Menu
Patronat honorowy Patronage

Kto wystartuje w aukcji OZE?

Dotyczy: aukcje OZE
Tytuł: ustawa o OZE
Etap: stosowanie

Liczba firm, które do tej pory złożyły wnioski o zaświadczenie pozwalające na wzięcie udziału w pierwszej aukcji OZE nie zaskakuje, ale liczba wydanych zaświadczeń i podejście URE do transparentności aukcji już może zaskoczyć.

Liczba firm, które do tej pory złożyły wnioski o zaświadczenie pozwalające na wzięcie udziału w pierwszej aukcji OZE nie zaskakuje, ale liczba wydanych zaświadczeń i podejście URE do transparentności aukcji już może zaskoczyć.

Zaledwie siedem podmiotów złożyło w Urzędzie Regulacji Energetyki wniosek o wydanie zaświadczenia pozwalającego na udział w aukcji OZE (dane z sierpnia 2015 roku).

Jednak do dzisiaj nikt z wnioskodawców takiego zaświadczenia nie otrzymał, chociaż ustawowy termin wydania zaświadczenia to 30 dni.

– Wytwórcy energii elektrycznej w instalacjach odnawialnego źródła energii zostali wezwani do przedłożenia dodatkowych informacji i dokumentów niezbędnych do wydania zaświadczenia o dopuszczeniu do udziału w aukcji – poinformowała nas Agnieszka Dębek, p.o. Naczelnika Wydziału ds. Komunikacji Społecznej.

Z punktu widzenia wnioskodawców przeciągająca się procedura może działać na korzyść, ponieważ zaświadczenie traci ważność po roku. Tymczasem URE rozstrzygnęło dopiero przetarg na dostawę platformy aukcyjnej (za 3 mln zł), ale nie podpisało jeszcze umowy z wykonawcą. Do tej pory nie wpłynęło też żadne odwołanie, chociaż to się może zmienić.

Zgodnie z ustawą o OZE Prezes URE powinien ogłosić aukcję do 30 marca 2016 roku, ale terminy „ogłasza”, „organizuje” i „przeprowadza” są w ustawie wyraźnie oddzielone, co może oznaczać, że pierwsza aukcja zostanie zorganizowana znacznie później.

URE rozważa podanie informacji

Z punktu widzenia uczestników aukcji jeszcze ciekawszym zagadnieniem jest podanie do publicznej wiadomości informacji o podmiotach, które otrzymały zaświadczenie o dopuszczeniu do aukcji, a zwłaszcza np. zagregowanych danych o mocach instalacji w poszczególnych technologiach, które mogą wziąć udział w aukcji.

Dotarliśmy do odpowiedzi URE na zapytanie jednego z potencjalnych uczestników aukcji, w którym urząd wyjaśnia, że nie jest zobowiązany do podania takich informacji, tym bardziej, że „mogą mieć istotny wpływ na przebieg i rozstrzygnięcie aukcji”.

Urząd być może zmieni jednak swoje podejście do przejrzystości aukcji. – Odnośnie udostępniania informacji związanych z prowadzoną procedurą oceny formalnej przygotowania do wytwarzania energii elektrycznej – kwestia ta jest obecnie przedmiotem analiz URE – poinformowała nas Agnieszka Dębek z URE.

Rynek energii wspiera:

Partnerzy portalu

Czekając na raporty Polskich Sieci Elektroenergetycznych i Urzędu Regulacji Energetyki jedno możemy stwierdzić na pewno już dziś: sierpniowy deficyt mocy powinien być zaczynem dyskusji wewnątrz środowiska energetyków, dyskusji, która pomoże nam uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Rynek energii wspiera:

Partnerzy portalu

PGNiG przekazało do Urzędu Regulacij Energetyki swój pomysł na „socjalizację” kosztów użytkowania terminala LNG w Świnoujściu. Spółka, przynajmniej na razie, będzie ponosiła całkowite koszty funkcjonowania gazoportu, choć wykorzysta tylko jedną trzecią jego możliwości i dlatego oczekuje rekompensaty. URE nie mówi „nie”.

Partnerzy portalu

20 stopień zasilania wprowadzony w sierpniu był w dużej mierze zbiegiem niefortunnych okoliczności - rekordowe upały, brak wiatru, niski poziom wody w rzekach, planowane remonty elektrowni oraz awaria bloku w Bełchatowie. Ale nie zwalnia to nas od wyciągnięcia wniosków z tego co się zdarzyło. Czekając na raporty Polskich Sieci Elektroenergetycznych i Urzędu Regulacji Energetyki jedno możemy stwierdzić na pewno już dziś: sierpniowy deficyt mocy powinien być zaczynem dyskusji wewnątrz środowiska energetyków, dyskusji, która pomoże nam uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Chcemy aby portal WysokieNapiecie.pl stał się platformą wymiany refleksji w tej sprawie. Zapraszamy do debaty.

 

Partnerzy portalu

Ruszyła procedura uzyskania decyzji środowiskowej dla budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wszczął odpowiednie postępowanie na wniosek spółki PGE EJ1. Przy okazji w dokumentacji, przekazanej przez spółkę GDOŚ można znaleźć sporo ciekawych i nowych szczegółów.

Technologie wspiera:

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu