Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Energia biomasy
  6. >
  7. Biogaz, czyli stabilne OZE. Programy wsparcia inwestycji w NFOŚiGW

Biogaz, czyli stabilne OZE. Programy wsparcia inwestycji w NFOŚiGW

Materiał Partnera
Europejski Zielony Ład stawia przed krajami UE cel neutralności klimatycznej do 2050 roku i po raz kolejny uwidacznia potrzebę inwestowania w odnawialne źródła energii. Biogaz, jako niezależne od warunków atmosferycznych źródło energii, jest kluczowy dla stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii w przyszłości.
biogaz
biogas plant for renewable energy in a field in front of a forest, blue sky, copy space, selected focus

Krótko o biogazie

Biogaz to obecnie jedno z najważniejszych źródeł energii odnawialnej. Powstaje on w procesie fermentacji biomasy, takiej jak odpady rolnicze, resztki spożywcze, czy też osady ściekowe. Składa się przede wszystkim z metanu i dwutlenku węgla, a jego energetyczna wartość jest porównywalna z gazem ziemnym. Co ważne, biogaz jest nie tylko źródłem energii, ale także pozwala na redukcję emisji gazów cieplarnianych, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Dzięki zaawansowanym technologiom, biogaz jest w stanie zapewnić stałe źródło energii (zarówno elektrycznej jak i cieplnej), co jest niezwykle ważne w kontekście dzisiejszych wyzwań energetycznych. Ponadto, rozwój tej technologii pozwala na wykorzystanie biomasy, która zwykle jest uznawana za odpad, co dodatkowo przyczynia się do realizacji zasady zrównoważonego rozwoju.

Jednym z kluczowych atutów biogazu jako źródła energii jest jego stabilność produkcji. W przeciwieństwie do energii z innych źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa, biogaz jest w stanie zapewnić stałe źródło energii, ponieważ proces fermentacji biomasy, który jest jego źródłem, jest stosunkowo stabilny.

Oferta NFOŚiGW jako instytucji zarządzającej programami wsparcia

W niniejszym artykule skupimy się na możliwościach dofinansowania inwestycji biogazowych ze środków publicznych, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Środki rozdysponowywane w ramach Programów Priorytetowych pozwolą na rozwój tej technologii w Polsce oraz pomogą w realizacji planu zmiany transformacyjnej opisanego w Europejskim Zielonym Ładzie. Nowy cel na 2030 r. w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych to 40%. Zobowiązanie nie wypełni się samo, a środki publiczne dostępne na ten cel są w zasięgu ręki inwestorów już dziś.

W kontekście dofinansowania do inwestycji biogazowych ważnym jest źródło pochodzenia biogazu. Programy wsparcia dotyczą oddzielnie biogazu produkowanego z odpadów rolniczych czy komunalnych.

Biogaz komunalny

Dla rozwiązania problemów spółek zajmujących się gospodarką odpadową i zagospodarowujących odpady komunalne, takie jak komunalne bioodpady czy komunalne osady ściekowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dotację i pożyczkę na preferencyjnych warunkach. Program Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny z budżetem 1,5 mld zł pochodzących ze środków Funduszu Modernizacyjnego, ma na celu budowę nowych, rozbudowę lub modernizację istniejących instalacji fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych i wykorzystanie uzyskanego biogazu do wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji. Wnioski przyjmowane będą do 30 czerwca 2024 r., co w kontekście wymagań dotyczących gotowości nie jest długim okresem.

Rolnicze źródło biogazu

Biogaz rolniczy jest produkowany z biomasy pochodzącej z gospodarstw rolnych, takich jak nawozy organiczne, resztki roślinne czy obornik. Biogazownie rolnicze, ze względu właśnie na dostępność surowca do produkcji, najczęściej zlokalizowane bezpośrednio w sąsiedztwie dużej liczby gospodarstw rolnych lub w samych gospodarstwach. Jako odpowiedź na potrzeby rolników i rolników-przedsiębiorców w ofercie NFOŚiGW znalazł się program Energia dla wsi z terminem naboru wniosków o wsparcie do 15 grudnia 2023 i budżetem 1 mld zł.

W ramach programu można ubiegać się o dotację i pożyczkę na inwestycje dotyczące budowy: elektrowni wodnych, instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, oraz magazynów energii. Moc planowanych instalacji wspieranych w ramach programu to od 10kW do 10MW.

Dla rolnika w przypadku instalacji wytwarzania energii z biogazu lub biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji o mocy elektrycznej powyżej 10 kW nie większej niż 1 M i cieplnej powyżej 30 kW i nie większej 3 MW. Limit jest większy, odpowiednio do 10MW i 30MW, gdy wnioskującym jest spółdzielnia energetyczna lub jej członek lub powstającą spółdzielnia energetyczna.

Po prostu biogaz

I najbardziej ogólnym źródłem wsparcia, jest program Energia plus z naborem do 13 grudnia 2024 r. i budżetem 566 mln zł. W tym przypadku mówimy o preferencyjnej pożyczce z możliwością umorzenia części jej spłaty (do 10% części uzyskanego kapitału, jednak nie więcej niż 1 mln zł) na inwestycje między innymi na nowe źródła ciepła i energii elektrycznej, czyli przedsięwzięcia dotyczące budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych wraz z podłączeniem ich do sieci dystrybucyjnej/ przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się energię ze źródeł odnawialnych.

Wybór optymalnego źródła zależy od wielu czynników, w tym gotowości do realizacji inwestycji w postaci posiadanych dokumentów, takich jak dokumentacja środowiskowa czy finansowanie. Przedsiębiorca nie musi wybierać jednak sam. Zapraszamy na webinar organizowany przez METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o. na temat programów wsparcia inwestycji biogazowych! Jako firma doradcza, która od 2005 roku skutecznie zajmuje się pozyskiwaniem dotacji, METROPOLIS opowie jakie są wymagania i kryteria aplikacyjne, jakie dokumenty należy przygotować oraz na co szczególnie zwrócić uwagę podczas procesu wnioskowania.

Jeśli interesują Państwa inwestycje w biogazownie i chcecie Państwo poznać możliwości uzyskania wsparcia finansowego na ten cel, to ten webinar jest właśnie dla Was!

biogaz

Webinar odbędzie się 16 marca 2023 r. o godzinie 13:00, a poprowadzą go eksperci METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o., którzy posiadają bogate doświadczenie w zakresie pozyskiwania dotacji i wdrażania projektów inwestycyjnych. Dodatkowym argumentem potwierdzającym doświadczenie METROPOLIS nie tylko w fazie pozyskiwania dotacji, ale także realizacji projektów inwestycyjnych, jest fakt posiadania własnej biogazowni rolniczej w Iłówcu Wielkim.

Aby wziąć udział w webinarze, wystarczy zarejestrować się za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej https://metropolisdg.pl/webinar/pl/kontakt . Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy do rejestracji już dziś. Do zobaczenia na webinarze!

A tych Państwa, którzy nie chcą czekać i mają pytania już dziś, zapraszamy do kontaktu z Doradcami METROPOLIS pod numerem telefonu: 61 820 54 44.

biogaz
Zielone technologie rozwijają:
Najbardziej perspektywicznym nośnikiem energii w UE ma być wodór. Ale jego śmierdzący kuzyn amoniak ma również sporo zalet. Na świecie jak grzyby po deszczu rosną instalacje do produkcji zielonego amoniaku
Amoniak i wodór: produkcja wielkoskalowa i rozproszona
Technologie wspiera:
Gaz-System rewiduje w dół prognozy przesyłu gazu przez swój system w Polsce. W najnowszym projekcie 10-letniego planu rozwoju przewiduje, że za kilkanaście lat przesył gazu może być o 1/3 niższy niż we wcześniejszych przewidywaniach. W praktyce oznacza to spadek zużycia gazu, ponieważ usługa przesyłowa dość dobrze odzwierciedla konsumpcję. 
gaz prognoza 2024-2033
Mamy w Polsce 3,5 mln lamp licznych, które przed podwyżkami cen energii kosztowały podatników 3 mld zł rocznie. Gdyby sztuczna inteligencja zarządzała oświetleniem ulic koszty byłyby o połowę mniejsze.
Foggy cityscape
Road and city lights. Foggy cityscape and lampost
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
Nowy, podwyższony system aerodynamiczny dedykowany na dach płaski już niebawem doczeka się swojej premiery! Kolejną propozycję gostynińskiego producenta konstrukcji fotowoltaicznych, mocowaną poprzez klejenie lub zgrzewanie do powierzchni dachu, będzie można zobaczyć na targach ENEX w Kielcach już 8 marca! Jest to obecnie jedno z najbardziej innowacyjnych, a zarazem bezpiecznych rozwiązań na dachy płaskie.
Zdjęcie główne
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera: