Menu
Patronat honorowy Patronage

Na co wydać 13 mld zł?

Rząd rozpoczyna konsultacje, po których podejmie decyzję na co wydać ok. 13 mld zł, które Polska wywalczyła na ostatnim szczycie energetyczno-klimatycznym Unii Europejskiej w ramach tzw. Funduszu Modernizacyjnego. Jakie są pomysły?

Rząd rozpoczyna konsultacje, po których podejmie decyzję na co wydać ok. 13 mld zł, które Polska wywalczyła na ostatnim szczycie energetyczno-klimatycznym Unii Europejskiej w ramach tzw. Funduszu Modernizacyjnego. Jakie są pomysły?

Rząd rozpoczyna konsultacje, po których podejmie decyzję na co wydać ok. 13 mld zł, które Polska wywalczyła na ostatnim szczycie energetyczno-klimatycznym Unii Europejskiej w ramach tzw. Funduszu Modernizacyjnego. Jakie są pomysły?

W zamian za zgodę na pakiet energetyczno-klimatyczny (obejmie lata 2021-2030), na październikowym szczycie Unii Europejskiej Polska wywalczyła kilka programów osłonowych – m.in. przydział 40 proc. darmowych uprawnień  dla energetyki oraz udział w nowo tworzonym Funduszu Modernizacyjnym, który zasilą pieniądze ze sprzedaży 2 proc. uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Ile pieniędzy dostaniemy?

Z wyliczeń Ministerstwa Środowiska wynika, że w ramach Funduszu Modernizacyjnego Polsce przypadną pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji ok. 135 mln ton CO2. Od ich cen rynkowych zależeć będzie, ile gotówki dostaniemy.

Ilość pieniędzy do zainwestowania będzie zależeć od ceny uprawnień do emisji CO2
W opublikowanym w maju raporcie Forum Analiz Energetycznych „Jak optymalnie wykorzystać Fundusz Modernizacyjny” ekonomiści szacują tę pulę na 2-4,8 mld euro, czyli od 8 do nawet 20 mld zł. W najbardziej prawdopodobnym, ich zdaniem, scenariuszu (wzrostu cen uprawnień z 15 euro w 2021 roku do 35 euro w 2030 roku), będzie to 13 mld zł.

Komisja Europejska kilka dni temu przedstawiła do konsultacji wstępne założenia funkcjonowania Funduszu Modernizacyjnego (FM) i po ich zakończeniu przegotuje już konkretne rozwiązania prawne. Dla Polski to kluczowy moment aby zadbać o swoje interesy. Jednak aby to zrobić, powinniśmy wiedzieć na co chcemy wydać pieniądze z FM.

Termomodernizacja i rozproszona energetyka

We wspomnianym już raporcie Forum Analiz Energetycznych eksperci przekonują, że to zbyt małe środki, aby przeznaczać je na duże projekty modernizacji energetyki zawodowej – np. inwestycje w duże elektrociepłownie albo sieci energetyczne.

– Lepiej realizować nieduże projekty z jeszcze jednego powodu – nie wiemy ile warte będą uprawnienia, a więc jakimi pieniędzmi fundusz będzie zasilany. Dlatego lepiej uruchamiać więcej małych programów z inwestycjami, które można zrealizować w krótkim horyzoncie czasowym – przekonuje w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl współautor raportu dr Maciej Bukowski z Warszawskiego Instytutu Studiów Energetycznych.

W ocenie autorów raportu pieniądze powinny iść przede wszystkim na wsparcie drobnych beneficjentów (np. osób indywidualnych i wspólnot mieszkaniowych), najlepiej w formie niskooprocentowanych kredytów na zintegrowane inwestycje w postaci termomodernizacji budynków łączonej z ekologicznymi źródłami ciepła i energii elektrycznej.

Podobnego zdania są także inni eksperci. – Środki z tego funduszu powinny trafić tam, gdzie interes ogólny (społeczny) nie może być realizowany przez sumę interesów indywidualnych, jak np. efektywność energetyczna, a w tym głęboka termomodernizacja, wysokowydajna kogeneracja i ciepłownictwo, sieci dystrybucyjne na wsi (inteligentne), niskoemisyjna energetyka rozproszona i magazyny energii, szczególnie u odbiorców – mówił podczas marcowego III Forum Gospodarki Niskoemisyjnej  prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej.

Podobny pomysł ma także Marcin Korolec, wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. – W mojej ocenie znaczna część tego funduszu powinna być przeznaczana na małe projekty, prosumenckie, w tym mikrobiogazownie rolnicze – powiedział w piątek na spotkaniu z dziennikarzami.

To właśnie Ministerstwo Środowiska przeprowadzi konsultacje ws. polskiego stanowiska do propozycji Komisji Europejskiej. Na początek z przedstawicielami energetyki. Oficjalne konsultacje społeczne nie zostały jeszcze ogłoszone i nie wiadomo czy zostaną.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej:

Analiza Forum Analiz Energetycznych „Jak optymalnie wykorzystać Fundusz Modernizacyjny”

Raport z III Forum Gospodarki Niskoemisyjnej „Innowacyjność a gospodarka niskoemisyjna”

Zielone technologie rozwijają:

O "obowiązkowych" ochotnikach, którzy zainwestują w ratowanie Kompanii Węglowej mówił w rozmowie z Polskim Radiem red. Rafał Zasuń.

Nasze zdolności eksportu i importu energii z Niemiec mają znacznie wzrosnąć i to o wiele szybciej, niż wcześniej planowano. To świetna wiadomość dla konsumentów, ale wielkie wyzwanie dla polskich elektrowni. Hurtowe ceny prądu za zachodnią granicą są i zapewne pozostaną niższe niż w Polsce.

Eurelectric - największa organizacja branży energetycznej w Europie -  delikatnie potępił polski Urząd Regulacji Energetyki za interwencję w sprawie  przepływów kołowych między Niemcami a Austrią, które utrudniają prace polskiej sieci.