Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Forum Praw Człowieka na Różnych Kontynentach

Forum Praw Człowieka na Różnych Kontynentach

Forum Praw Człowieka na Różnych Kontynentach to wydarzenie, które w ELSA Kraków istnieje już od trzech lat, chociaż w różnych formach i z naciskiem na różne tematyki.
Forum Praw Człowieka na Różnych Kontynentach (800 x 480 px)

Pierwszą jego inkarnacją była lokalna Konferencja Prawa Człowieka na Różnych Kontynentach – zorganizowana w dwóch edycjach, najpierw skupiając się na tematyce ochrony praw człowieka w najdalszych zakątkach świata a potem na historiach prawniczek i aktywistek, które wywarły znaczny wpływ na kształtowanie tego systemu.

Następnie, obrało ono formę Ogólnopolskiej Konferencji Praw Człowieka na Różnych Kontynentach, która okazała się niesłychanym sukcesem, z ponad dwudziestoma wystąpieniami, panelem dyskusyjnym i warsztatami przeprowadzonymi na przestrzeni dwóch dni.

Tegoroczną edycję projektu planujemy poświęcić rozwojowi prawa energetycznego i zmianach klimatu. Kryzys klimatyczny wymaga podjęcia przez nas nowych rozwiązań i przyjęcia innego sposobu myślenia o rzeczywistości, który musi być zgodny z podstawowymi założeniami współczesnego systemu praw człowieka.

Sektor energetyki, który jest jednym z głównym elementów składających się na omawiany problem, przechodzi zmiany, które chcemy ocenić pod kątem praw człowieka. W ramach konferencji chcielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, czy wprowadzanie OZE może odbywać się kosztem praw człowieka oraz czy nieodnawialne źródła energii powinny być dalej stosowane przez państwa.

Chcemy również przyjrzeć się się przeszłości – zobaczyć zmianę, która powstała w nas, społeczności ludzkiej, przez ostatnie 30 lata w zakresie obecnych zmian i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Zagraniczna prasówka energetyczna: Klimatyczna Wieża Babel; Czy niemieckie sieci wytrzymają pompy ciepła i elektryki; Ciemna strona amerykańskiego boomu LNG; Algorytmy handlują ropą lepiej od ludzi.
The oil tanks and   business chart background 3d rendering
Komputerowe boty dzięki coraz bardziej rozwiniętym algorytmom stają się coraz większą siłą na rynku ropy. Fot. Depositphotos
Tydzień Energetyka: Awantura o projekt ustawy wiatrakowo-cenowej; Czy Orlen pogodzi się z podatkiem; Ukraina ratuje się importem prądu; Kraje bałtyckie połączone w 2025 r; Rozstrzygnięto aukcje OZE w 2023 r.
prosument
Zielone technologie rozwijają:
Według projektu Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. inwestycje w sieci energetyczne powinny do 2040 r. sięgnąć 500 mld zł. Czy to wystarczy, aby w perspektywie kilkunastu lat przyłączyć wszystkich oczekujących inwestorów? Wśród polityków, którzy mają wejść w skład nowego rządu, jako remedium na problem z sieciami pojawił się pomysł wydzielenia OSD poza zintegrowane grupy energetyczne. Czy plan ten jest realny i czy faktycznie może pozytywnie wpłynąć na rozwój sieci?
kryzys sieciowy
Zielone technologie rozwijają:
Jaki realny zasięg zimą ma wodorowa Toyota Mirai? Gdzie możemy nią dziś pojechać? Czy tankowanie wodoru rzeczywiście trwa 5 minut? Ile H2 kosztuje w Polsce i Austrii? Jak wodorowiec wypada w porównaniu do elektryka i diesla? Sprawdziliśmy to na liczącej 1400 km trasie z Warszawy do Wiednia i z powrotem.
toyota mirai h2 warszawa-wieden
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza: