Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. E-mobilność
  4. >
  5. Chcesz kupić popularne auto elektryczne? Przygotuj się na miesiące czekania

Chcesz kupić popularne auto elektryczne? Przygotuj się na miesiące czekania

Auto elektryczne budzi zainteresowanie wielu Polaków, choć na razie nie przekłada się to na zakupy. Co ważne, na najpopularniejszy model elektryka na polskim rynku trzeba czekać pół roku, a nawet dłużej. I nie wynika to wcale z polskich problemów.
auteczka

W ostatnim roku na polskim rynku zarejestrowano pół tysiąca nowych aut w 100% elektrycznych (i drugie tyle hybryd plug-in). Pierwsze miejsce zajął model Nissan Leaf. Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w Polsce zarejestrowano 271 elektrycznych nissanów. Drugie miejsce zajęła marka BMW z liczbą 117 rejestracji, zaś trzecie – Tesla. W Polsce zarejestrowano 71 nowych tesli, choć firma nie ma nawet oficjalnego dystrybutora w naszym kraju. W zestawieniu znalazły się jeszcze: Volkswagen (15 aut), Renault (14), Smart (7), Hyundai (3) oraz Citroen i Peugeot – po jednym aucie.

auteczka

Popularne auto elektryczne

Ubiegłoroczne leafy są jeszcze do kupienia w niektórych salonach. W tym roku popularność nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie, bije nowy model tego auta. Samochód zadebiutował w salonach w lutym i by go kupić już teraz trzeba poczekać na egzemplarz, który zostanie wyprodukowany w sierpniu tego roku. Do polskich salonów dotrze więc dopiero około września.

– Na nowego leafa mamy w Europie już prawie 20 000 zamówień – poinformował nas Paweł Powalski z biura prasowego Nissana. W Polsce już jest około 40 zamówionych nowych modeli elektrycznego nissana, a samochody „dopiero dotarły do salonów”.

Zobacz także: Nowy Nissan Leaf – cena w Polsce będzie zawierać bon na ładowanie

– Ta ilość zamówień powoduje, ze klienci na niektóre wersje muszą liczyć się z 6-7 miesięcznym czasem oczekiwania (niektóre są dostępne dużo szybciej). Pracujemy jednak nad skróceniem tych czasów, co powinno się udać w drugiej połowie roku – zaznacza Powalski.  – Dotyczy to całej Europy – dodaje.

Nowy leaf wyposażony został w baterię o pojemności 40 kWh, która oszczędnemu kierowcy pozwoli na pokonanie do 350 km. To jeden z sekretów powodzenia tej nowej wersji auta. W Europie nowy Nissan Leaf  produkowany jest tylko w Sundersland w Wielkiej Brytanii.

Czytaj takżę: Ultraszybkie ładowarki samochodów elektrycznych niedługo w Polsce

– Zamówień jest już tyle, ponieważ klienci mogli je składać już od października, kiedy pojawiła się wersja premierowa. Wersjami, na które czeka się dziś najdłużej (są najpopularniejsze w zamówieniach) to N-Connecta z dodatkowymi opcjami oraz Tekna. Zdecydowanie klienci wybierają teraz bogatsze wersje – ocenia Powalski.

Jak długo trzeba czekać na nowe auto?

– Długi okres oczekiwania na auto – pół roku i więcej – to typowe głównie w przypadku sprzedaży nowych aut przygotowywanych na zamówienie. Natomiast na rynku aut elektrycznych w Polsce mamy do czynienia ze specyficzną sytuacją: popyt na te auta w innych krajach Europy szybko rośnie, co w połączeniu z umiarkowanym poziomem produkcji powoduje wydłużenie czasu oczekiwania na odbiór auta, także w polskich salonach – ocenia Dariusz Balcerzyk z Instytutu Samar.

Jak wyjaśnia, w Polsce auta elektryczne w ubiegłym roku stanowiły zaledwie 1 promil sprzedaży nowych samochodów. Choć sprzedaż rośnie o kilkaset procent, to wynik nadal jest bardzo niski.

Gdzie kupisz auto elektryczne?

W przypadku największego konkurenta leafa na polskim rynku – elektrycznego BMW i3, nie ma tak długich okresów oczekiwania. Także francuski koncern Renault informuje, że auto elektryczne w wybranych salonach można kupić niemal „od ręki”, w przypadku modeli pod zamówienie czas oczekiwania wynosi z reguły 1-2 miesiące. Ale jak tłumaczy w rozmowie z Wysokim Napięciem rzecznik Renault Janusz Chodyła, auto elektryczne nie znajduje się w ofercie każdego dystrybutora. Tylko kilka salonów w Polsce prowadzi sprzedaż popularnych w Europie elektryków Zoe, Kangoo Z.E i Twizy.

Czytaj także: Nowy system znakowania samochodów. Co da naklejka na przedniej szybie?

Volkswagen w Polsce prowadzi sprzedaż elektrycznych modeli tylko w trzech salonach – w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. Na miejscu można obejrzeć i wypróbować takie modele jak e-Golf i e-Up! Chętni do zakupu składają zamówienie i często na wymarzone auto elektryczne czekają 2-3 miesiące.

Fenomen Tesli

Tesla Model S to najczęściej wyszukiwane auto elektryczne przez Polaków – wynika z raportu „Internetowy samochód roku” serwisu Otomoto.  W tym kontekście nie powinno być zaskoczeniem, że marka zajęła trzecie miejsce na podium rejestracji elektrycznych aut w Polsce.  Mimo braku salonów sprzedaży. Samar nie precyzuje, o jakie konkretnie modele chodzi, ale z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że o Model S – najpopularniejszą teslę w Europie.

Czytaj także: Samochody elektryczne z największymi zasięgami

Elon Musk, założyciel Tesli, zelektryzował dwa lata temu świat ujawniając Model 3, którego cena miała zaczynać się już od ok. 35 tys. dolarów. W kolejce po auto ustawiły się setki tysięcy osób na całym świecie. Kto zapisał się w marcu 2016 roku i miał dostać auto na początku 2018 roku, musi na nie poczekać jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Kolejni w kolejce muszą się liczyć z tym, że dostaną wymarzone auto w 2019 roku.

Podobał Ci się artykuł? Wykop go!

Komisja Europejska przedstawiła zrewidowany scenariuszu miksu energetycznego Polski na rok 2030. Został on opracowany przez IRENA, międzynarodową agencję odnawialnych źródeł energii. Bazuje na pierwotnym scenariuszu PRIMES przedstawionym w lipcu 2016 r. z tym, że udział niesterowalnych źródeł OZE uległ w nim znacznemu zwiększeniu. Tym razem głównym uzasadnieniem dla zmian nie była polityka klimatyczna.
rynek technologie ue puzzle
Tajemniczy spadek częstotliwości w sieci energetycznej zelektryzował europejską opinię publiczną. Poszukiwania źródła zjawiska wiodą na Bałkany, gdzie kuleje współpraca państw, nawet w tak fundamentalnej kwestii jak sieć energetyczna.
steam-3160715 1920