Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Artykuł sponsorowany
  4. >
  5. Oleje Shell Turbo – z myślą o maksymalnych osiągach turbin

Oleje Shell Turbo – z myślą o maksymalnych osiągach turbin

Materiał Partnera
Zapotrzebowanie na czystszą energię rośnie. Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że wzrost produkcji energii elektrycznej w latach 2018-2050 wyniesie 79%[1]. Jednym z najszybciej rozwijających się źródeł energii jest energia odnawialna, uzyskiwana między innymi dzięki działaniu turbin. Ich sprawna praca w dużej mierze zależy od środków smarnych.  
Shell Oleje do turbin
Worker inspects turbine in power station

Oleje Shell Turbo

Ze względu na wiele czynników, utrzymanie branży energetycznej jest trudnym wyzwaniem. Rosnąca i coraz bogatsza, a więc nastawiona na konsumpcję populacja zwiększa zapotrzebowanie na energię. Jednocześnie działania rządów niektórych państw wymuszają ograniczanie emisji. Ale choć w skali światowej rośnie udział odnawialnych źródeł energii, blisko ¾ globalnego zużycia energii w 2030 roku nadal będą zapewniać paliwa kopalne[2]. Sieci energetyczne mają coraz mniej rezerw mocy. Awarie zdarzające się w elektrowniach podkreślają tylko, jak niestabilne i narażone na przerwy w pracy mogą być mocno obciążone wytwórnie energii elektrycznej.

Oleje Shell Turbo

Wykorzystywane do produkcji energii turbiny również pracują w coraz trudniejszych warunkach. Coraz wyższe wydajności turbin gazowych sprawiają, że urządzenia te są coraz bardziej obciążone, a ich eksploatacja wymaga szczególnej uwagi. Jednocześnie wiele firm nie docenia potencjalnych oszczędności wynikających ze skutecznego zarządzania środkami smarnymi. Według badań zleconych przez Shell Lubricants, wiele osób nie zna wysokości możliwych do osiągnięcia oszczędności. Ponad połowa (56%) firm uznaje, że wybór właściwego środka smarnego może pomóc zredukować koszty o co najmniej 5%, podczas gdy w rzeczywistości wysokowydajne środki smarne klasy premium mogą obniżać całkowite wydatki na konserwację aż o 20-30%[3].

Specjalistyczne oleje turbinowe Shell

Niezależnie od rodzaju turbiny, każdy jej element został starannie zaprojektowany. Warto więc postarać się, by również podczas eksploatacji w turbinie pracował środek smarny opracowany z myślą o najlepszej ochronie i niezawodnym działaniu urządzenia. Z założeniami w postaci optymalizacji działania przy jednoczesnym obniżeniu kosztów powstała gama olejów turbinowych Shell Turbo. Właściwości środków smarnych Shell pozwalają na zapewnienie lepszej ochrony, wysokiej wydajności układów i wydłużenie żywotności oleju.

Oleje Shell Turbo
Pail packshot of Shell Turbo S4 GX

Gama olejów turbinowych Shell obejmuje m.in.: oleje Shell Turbo T, Turbo S4 i Turbo S5 DR. Produkty te doskonale nadają się do smarowania oraz chłodzenia łożysk w różnego rodzaju maszynach wirujących – dotyczy to przede wszystkim turbin gazowych i parowych. Świetnie sprawdzają się również w charakterze płynów roboczych w układach regulacji zespołów turbinowych oraz urządzeń przemysłowych.

Środki smarne precyzyjnie dopasowane do sprzętu

By sprostać wyzwaniu różnorodności rozwiązań technicznych i zastosowań sprzętu, Shell oferuje gamę olejów umożliwiające wybór produktu odpowiadającego indywidualnym potrzebom technicznym i operacyjnym. Do przemysłowych turbin parowych, lekko i wysoko obciążonych układów gazowych i gazowo-parowych oraz turbokompresorów przeznaczone są oleje Shell Turbo S4. Tak jak pozostałe wysokogatunkowe oleje turbinowe Shell, oleje Turbo S4 wytwarzane są z wysokiej jakości baz olejowych, wzbogaconych o rozmaite dodatki – inhibitory korozji, inhibitory utleniania, dodatki deemulgujące czy przeciwzużyciowe. Stosowanie olejów Shell Turbo S4 zapewnia wydłużenie żywotności, długookresową wydajność i ochronę przed zużyciem w najbardziej wymagających warunkach. Dodatkowo te środki smarne minimalizują powstawanie osadów i szlamu, nawet w sytuacji cyklicznych, szczytowych obciążeń.

Oleje Shell Turbo

Właściwości oraz niezawodność olejów turbinowych Shell są bezustannie sprawdzane i potwierdzane w praktyce. Shell jest jednym z największych na świecie operatorów sprzętu wirującego, obsługującym turbiny większości głównych producentów turbin na świecie. Marka Shell Turbo jest znana i dostępna na całym świecie od ponad 60 lat

Korzyści dla użytkowników olejów turbinowych Shell

Zastosowana w olejach Shell Turbo technologia GTL (gas-to-liquid) pozwala na znaczne wydłużenie wydajności i daje doskonałą odporność na utlenianie. Wyjątkowe właściwości olejów w tej technologii pozwalają sprostać wymaganiom stawianym przez turbiny pracujące na najwyższych parametrach. Stosowanie wysokowydajnych olejów turbinowych Shell Turbo w połączeniu z regularnym monitorowaniem stanu oleju pomoże operatorom obniżyć koszty związane z nieplanowanymi przestojami oraz maksymalizować wydajność pracy maszyn.

Autor: Radosław Gwardecki


[1] IEA (2019), International Energy Outlook 2019, www.eia.gov/outlooks/ieo

[2] IEA (2019), International Energy Outlook 2019, www.eia.gov/outlooks/ieo

[3] Ankieta zlecona przez firmę Shell Lubricants i przeprowadzona przez firmę Edelman Intelligence w oparciu o 121 wywiadów przeprowadzonych z personelem z 8 krajów (Brazylia, Kanada, Chiny, Niemcy, Indie, Rosja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone) pracującym w sektorze energetycznym, który zakupił, wpłynął na zakup lub użycie środków smarnych/smarów w ramach swoich obowiązków od listopada do grudnia 2015 roku.

Technologie wspiera:
Japońskie Mitsui albo wywodzące się z Norwegii BW LNG znaleźli się na liście potencjalnych dostawców FSRU, czyli pływającego terminalu LNG, który ma stanąć w Zatoce Gdańskiej. Polski operator gazowej sieci przesyłowej - spółka GAZ-SYSTEM S.A. podpisała z obydwoma firmami porozumienia określające ramowe warunki dostawy i użytkowania terminala tzw. Term Sheet. 
fsru gaz gaz-system
Materiał Partnera
Inwestycje w gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ) mogą przynieść wiele korzyści zarówno inwestorom, jak i społeczeństwu. GOZ stwarza nowe możliwości biznesowe i wprowadza zmiany w sposobie wykorzystania zasobów.
GOZ Logo z hasłem skutecznie
Technologie wspiera:
Partner działu Klimat:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!