Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. LPG z Rosji jest tani, więc będziemy go importować 

LPG z Rosji jest tani, więc będziemy go importować 

Tydzień Energetyka: Import LPG z Rosji niezagrożony; Orlen i Tauron wymienią się aktywami; Niemcy utrzymają regulację cen gazu i prądu przez zimę; Niespodziewane ustępstwa dla OZE; Francuzi też chcą SMR
Energy

Unia Europejska nie zakazała importu LPG z Rosji, a ponieważ rosyjski płynny gaz jest tani, to Polska będzie go importować. A nawet jakby UE wprowadziła embargo, to powinno przewidywać co najmniej roczny okres przejściowy. Taki jest sens odpowiedzi ministerstwa klimatu na interpelacją poselską w sprawie importu LPG z Rosji. 

W imieniu resortu wiceminister Piotr Dziadzio przypomina, że w Polsce jest co najmniej 2,5 mln aut na autogaz, a paliwo to pochodzące z Federacji Rosyjskiej jest „zauważalnie tańsze” od LPG z innych kierunków. Polska nie widzi możliwości zakazania przywozu rosyjskiego autogazu, bo wtedy trafiałby do Polski za pośrednictwem innych państw, a polscy konsumenci byliby narażeni na realne zagrożenie wyższymi cenami. Z punktu widzenia optymalnego zabezpieczenia polskiego rynku z jego specyfiką wykorzystania LPG, okres przejściowy dla ewentualnego unijnego embarga powinien wynosić około roku – dowodzi ministerstwo klimatu.

W 2022 roku – według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego – udział LPG z Rosji w imporcie spadł do 47%. Krajowa produkcja w rafineriach mogłaby zaspokoić co najwyżej 20% konsumpcji. Średnia cena LPG z Rosji wynosiła 623 dol., a z Niderlandów – 836 dol.

Orlen i Tauron wymienią się elektrociepłowniami

Tauron i Orlen szykują wymianę aktywów ciepłowniczych. Z tego, co ujawnił Tauron, Orlen w całości miałby wziąć elektrociepłownię Stalowa Wola, czyli gazowy blok o mocy 450 MWe z długą historią budowy, opóźnień, sporów z wykonawcą itp. EC Stalowa Wola należy obecnie w połowie do Taurona i do PGNiG, czyli Orlenu. 

W zamian, w ramach rozliczenia do Taurona trafiłaby spółka PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa, posiadająca na Śląsku 6 ciepłowni i elektrociepłowni – węglowych i gazowych i ponad 300 km sieci ciepłowniczej. Energetyka Przemysłowa zaopatruje w ciepło szereg miejscowości, ale jej głównym odbiorcą jest JSW, której to dostarcza nie tylko prądu i ciepła, ale także chłodu i sprężonego powietrza. 

Tauron od dawna chciał się pozbyć Stalowej Woli. Dwa lata temu podpisał nawet z PGNiG list intencyjny w tej sprawie.

Niemcy chcą utrzymać pułapy cenowe na gaz i prąd przez zimę

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck zapowiedział, że rząd federalny będzie starał się utrzymać co najmniej do końca marca przyszłego roku mechanizmy chroniące odbiorców energii elektrycznej i gazu przed nadmiernym wzrostem cen.

Habeck stwierdził, że rynkowe ceny spadły już znacząco poniżej wprowadzonych w zeszłym roku pułapów, a ryzyko braku prądu czy gazu zimą znacząco zmalało. Jednak, jego zdaniem mimo wszystko należy zachować coś w rodzaju ubezpieczenia od nieprzewidzianych zdarzeń i dlatego ceny maksymalne powinny zostać utrzymane. 

Wicekanclerz zadeklarował też, że niemiecki rząd prowadzi już dialog w tej sprawie z Komisją Europejską. KE jakiś czas temu zaleciła odmrażanie cen, oceniając, że sytuacja na rynku nie wymaga dalszego utrzymywania mechanizmów obronnych. W Polsce zamrażanie i ograniczanie cen dla odbiorców obowiązuje do końca roku. Co dalej? – nie wiadomo.

Niespodziewane ustępstwa dla OZE

Nieco rzutem na taśmę, czyli tuż przed wyborami rząd w końcu zaoferował branży OZE to, czego domagała się od dawna w obliczu rosnącej liczby odmów przyłączeń do sieci – cable pooling. 

Co prawda w formie prawnie nieco wątpliwej, czyli przez „wrzutkę” odpowiednich poprawek do ustawy o OZE w Senacie. Poprawki musi jeszcze zatwierdzić Sejm, ale nic nie wskazuje, by je zakwestionował – ponieważ pochodzą z ministerstwa klimatu.

W skrócie, na jednym przyłączu do sieci o napięciu powyżej 1 kV będzie mogło pracować kilka źródeł OZE, o ile ich właściciele się dogadają i wyznaczą jednego, który zdobędzie warunki przyłączenia. Sumaryczna moc źródeł będzie mogła być większa od mocy,  przydzielonej przez operatora na przyłącze, ale o to, żeby nie przekroczyć parametrów będą musieli zadbać sami właściciele. Czyli w praktyce, w razie potrzeby samoograniczać się. 

Francuzi też chcą SMR

Francuski EDF wystąpił o tak zwana wstępną opinię do francuskiego dozoru ASN co do reaktora Nuward. To mniej więcej to co w Polsce wniosek o opinię ogólną, czyli ogólne ramy projektu i główne zasady zarządzania ryzykiem. Zgodnie z francuskim prawem dozór jądrowy może przekazać swoje uwagi czy zalecenia do projektu, które powinny być uwzględnione w późniejszym wniosku o licencję na budowę.

Nuward to zespół dwóch reaktorów wodnych ciśnieniowych po 170 MWe każdy. W projekt ten zaangażowany jest szereg firm i instytucji z Francji, a także z Belgii. EDF planuje, że budowa pierwszego takiego reaktora ruszy we Francji ok. 2030 r. Partnerem EDF w Polsce, jeśli chodzi o technologię Nuward, jest Respect Energy. Na mocy umowy o wyłącznej współpracy Respect Energy i EDF pracują nad potencjalnymi lokalizacjami i biznesplanami.

Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
Unijny zakaz stosowania sześciofluorku siarki (SF6) mógłby być ciosem w budowę sieci wspierających transformację energetyczną. Wygląda jednak na to, że są alternatywy i technologie dosyć rozwinięte, które mogą zastąpić tę eliminowaną.
4月-Sustainability-4-min (2)
Technologie wspiera:
Polski przemysł zmniejszył zapotrzebowanie na energię elektryczną do poziomu jaki widzieliśmy podczas lockdownu wywołanego pandemią koronawirusa. Według prognoz MAE cała Europa w tym roku ograniczy pobór elektryczności do poziomu sprzed 20 lat. Spadki notują też USA czy Japonia.
zuzycie energii elektrycznej polska przemysl 2023
Kwartalne zużycie energii elektrycznej w Polsce od 2019 roku.
Powojenna odbudowa Ukrainy będzie wielkim przedsięwzięciem, ale na największe inwestycje jest jeszcze za wcześnie. Jednak zagraniczne firmy na ukraiński rynek powinny wchodzić już teraz, po zakończeniu wojny pierwsi zdobędą najwięcej i zrobią największe interesy - taka była główna konkluzja konferencji Europe-Poland-Ukraine Rebuild Together’23, zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute.
ukraina
Rynek energii rozwija: