Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Ceny energii
  6. >
  7. Co dalej z cenami prądu?

Co dalej z cenami prądu?

Materiał Partnera
Ceny węgla w europejskich portach, gazu i energii elektrycznej spadły o kilkadziesiąt procent od historycznych szczytów. Jednak stabilizują się one na znacznie wyższym poziomie, niż przed kryzysem energetycznym. Czy to się zmieni? Jak będą się kształtowały ceny prądu w najbliższych miesiącach i kolejnych latach?
Co dalej z cenami prądu
Fot. depositphotos

Jak i dlaczego zmieniały się w ostatnich miesiącach ceny energii elektrycznej? Na jakim poziomie, na rynku hurtowym, jesteśmy dziś i w jakim kierunku ceny mogą podążać? Jak na kryzys energetyczny zareagowali odbiorcy? W jakiej kondycji finansowej znajdują się dziś polskie przedsiębiorstwa? Czy udało im się ograniczyć zużycie energii i w jaki sposób? Czy planują inwestycje w poprawę efektywności? Jak na sytuację na rynku energii patrzą zarządcy nieruchomości, przedsiębiorstwa komunalne, przemysł czy też jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce?

Na te i wiele innych pytań przedstawiciele sektora energetycznego i odbiorców energii starają się odpowiedzieć w opublikowanym właśnie raporcie E.ON Polska pt. „Rynek energii w Polsce. Analizy, opinie i scenariusze dla biznesu”. Otwiera go analiza dziennikarza WysokieNapiecie.pl, której zarys publikujemy poniżej, zachęcając Państwa do zapoznania się z całym raportem na stronie pod tym linkiem

Ogromna zmienność przełożyła się na ceny

Podczas gdy w trakcie pandemii COVID-19 średniomiesięczne ceny spot na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie spadły do zaledwie 28 zł/MWh na rynku gazu ziemnego, 150 zł/MWh na rynku energii elektrycznej oraz 160 zł/t na pozagiełdowym rynku węgla kamiennego, zaledwie kilka miesięcy później musieliśmy zmagać się z największym w historii wzrostem cen paliw i energii, wywołanym w znacznej mierze atakiem Rosji na Ukrainę.

W efekcie odpowiedzi UE na agresję, dostawy gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla kamiennego z Rosji w kolejnych miesiącach zaczęły maleć, a ich ceny na światowych rynkach rosnąć. W momencie wybuchu wojny Rosja odpowiadała bowiem za globalne wydobycie 13% ropy naftowej i 17% gazu ziemnego oraz 18% światowego eksportu węgla kamiennego energetycznego.

Do sierpnia 2022 roku ceny paliw i energii w Europie (i w konsekwencji na innych kontynentach) osiągnęły niespotykane od dekad, lub wręcz najwyższe w historii, poziomy. Na rynkach spot węgiel kamienny w portach ARA sięgnął równowartości 1800 zł/t, gaz ziemny był wyceniany na 1110 zł/MWh, a energia elektryczna przekroczyła 1390 zł/MWh. Ze względu na ogromną niepewność, energia elektryczna z dostawą na cały 2023 rok była sprzedawana po 1787 zł/MWh.

Oferty sprzedaży energii dla odbiorców końcowych, z ceną gwarantowaną na cały 2023 rok, sięgały nawet 3500 zł/MWh. Wiele spółek energetycznych w ogóle przestało składać takie oferty, bowiem koszty zabezpieczenia ich pozycji rynkowych były kolosalne.

Co dalej z rynkiem energii elektrycznej?

Liczne mechanizmy interwencyjne ograniczyły wzrosty cen dla wybranych grup odbiorców, ale ich przedłużenie i kształt, jaki mogłyby przybrać w 2024 roku, nie są dziś pewne.

W raporcie wskazane zostały także czynniki kształtujące dziś ceny energii elektrycznej na rynku. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie o to, czy dzisiejsze – dużo wyższe niż przed kryzysem energetycznym – ceny energii, to już „nowa normalność”, z którą odbiorcy energii będą musieli pogodzić się na dłużej.

Także czynniki fundamentalne, takie jak popyt na paliwa i energię elektryczną w najbliższych miesiącach i latach, pozostaną pod wpływem co najmniej kilku istotnych czynników, które zostały szerzej omówione w raporcie.

Z raportu dowiedzą się Państwo także, jak sytuację widzą analitycy i eksperci E.ON, a także jak rynek i zachodzące na nim zmiany postrzegają odbiorcy.

Cały raport dostępny jest pod tym linkiem

Rynek energii rozwija:
Elektroenergetyka polska jest nieracjonalna, bardzo droga i niedostosowana do aktualnych warunków. Niezależnie od tego, kto powoła nowy rząd, potrzebne będą bardzo trudne decyzje.
polska energetyka
Mieliśmy okazję przetestować jeden z zaledwie kilkudziesięciu na świecie egzemplarzy BMW iX5 Hydrogen. Sprawdziliśmy ile bawarski SUV zużywa wodoru i jaki ma realny zasięg. Zatankowaliśmy go też na pierwszej stacji wodorowej w Polsce, aby przekonać się ile to trwa i kosztuje.
wodor h2-bmw-ix5
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Zielone technologie rozwijają:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Węgry mogą być czwartym producentem baterii na świecie; Hutnictwo wciąż inwestuje w emisyjne wielkie piece; Unia bez lęku czeka na gazową zimę; Maroko staje się energetycznym zapleczem Europy.
Hungary’s Prime Minister Orban visits EU Commission in Brussels,
Viktor Orban, premier Węgier, oraz Ursula von der Leyen, szefowa Komisja Europejskiej. Fot. Depositphotos
Elektromobilność napędza:
Partner działu Klimat: