Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Rynek fotowoltaiki czekają duże zmiany. Pierwsza już nadeszła

Rynek fotowoltaiki czekają duże zmiany. Pierwsza już nadeszła

Materiał Partnera
Rynek fotowoltaiki czekają duże zmiany. Pierwsza już nadeszła. Po dynamicznym wzroście rynek fotowoltaiki w Polsce nieco się ustabilizował, a cała branża z niecierpliwością czeka na to, co wydarzy się w nadchodzących tygodniach. To właśnie wtedy powinniśmy poznać decyzje, które zapadną w gabinetach polityków, i które zadecydują o popycie na instalacje paneli solarnych wśród Polaków.
Rynek fotowoltaiki

Ale to nie wszystko. Popyt rozkręcić może także wejście do Polski jednego z czołowych producentów PV na świecie – AIKO Solar Energy.

AIKO Solar Energy pojawiło się nad Wisłą w ważnym momencie – Polska może stać u progu drugiego potężnego boomu na instalacje PV. Póki co branżę czekają jednak kluczowe rozstrzygnięcia. Media donoszą, że trwają już prace nad ustawą, która uprości przepisy dla właścicieli fotowoltaiki.

W grę wchodzi m.in. wyznaczenie minimalnej ceny odkupu energii, oraz zniesienie limitu czasowego na korzystanie z depozytu prosumenckiego. Dzisiaj wykorzystanie tego ostatniego jest możliwe wyłącznie w terminie do 12 miesięcy od dnia zaksięgowania środków. Powstał także plan inwestycji w sieci przesyłowe. Dzięki wpompowaniu w ich rozwój dziesiątek miliardów złotych skończy się problem polegający na tym, że w wyniku braku odpowiedniej przepustowości sieci nie przyjmują energii produkowanej przez właścicieli przydomowych instalacji fotowoltaicznych.

Kluczową dla rozwoju branży PV kwestią pozostaje także odpowiedź na pytanie: Czy dojdzie do przedłużenia tzw. Tarczy Energetycznej? Nagłe podwyżki cen prądu mogłyby zachęcić wiele gospodarstw domowych do zainwestowania w produkcję energii ze słońca.

Czy w związku z tym w Polsce dojdzie do stymulacji popytu i powtórki szaleństwa z 2022 r., gdy na instalacje paneli solarnych można było czekać długimi miesiącami? Z pewnością jest za wcześnie, by o tym wyrokować. Niezależnie od decyzji, które zapadną na najwyższych szczeblach polskich władz, konsumentów czekać będzie jedna istotna zmiana. Na rynku pojawił się bowiem nowy gracz, który przynosi ze sobą technologię o nieznanych do tej pory polskiemu konsumentowi parametrach.

AIKO – najsprawniejsze panele PV na świecie

Jeden z wiodących producentów paneli solarnych na świecie wchodzi nad Wisłę z półką pełną nagród. Nie chodzi tu jednak o nic nieznaczące wyróżnienia. Przykład? AIKO Solar Energy siedem razy z rzędu wygrało ranking modułów PV sporządzany przez serwis TaiyangNews. AIKO przegoniło w nim kilku branżowych potentatów. Sukces ten zawdzięcza modułowi ABC („All Back Contact”) o mocy 620 watów i sprawności 24%. Oznacza to, że rozwiązanie proponowane przez AIKO jest obecnie najbardziej wydajną i dostępną w sprzedaży opcją na rynku.

Takich wyróżnień producent ma na swoim koncie więcej. AIKO Solar Energy wygrało w tym roku m.in. prestiżowy w świecie designu przemysłowego konkurs Red Dot Product Design Award, a także nagrodę przyznawaną na ceniących sobie innowacyjność targach Intersolar w Monachium.

Producent nie wskoczył jednak na pierwsze miejsce na podium zupełnie znikąd. Swoją pozycję w branży buduje od 2009 r. Obecnie AIKO Solar Energy jest już marką globalną, zatrudniając na całym świecie ponad 16 tys. pracowników. Skumulowana moc ogniw słonecznych marki przekracza 100 GW. Poza macierzystym rynkiem w Chinach spółka otworzyła swoje oddziały w wielu krajach Azji i Europy.

Rynek fotowoltaiki

Na Starym Kontynencie można ją znaleźć np. w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, a od niedawna także w Polsce. W tym pierwszym państwie AIKO otworzyło również centrum badawczo-rozwojowe. Producent ma ponad tysiąc zarejestrowanych patentów na 30 rynkach.

Dzięki takiemu innowacyjnemu podejściu AIKO udało się wyeliminować użycie srebra przy produkcji ogniw fotowoltaicznych. O konieczności porzucenia tego pierwiastka branża PV dyskutuje od dawna, bo srebro nie dość, że jest drogie, to jeszcze występuje na Ziemi w mocno ograniczonym zakresie.

Profesor Brett Hallam z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii policzył, że tylko w 2021 r. branża fotowoltaiki zużyła 13% światowej podaży srebra. Grozi to całkowitym wydrenowaniem naszej planety z tego surowca. Tym bardziej, że według przewidywań dalszy dynamiczny wzrost produkcji i sprzedaży paneli solarnych można uznać w zasadzie za pewnik. 

Kolejny dobry rok dla fotowoltaiki

Polacy pod względem tempa instalacji nowych mocy PV, zakończą rok 2023 prawdopodobnie na trzecim miejscu w Europie. Szybciej rynek solarny rozkwita tylko w Niemczech i Hiszpanii. Według szacunków Instytut Energetyki Odnawialnej Polacy zainwestują w tym roku w fotowoltaikę okrągłe 20 mld zł.

Wybiegając w nieco dalszą przyszłość już dzisiaj widać, że niezależnie od decyzji politycznych rynek fotowoltaiki w Polsce i na świecie będzie rósł w szybkim tempie. Naukowcy z University of Exeter oraz University College London twierdzą, że do połowy obecnego stulecia odnawialne źródła energii całkowicie zdominują sektor energetyczny. I to niezależnie od tego, czy rządy poszczególnych państw zdecydują się na hojne subsydiowanie tej transformacji, czy też ograniczą się do biernego przyglądania się jej z boku.

Czytaj także: Inwestycje w innowacyjne technologie się opłacają – producent na fali wznoszącej

Aiko logo bkg
Fotowoltaikę wspiera:
Technologie wspiera:
Gdyby ktoś w 2015 r. powiedział politykom Zjednoczonej Prawicy, że osiem lat ich rządów przyniesie boom na zieloną energię i totalną zapaść sektora węglowego, to pewnie zostałby przez nich wyśmiany.
pis w energetyce
Rynek energii rozwija:
Zielone technologie rozwijają:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Jądrowy renesans zmaga się z czasem i kosztami; Vestas znów łapie pomyślne wiatry; Naftowe koncerny ładują elektryki; Toyota chce produkować jak Tesla.
turbogenerator and powerplant close up, against a blue sky with clouds, farm energy complex
Jeden dobry kwartał wiosny nie czyni, ale daje branży nadzieję na lepsze czasy - takie wnioski płyną z komentarza do wyników koncernu Vestas. Fot. Depositphotos
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Zielone technologie rozwijają:
Tydzień Energetyka: Co przyniesie energetyce nowa koalicja; Mrozić czy chłodzić ceny prądu; Niemcy: 12 mld euro na prąd dla energochłonnych; Efektowna klapa NuScale; Październik pod znakiem wiatru.
umowa koalicyjna energetyka
Rynek energii rozwija:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Dokładnie 326 wniosków wpłynęło w pierwszym naborze do tegorocznego programu pomocy dla firm dotkniętych wzrostami cen energii - dowiedział się portal WysokieNapiecie.pl.
Huta przemysł energochłonny fot. Depositphotos
Odbiorcy przemysłowi odpowiadają za 33 TWh rocznego zużycia, czyli ok. 25 proc. krajowego zużycia odbiorców końcowych. Fot. Tomasz Elżbieciak

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!