Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Fotowoltaika odegra ważną rolę w planach Brukseli. Producenci PV przed ważnym zadaniem

Fotowoltaika odegra ważną rolę w planach Brukseli. Producenci PV przed ważnym zadaniem

Materiał Partnera
Transformacja energetyczna staje się faktem na naszych oczach. Europa przestawia się na zieloną energię i deklaruje, że w ciągu najbliższych dekad przestanie emitować do atmosfery dwutlenek węgla. Producenci PV nie zamierzają stać z boku – firma AIKO Solar Energy aktywnie wspiera te zmiany, dostarczając najbardziej innowacyjne rozwiązania na rynku.
fotowoltaika

Fotowoltaika w Unii

Wnioski z zakończonej niedawno konferencji klimatycznej COP28 nie pozostawiają złudzeń. Kraje Europy będą dążyć do zwiększania mocy zielonej energii. Po zakończeniu szczytu zarówno prezydent Francji Emanuel Macron jak i reprezentujący Polskę Andrzej Duda zapewnili, że atom odegra dużą rolę w odchodzeniu od polityki spalania paliw kopalnych.

Energia jądrowa jest jednak tylko jednym ze składników trwającej transformacji. Innym, wdrażanym obecnie na szeroką skalę, jest energia pochodząca ze Słońca. Na początku 2023 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która nakłada obowiązek instalowania paneli solarnych na dachach nowopowstałych budynków od 2028 r. W przypadku obiektów użyteczności publicznej nakaz ten wejdzie w życie jeszcze szybciej, bo już od 2026 r.

Trudno się dziwić, że według prognoz stowarzyszenia Solar Power Europe, w najbliższych latach branża fotowoltaiczna będzie się rozwijać w tempie kilkudziesięciu procent rocznie. Zapotrzebowanie na moduły słoneczne będzie rosnąć jak kontynent długi i szeroki.

AIKO wspiera transformacje

Producenci z branży fotowoltaicznej stają się w ten sposób nie tylko zwykłymi podmiotami gospodarczymi, które produkują i sprzedają panele solarne zainteresowanym użytkownikom. Skala transformacji sprawia, że samorządy mogą oczekiwać od nich wymiany doświadczeń i know-how oraz dostarczania nowoczesnej technologii – słowem: aktywnej pomocy w osiąganiu celów neutralności klimatycznej.

Do takiej kooperacji rzeczywiście już dochodzi. W kwietniu AIKO Solar Energy podpisało memorandum z Burgenland Energie – dużym dostawcą energii wiatrowej i słonecznej w austriackim kraju związkowym Burgenland, który zobowiązał się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 r.

fotowoltaika AIKO

– Jako uczestnik ery energii zeroemisyjnej, AIKO będzie w dalszym ciągu kierować się innowacjami technologicznymi i pomagać w budowie nowego globalnego systemu elektroenergetycznego – mówił prezes i założyciel AIKO Chen Gang.

W ramach współpracy AIKO wraz z Burgenland Energie otworzą m.in. centrum dla zwiedzających, które będzie koncentrować się na rozwiązaniach wspierających dążenie do neutralności klimatycznej. Obie firmy będą również wymieniać się doświadczeniami z zakresu technologii i marketingu.

Czytaj także: Rynek fotowoltaiki czekają duże zmiany. Pierwsza już nadeszła

Cel: wyeliminowanie emisji CO2

By transformacja energetyczna przebiegała jak najbardziej efektywnie firmy produkujące panele solarne muszą nieustannie podnosić stopień zaawansowania technologicznego modułów fotowoltaicznych. I tak się dzieje. W rankingu przygotowywanym przez TaiyangNews wydajność topowych modeli rośnie w błyskawicznym tempie. W grudniu 2022 r. lider klasyfikacji najefektywniejszych modułów solarnych na świecie mógł się pochwalić wydajnością na poziomie 22,8%.

W marcu tego roku na pierwszym miejscu znalazło się AIKO z wynikiem 23,6%. Ten rezultat udało się w późniejszym czasie pobić i obecnie w rankingu TaiynagNews prowadzi produkowany przez AIKO moduł ABC typu N, którego wydajność to 24%.

fotowoltaika AIKO

Za wyborem AIKO, jako partnera do przeprowadzenia transformacji energetycznej, przemawiały także inne względy. Producent po pandemii otworzył w Niemczech jeden ze swoich centrów badawczo-rozwojowych i skoncentrował swoją ekspansję na Starym Kontynencie. W bieżącym roku, poza przewodzeniem w rankingu najwydajniejszych modułów solarnych, wygrał także dwie prestiżowe nagrody – przyznawaną za innowacyjność Intersolar Award, a także Red Dot Product Design Award, w którym jury wyróżniło technologię ABC AIKO za unikalny design. Niedawno marka została również uhonorowania w Rumunii nagrodą CISOLAR Award 2023. Według jury plebiscytu panele słoneczne AIKO zostały docenione za wyjątkową wydajność, trwałość i efektywność, co plasuje firmę jako lidera na europejskim rynku energii słonecznej.

W 2023 r. AIKO pojawiło się na dziesięciu nowych rynkach. Jednym z nich jest Polska. Producent z siedzibą w Szanghaju podpisał w ostatnich dniach umowę z jednym z największych dystrybutorów fotowoltaiki w naszym kraju – firmą Solfinity.

Czytaj także: Inwestycje w innowacyjne technologie się opłacają – producent na fali wznoszącej

Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Koalicja zgodziła się dołączyć do swojego projektu ustawy również limit maksymalnych cen dla małych i średnich firm, choć dziś ceny hurtowe są poniżej pułapu 693 zł. Poprawkę zgłosił PSL.
firma cena energia
Rynek energii rozwija:
Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Klimatyczna Wieża Babel; Czy niemieckie sieci wytrzymają pompy ciepła i elektryki; Ciemna strona amerykańskiego boomu LNG; Algorytmy handlują ropą lepiej od ludzi.
The oil tanks and   business chart background 3d rendering
Komputerowe boty dzięki coraz bardziej rozwiniętym algorytmom stają się coraz większą siłą na rynku ropy. Fot. Depositphotos