Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Fotowoltaika
  4. >
  5. Fotowoltaika w Polsce
  6. >
  7. Dzięki OZE Polska wróciła na pozycję eksportera energii

Dzięki OZE Polska wróciła na pozycję eksportera energii

Produkcja energii elektrycznej w Polsce w 2022 r. osiągnęła najwyższy poziom w historii, przekraczając 175 TWh. Spadek generacji w elektrowniach gazowych i węglowych z nawiązką odrobił ogromny wzrost w elektrowniach wiatrowych i słonecznych.
cable pooling

Wzrost krajowej produkcji osiągnęliśmy pomimo znaczącego spadku wytwarzania w elektrowniach opalanych paliwami kopalnymi. W 2022 r. dostarczyły one odbiorcom o 7 TWh mniej niż rok wcześniej. Największy spadek odnotowały elektrownie na węgiel kamienny, którym brakowało paliwa (o ponad 5 TWh) i na gaz ziemny, który ze względu na wojnę handlową z Rosją znacząco podrożał (o ponad 3 TWh). Nieznacznie (o 2 TWh) wzrosła natomiast produkcja z węgla brunatnego (pomimo wysokich cen CO2).

O niemal 9 TWh wzrosła produkcja z odnawialnych źródeł energii. W 2022 r. elektrownie fotowoltaiczne w Polsce podwoiły swoją generację, dostarczając o niemal 5 TWh więcej niż rok wcześniej. O 1/4 więcej (4 TWh) dostarczyły także elektrownie wiatrowe. Generacja w elektrowniach wodnych, na biomasę i biogazowniach nieznacznie spadła.

– Polska pierwszy raz od 2015 r. wróciła na pozycję eksportera energii elektrycznej – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

Zmalało o 0,5% r/r zapotrzebowanie odbiorców na prąd. W 2022 r. zużycie energii elektrycznej w Polsce wyniosło 173,5 TWh i było o niemal 1 TWh mniejsze niż w 2021 r.

Czytaj także: Limity cen znów najbardziej dotkliwe dla energii z OZE

Od kilku dni rynek huczy od plotek co kryje się za planami rządu wyłączenia spod podatku od wysokich cen energii elektrycznej prądu wytwarzanego w OZE przez „państwowe osoby prawne”. Teorii jest bez liku, w tym kilka spiskowych. Jednak wyjaśnienie całej historii jest dość banalne.
The famous water conservancy project: Gezhouba
Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:
Rynek gazu przetrwał najwyraźniej chyba najgorszy kryzys w jego historii, i mimo, że nadal mamy na nim kontrolowanego przez państwo potentata oraz znacznie mniejszych graczy, to okazuje się, że konkurencja jednak działa.
Ceny gazu w PGNIG OD spadają, ale niestety nie nadążają za cenami na giełdzie