Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. IX Kongres Energetyczny DISE

IX Kongres Energetyczny DISE

IX Kongres Energetyczny DISE odbędzie się 27-28 września br. we Wrocławiu pod hasłem przewodnim „Transformacja energetyczna sposobem na wyjście z kryzysu”. Kongres DISE stanowi cenione międzynarodowe forum dyskusji o najważniejszych wyzwaniach dla polskiej energetyki. Podczas dwóch dni Kongresu, interdyscyplinarne grono ekspertów będzie poszukiwało najlepszych rozwiązań dla osiągnięcia celów transformacji energetycznej i zapewnienia bezpieczeństwa systemu energetycznego.
baner-9ke-dise-wysokie-napiecie-700x200px-v3

Kongres DISE to jedno z kluczowych wydarzeń branżowych poświęconych transformacji energetycznej. Obecnie żyjemy w czasach wymagających rewizji polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego, stabilnych łańcuchów dostaw i działań strategicznych dla transformacji energetycznej. To tematy, które będą towarzyszyły temu wyjątkowemu wydarzeniu.

W tym roku dyskusja skoncentrowana będzie na identyfikacji priorytetów i pożądanych ścieżek przeprowadzenia transformacji energetycznej, w tym strategicznych technologii, koniecznych zmian prawnych i wskazaniu kluczowych partnerów polskich projektów energetycznych. Szczególnym punktem dyskusji będzie bezpieczeństwo energetyczne, które warunkuje wyjście z kryzysu. Polska energetyka zmierza w kierunku neutralności klimatycznej poprzez inwestycje tworzące rozproszony system energetyczny, zapewniający bezpieczeństwo i niezależność energetyczną. Dynamiczny rozwój OZE, wodoru i źródeł niskoemisyjnych pozwala zdywersyfikować energetykę.

Szczególnym punktem dyskusji będzie bezpieczeństwo energetyczne, które warunkuje wyjście z kryzysu. Rozważając scenariusze wyjścia z kryzysu, będziemy rozmawiać o tym w jaki sposób zwiększyć wolumen OZE i jak rozwinąć wodór. Chcemy dyskutować o tym, jak powinien wyglądać polski miks energetyczny, w tym w kontekście nowej PEP 2040. W agendzie Kongresu pojawi się sesja panelowa dotycząca przyszłości gazu ziemnego jako paliwa pomostowego w procesie transformacji energetycznej i perspektyw dla wdrożenia gazów odnawialnych, w tym biometanu. Prelegenci dyskutować będą o zaawansowaniu realizacji projektów jądrowych; zarówno wielkoskalowych jak i w technologii SMR. Chcemy poddać debacie szanse dla uwolnienia lądowej energetyki wiatrowej i wskazać status inwestycji w morskie farmy wiatrowe. W programie nie zabraknie także pytań do ekspertów o to, w jaki sposób uwolnić wąskie gardło sieci dla instalacji nowych mocy fotowoltaicznych, obniżyć emisje ciepłownictwa i zazielenić transport.

Kongresy Energetyczne DISE to wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, w których głos zabierają uznani specjaliści branży i liderzy rynku energii; topmanagerowie, politycy i naukowcy. W tym roku podczas dwóch dni Kongresu, w interdyscyplinarnym gronie eksperci będą identyfikować priorytety i pożądane ścieżki przeprowadzenia transformacji energetycznej, w oparciu o wdrożenie strategicznych technologii, koniecznych zmian prawnych i wskazanie kluczowych partnerów polskich projektów energetycznych. Wydarzenie odbywa się co roku z udziałem wybitnych postaci sektora energetycznego z Polski i zza granicy; polityków, top managerów i naukowców.

Cementownia Kujawy będzie miała pierwszą w Polsce dużą instalację do wychwytu CO2. Po obu stronach Atlantyku pojawia się coraz więcej takich projektów.
ORLEN Olefiny  5
W swojej strategii Orlen przewiduje, że do 2030 r. będzie miał możliwość magazynowania lub zagospodarowania 3 mln ton CO2 rocznie. Fot. mat. pras.
Partner działu Klimat:
Technologie wspiera:
Towarowa Giełda Energii, IRGiT i ukraińska giełda energii UEEX będą współpracować. Na stole leży m.in. możliwość rozliczania transakcji na przyszłym rynku terminowym UEEX. Czy na giełdę trafi też handel energią na połączeniach polsko-ukraińskich?
tge.ukr.foto
Rynek energii rozwija:
Polski offshore wspiera:
To rodzinny duży liftback z przyśpieszeniem lepszym od niemal wszystkich supersamochodów na świecie, za 20-50% ich ceny. Na teście przez pół Polski przekonaliśmy się, że 770 KM pod maską (i w bagażniku) potrafi się przydać. A jaki zasięg udało się z niej wycisnąć na niemal 500 km trasie?
test tesla p100d
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera: