Menu
Patronat honorowy Patronage
 1. Główna
 2. >
 3. Artykuł sponsorowany
 4. >
 5. Moc, barwa, rodzaj gwintu – czym kierować się przy wyborze żarówki LED?

Moc, barwa, rodzaj gwintu – czym kierować się przy wyborze żarówki LED?

Materiał Partnera
Oświetlenie LED skutecznie wypiera inne źródła światła. To żarówki o długiej żywotności, odporne na uszkodzenia mechaniczne i bezpieczne, ponieważ nie nagrzewają się do wysokiej temperatury i nie zawierają rtęci. To również oświetlenie energooszczędne i praktyczne, z możliwością dopasowania do każdego rodzaju lampy.
żarówka LED

Wybór odpowiedniego oświetlenia wymaga zagłębienia się w parametry techniczne produktu. Żarówkę LED należy dobrać względem gwintu, kształtu czy barwy światła. Produkty mają też różny kąt świecenia, a poszczególne modele opcjonalnie mogą współpracować ze ściemniaczem.

Zalety oświetlenia LED

Żarówki LED to oświetlenie chętnie wybierane ze względu na wiele zalet. Jakich?

 • Długa żywotność – żarówka LED świeci nawet 50-krotnie dłużej względem klasycznych odpowiedników. Czas pracy to nawet 50 000 godzin, natomiast cykl włączeń i wyłączeń sięga 25 000 razy.
 • Energooszczędność – to oświetlenie energooszczędne, a zużywanie mniejszej ilości energii jest kluczowe dla niższych rachunków za prąd.
 • Bezpieczeństwo – żarówki ledowe wydzielają tylko 20% ciepła, a pobrana energia w dużej części jest zamieniana w światło (80%). To proporcje odwrotne względem standardowych żarówek. Dlatego są stosowane w miejscach, gdzie nadmierne ciepło stanowi zagrożenie (np. meble, łóżka, lampy z abażurem). Dotknięcie lampy LED nie grozi też poparzeniem.
 • Różna barwa i natężenie – żarówki LED osiągają pełną moc zaraz po włączeniu. Barwa światła może być ciepła (od 2700 do 3000 K), neutralna (od 4000 do 4500 K) lub zimna (powyżej 4500 K).
 • Odporność mechaniczna – wewnątrz żarówki nie ma delikatnych elementów, a lekkie wstrząsy i uderzenia nie wpływają negatywnie na trwałość produktu. Dlatego to źródła światła stosowane nawet bez dodatkowych kloszy.
 • Pozytywny wpływ na środowisko – oświetlenie ledowe produkuje się bez wykorzystywania rtęci i szkodliwych substancji, dlatego jest bezpieczniejsze dla środowiska.
żarówka led

 

Jak wybrać żarówkę LED – najważniejsze parametry

Przy wyborze żarówek z diodami elektroluminescencyjnymi kluczowe znaczenie mają parametry techniczne i właściwości źródła światła. Uwagę należy zwrócić na moc, barwę, żywotność, mocowanie i kąt świecenia.

 • Moc – od niej zależy intensywność świecenia. Moc żarówek należy dobrać względem oświetlanej powierzchni, przeznaczenia punktu oświetleniowego i rodzaju produktu. Ważne, aby prawidłowo przeliczać moc klasycznych żarówek na ilość światła emitowanego przez oświetlenie LED. Odpowiednikiem klasycznej żarówki 100 W jest źródło światła LED o strumieniu świetlnym 1521 lumenów. Przy żarówkach innej mocy to odpowiednio: 75 W = 1055 lumenów, 60 W = 806 lumenów, 40 W = 470 lumenów, 25 W = 249 lumenów, 15 W = 136 lumenów.
 • Mocowanie – rodzaj trzonka musi odpowiadać mocowaniu w lampie. Najpopularniejsze rodzaje gwintów w oświetleniu LED to E27 i E14. Pozostałe to GU10, G9, GU5.3, G4, GU4 czy GX53.
 • Żywotność – żarówki oparte na diodach elektroluminescencyjnych charakteryzują się długą żywotnością. Czas świecenia określony przez producenta powinien wynosić przynajmniej 15 000 godzin.
 • Barwa – oświetlenie należy dobrać względem pomieszczenia i potrzeb użytkowników. We wnętrzach mieszkalnych stosuje się żarówki o barwie światła od 2700 do 3000 K (barwa ciepła). Jaśniejsze światło o zimnej barwie (powyżej 4500 K) sprawdzi się w gabinecie.
 • Kąt świecenia – to obszar oświetlany przez żarówkę. Dla równomiernego oświetlenia całego wnętrza należy użyć żarówki o szerokim kącie świecenia i lepszym rozproszeniu światła (np. 360 stopni). We wnękach i na półkach lepsze jest mocno skupione światło (np. 30 stopni), a do oświetlania blatu roboczego źródło światła o kącie 70 czy 120 stopni.
żarówka LED

Funkcja ściemniania – jaka żarówka LED do ściemniacza?

Ściemniacz LED umożliwia sterowanie natężeniem światła, na przykład w zależności od określonej sytuacji. To funkcja pozwalająca wzmocnić natężenie podczas pracy przy biurku i przyciemnić światło dla stworzenia klimatu w salonie czy sypialni. Ściemniacze to potencjometry regulujące przepływ prądu do żarówki. Ich montaż najlepiej zlecić fachowcom. Koniecznie trzeba też stosować ściemnialne żarówki.

Ściemniacz i żarówka LED muszą być kompatybilne. To specjalne żarówki z systemem odbierającym sygnał od ściemniacza, dające możliwość zmiany rodzaju oraz natężenia światła. Koniecznie muszą to być żarówki z atestami oraz certyfikatami. Wysoka jakość oraz współpraca ze ściemniaczem to podstawowy wymóg dla prawidłowej pracy potencjometru bez usterek i awarii (np. migotanie i gaśnięcie żarówek).

Żarówki LED to żywotne, energooszczędne i bezpieczne źródło światła. Występują w różnych kształtach i wykończeniach, mają inne gwinty, moc i barwę, a opcjonalnie mogą być kompatybilne ze ściemniaczami. Dlatego oświetlenie na bazie diod elektroluminescencyjnych skutecznie wypiera w codziennym użytkowaniu tradycyjne źródła światła. Oświetlenie LED może być światłem głównym lub pełnić funkcję oświetlenia zadaniowego. Pozwala dobrze doświetlić miejsce pracy i stworzyć klimatyczny nastrój. Opcjonalnie żarówki LED mogą być oświetleniem dekoracyjnym, zwłaszcza dostępne w specjalnym kształcie (np. ozdobne żarówki LED Edison).

Technologie wspiera:
Rzeczywisty średni koszt energii elektrycznej w gospodarstwach domowych wzrósł w pierwszej połowie 2023 roku o niemal 30%. To największy roczny wzrost po 1989 roku. Najbardziej odczuły to rodziny korzystające z taryf dwustrefowych. W „tańszej” strefie płacą w tym roku nawet o 180% więcej.
wrost-cen-pradu-2023 powody
Pierwszy raz w historii odnawialne źródła energii (OZE) pokryły praktycznie całe zapotrzebowanie polskich odbiorców na energię elektryczną. W efekcie ceny na rynku spadły na kilka godzin poniżej zera, a Polska odnotowała rekordowy eksport do sąsiadów. Ujemne ceny dały zarobić także… elektrowniom.
pokrycie zapotrzebowania oze rekord sipmle 08 10 202023
Polskie Sieci Elektroenergetyczne chcą stworzyć własną spółkę wykonawczą i zapewniają, że prywatnemu rynkowi tym nie zaszkodzą. Branża w takie zapewnienia nie za bardzo chce wierzyć i obawia się postępującego upaństwowienia rynku budowlanego.
PSE Stacja Elektroenergetyczna 02
Docelowe zatrudnienie może osiągnąć poziom 160-200 pracowników. Fot. PSE