się zastanawiał, jak zmusić instalacje spoza ETS, którym nie straszna jest taksonomia czy raportowanie giełdowe, do określenia ścieżki dekarbonizacji i trzymania się jej – to już nie musi.
świnia co2
Zielone technologie rozwijają:
Zielone technologie rozwijają:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!