Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Ceny energii
  6. >
  7. Październikowe ceny energii sprzyjały cierpliwym

Październikowe ceny energii sprzyjały cierpliwym

Jesień przyniosła nam rekordy wytwarzania z elektrowni wiatrowych i dużą zmienność cen
ceny energii

W październiku oraz listopadzie polskie i europejskie notowania dla energii elektrycznej na rynku SPOT charakteryzowały się sporą zmiennością. Dodatkowo, jak podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) produkcja energii elektrycznej w Polsce w październiku wyniosła 14,383 GWh, co oznacza wzrost o 1,28% r/r. W tym samym okresie o 0,62% r/r wzrosło także krajowe zużycie.

Październik był miesiącem bicia rekordów przez energetykę wiatrową. W dniu 8 października generacja z wiatru osiągała ponad 8 GW/h w trakcie pierwszych godzin doby, a w kolejny dzień energia generowana z wiatru i słońca pokryła prawie 64% krajowego miksu energetycznego. Oznaczało to, że musieliśmy eksportować energię z uwagi na dużą produkcję z OZE. PSE wskazały także rekordowo niską cenę energii, po której prosumenci rozliczali nadwyżkę wyprodukowanej energii w depozycie prosumenckim. W październiku Rynkowa Miesięczna Cena energii elektrycznej (RCEm) wyniosła 311,67 PLN/MWh, co oznacza, że była o ponad 23% niższa niż we wrześniu i jest najniższą stawką w roku 2023.

Średnie ceny notowań energii elektrycznej w październiku na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) spadły w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Średnia ważona wolumenem obrotu cena na RDN wyniosła w październiku 458,76 PLN/MWh i jest to spadek o ponad 13% m/m. Na rynku terminowym (RTPE) średnia ważona cena kontraktu rocznego BASE_Y-24 wyniosła w październiku 600,13 PLN/MWh, co oznacza, że spadła o prawie 5% względem analogicznej ceny w poprzednim miesiącu. Odbiorcy, którzy wstrzymali się z zakupem energii na przyszły rok i dokonali go w październiku podjęli słuszną decyzję.

Na rynku uprawnień do emisji CO2 od kilku tygodniu obserwujemy trend spadkowy. Pod koniec ubiegłego tygodnia cena wynosiła poniżej 77 euro za tonę, natomiast średnia z września to prawie 82 euro za tonę. Zgodnie z informacjami podanymi przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) w 2023 r. spada wielkość emisji w UE w obszarze objętym systemem ETS. Nie jest to spadek, który pozwoliłby na redukcję emisji zgodnie z założonymi celami klimatycznymi, jednak wpływa na niższe ceny notowań. Dodatkowo trend spadkowy może wynikać także z ogólnego spowolnienia gospodarczego, rekordowych temperatur w miesiącach jesiennych, a co jest z tym także częściowo powiązane – wyższej produkcji energii z OZE oraz niższych cen gazu.

Przypominamy także, że od 1 października obowiązują już niższe ceny dla wybranej grupy odbiorców energii, w tym jednostek samorządu terytorialnego oraz MŚP. Maksymalna cena za energię dla tej grupy spadła z 785 zł do 693 zł netto za MWh.

Więcej informacji na temat globalnych trendów, aktualnych wydarzeń oraz najnowszych publikacji dotyczących transformacji energetycznej przeczytasz w aktualnym wydaniu newslettera Deloitte „Transformacja energetyczna”. W najnowszym wydaniu koncentrujemy się na biogazie jako OZE o wysokim potencjale, dekarbonizacji branży chemicznej oraz podpowiadamy, jak można sfinansować inwestycje w przemyśle morskim i stoczniowym. Zachęcamy do wysłuchania informacji o tym, jak przebiega transformacja energetyczna w polskich przedsiębiorstwach. Sprawdzamy także dla Państwa czy polskie regulacje są gotowe na wodór.

Rynek energii rozwija:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Tańszy prąd rekompensatą za słupy i wiatraki; Przemysł podtrzymuje popyt na energetykę węglową; Magazyny energii wypychają z rynku elektrownie gazowe; Unijne cele dla biometanu trzeba urealnić.
Oil and gas industry – refinery at twilight – factory – petroche
Prawie 1/4 węglowych bloków energetycznych, które powstają obecnie poza granicami Chin, stanowią jednostki budowane na potrzeby zakładów przemysłowych. Fot. Depositphotos
Tydzień Energetyka: Klapa FSRU 2 w Gdańsku; Jak prawidłowo płacić domiar - spór URE o z energetyką; Czarna polewka Azotów dla Orlenu; Pomyłka za 70 mln euro na jednej z giełd energii.
lng, gaz, ruzry
Rynek energii rozwija:
Będą bardzo wysokie podwyżki cen za gaz i energię elektryczną, jeżeli rząd nie zamrozi taryf. Za mrożenie też zapłacimy, nawet jeszcze więcej, w podatkach.
ceny
Rynek energii rozwija: