Na co wydać 13 mld zł?

Na co wydać 13 mld zł?

Rząd rozpoczyna konsultacje, po których podejmie decyzję na co wydać ok. 13 mld zł, które Polska wywalczyła na ostatnim szczycie energetyczno-klimatycznym Unii Europejskiej w ramach tzw. Funduszu Modernizacyjnego. Jakie są pomysły?

Rząd rozpoczyna konsultacje, po których podejmie decyzję na co wydać ok. 13 mld zł, które Polska wywalczyła na ostatnim szczycie energetyczno-klimatycznym Unii Europejskiej w ramach tzw. Funduszu Modernizacyjnego. Jakie są pomysły?

W zamian za zgodę na pakiet energetyczno-klimatyczny (obejmie lata 2021-2030), na październikowym szczycie Unii Europejskiej Polska wywalczyła kilka programów osłonowych – m.in. przydział 40 proc. darmowych uprawnień  dla energetyki oraz udział w nowo tworzonym Funduszu Modernizacyjnym, który zasilą pieniądze ze sprzedaży 2 proc. uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Ile pieniędzy dostaniemy?

Z wyliczeń Ministerstwa Środowiska wynika, że w ramach Funduszu Modernizacyjnego Polsce przypadną pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji ok. 135 mln ton CO2. Od ich cen rynkowych zależeć będzie, ile gotówki dostaniemy.

Ilość pieniędzy do zainwestowania będzie zależeć od ceny uprawnień do emisji CO2

W opublikowanym w maju raporcie Forum Analiz Energetycznych "Jak optymalnie wykorzystać Fundusz Modernizacyjny" ekonomiści szacują tę pulę na 2-4,8 mld euro, czyli od 8 do nawet 20 mld zł. W najbardziej prawdopodobnym, ich zdaniem, scenariuszu (wzrostu cen uprawnień z 15 euro w 2021 roku do 35 euro w 2030 roku), będzie to 13 mld zł.

Komisja Europejska kilka dni temu przedstawiła do konsultacji wstępne założenia funkcjonowania Funduszu Modernizacyjnego (FM) i po ich zakończeniu przegotuje już konkretne rozwiązania prawne. Dla Polski to kluczowy moment aby zadbać o swoje interesy. Jednak aby to zrobić, powinniśmy wiedzieć na co chcemy wydać pieniądze z FM.

Termomodernizacja i rozproszona energetyka

We wspomnianym już raporcie Forum Analiz Energetycznych eksperci przekonują, że to zbyt małe środki, aby przeznaczać je na duże projekty modernizacji energetyki zawodowej – np. inwestycje w duże elektrociepłownie albo sieci energetyczne.

– Lepiej realizować nieduże projekty z jeszcze jednego powodu – nie wiemy ile warte będą uprawnienia, a więc jakimi pieniędzmi fundusz będzie zasilany. Dlatego lepiej uruchamiać więcej małych programów z inwestycjami, które można zrealizować w krótkim horyzoncie czasowym – przekonuje w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl współautor raportu dr Maciej Bukowski z Warszawskiego Instytutu Studiów Energetycznych.

{related}W ocenie autorów raportu pieniądze powinny iść przede wszystkim na wsparcie drobnych beneficjentów (np. osób indywidualnych i wspólnot mieszkaniowych), najlepiej w formie niskooprocentowanych kredytów na zintegrowane inwestycje w postaci termomodernizacji budynków łączonej z ekologicznymi źródłami ciepła i energii elektrycznej.

Podobnego zdania są także inni eksperci. – Środki z tego funduszu powinny trafić tam, gdzie interes ogólny (społeczny) nie może być realizowany przez sumę interesów indywidualnych, jak np. efektywność energetyczna, a w tym głęboka termomodernizacja, wysokowydajna kogeneracja i ciepłownictwo, sieci dystrybucyjne na wsi (inteligentne), niskoemisyjna energetyka rozproszona i magazyny energii, szczególnie u odbiorców – mówił podczas marcowego III Forum Gospodarki Niskoemisyjnej  prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej.

Podobny pomysł ma także Marcin Korolec, wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. – W mojej ocenie znaczna część tego funduszu powinna być przeznaczana na małe projekty, prosumenckie, w tym mikrobiogazownie rolnicze – powiedział w piątek na spotkaniu z dziennikarzami.

To właśnie Ministerstwo Środowiska przeprowadzi konsultacje ws. polskiego stanowiska do propozycji Komisji Europejskiej. Na początek z przedstawicielami energetyki. Oficjalne konsultacje społeczne nie zostały jeszcze ogłoszone i nie wiadomo czy zostaną.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej:

Analiza Forum Analiz Energetycznych "Jak optymalnie wykorzystać Fundusz Modernizacyjny"

Raport z III Forum Gospodarki Niskoemisyjnej „Innowacyjność a gospodarka niskoemisyjna”

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Na co wydać 13 mld zł?”

 1. Proponuje wziąć na poważnie kierunki polityki europejskiej i spróbować się w to wpisać. Eksperymenty typu współ spalanie odłożyć na półkę z kiepskimi pomysłami.

  • etam polityka europejska… mamy lepszy pomysł ku chwale i zgodnie z trendami światowymi: wziąć te całe 13 miliardów i za wszystko kupić se (nie „sobie”) węgiel w KW i złożyć na zwał (trend: magazynowanie energii) lub jeszcze lepiej na wiele małych zwałów (trend: magazynowanie energii rozproszone) i oczywiście oczywiście za wszystko zapłacić z góry (trend: Piketty, Krugman, Żakowski)

  • [quote name=”realista”]Proponuje wziąć na poważnie kierunki polityki europejskiej i spróbować się w to wpisać. Eksperymenty typu współ spalanie odłożyć na półkę z kiepskimi pomysłami.[/quote]

   Przecież współspalanie to właśnie był pomysł europejski, zaadoptowany do polskich warunków przez europejskie koncerny typu EdF vel ENGIE i skopiowany przez pozostałych.
   Bierzmy dalej i kopiujmy bezrefleksyjnie „kierunki polityki europejskiej”… 🙂

   • [quote name=”Florian Fritzke”][quote name=”realista”]Proponuje wziąć na poważnie kierunki polityki europejskiej i spróbować się w to wpisać. Eksperymenty typu współ spalanie odłożyć na półkę z kiepskimi pomysłami.[/quote]

    Przecież współspalanie to właśnie był pomysł europejski, zaadoptowany do polskich warunków przez europejskie koncerny typu EdF vel ENGIE i skopiowany przez pozostałych.
    Bierzmy dalej i kopiujmy bezrefleksyjnie „kierunki polityki europejskiej”… :-)[/quote]
    No właśnie tego się obawiam najbardziej, współspalanie było tak „europejskim” pomysłem, że jedynie w Polsce zostało zastosowane na masową skalę. A potem winna oczywiście zła Unia i niedobra Europa, bo przecież nigdy nie my.

 2. Searl Magnetic Inc (osoba do kontaktów Joseph Robert Kozubek – Australia)poszukuje Inwestora Strategicznego do uruchomienia pierwszej linii produkcyjnej dla Generatorów wytwarzających energię Elektryczną, generatory Moc od 2KW do 6MW na początek…

  Dysponujemy wszelką Dokumentacją, przekładamy na specjalne życzenie dla Inwestora.

  Firmy z USA-Australii-Polski planują rozpoczęcie w latach 2016/2021 budowy pierwszego zakładu produkcyjnego w Polsce, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych spółki w Polsce. Nowa fabryka stworzy ok. 1900 nowych miejsc pracy, a w ciągu 5 lat ma zatrudniać od 32 do 190 tysięcy w Samej Polsce (szacunki mogą ulec zmianom), gałęź produkcyjna i serwisowa w tym spedycja poinformował Joseph Robert z Australii. Będzie to przełom energetyczny na Świecie. Firma wychodzi z urządzeniem, które ma produkować Energię elektryczną Absolutnie za Darmo, a koszt produkcji samych Generatorów jest niski.

  Oczywista sprawą jest, że za prąd w 1-wszych latach Klienci będą musieli zapłacić, ale cena spadnie do 50% jego Wartości (Obejmuje Polskę), a w następnych latach dystrybutorzy energii elektrycznej powinni opuścić cenę za energie do 25% i w tym będą mieli pracę około 32 tysięcy pracowników, firma posiada szeroki zakres urządzeń także będzie się rozbudowywać w szalonym tempie. W pierwszych latach produkcji zostaną wypuszczone z linii produkcyjnej mini Generatory, które produkują całkowicie za darmo prąd elektryczny, ci klienci będą mieli energię elektryczną absolutnie za Darmo zapłacą tylko za urządzenie i montaż.

  Do tej pory z Polskich zakładów wytwarzających energię elektryczną nie będzie zwolnień, a chcemy systematycznie przechwytywać tak wartościową wykfalifikowaną kadrę, ponadto należy do nich pierwszeństwo i do pracowników kopalni węgla kamiennego. – W zatrudnieniu będą potrzebni Tokarze, Ślusarze, Elektromechanicy, Mechanicy automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, Mechanik precyzyjny, Mechanik-monter maszyn i urządzeń, Odlewnicy, Elektronicy, Elektrycy, Energetycy, Monterzy izolacji przemysłowych, Monterzy mechatronik, Logistycy, Kierowcy, Lakiernicy inżynierowie i kadra zarządzająca, etc. Technologia testowana była około 60 lat i mamy wyczerpujący powód, aby zacząć od zaraz wielkie zmiany w przemyśle energetycznym. Szacowana całkowita inwestycja od $1,5 do 19 miliardów w Samej Polsce, inwestycję mogą się zwiększyć. Sama technologia S.E.G. wytwarzania energii elektrycznej jest całkowicie czysta i w pełni ekologiczna.

  – Przyczyna jest już znana, także czekamy na poważne zgłoszenia Inwestorów z Polski, na wstępie chodzi nam o strefy specjalne dla zakładów produkcyjnych. Każda linia produkcyjna ma kosztować około $50 milionów, uzależnione będzie od Specjalnych Stref Ekonomicznych, kontakt Joseph Robert Kozubek lub Jason Verbelli [email protected] , prosimy pamiętać o dopisku w korespondencji: ‚inwestycje energetyczne w Polsce” (źródło: RadioParrot.com)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

W przypadku problemów z serwisem transakcyjnym prosimy o kontakt mailowy: [email protected]