Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz potaniał ekstremalnie, to druga co wysokości korekta cen w historii

Gaz potaniał ekstremalnie, to druga co wysokości korekta cen w historii

Najwyższe ceny gazu w historii już za nami. Europejski gaz najprawdopodobniej dotarł już do dołka. Ceny są najniższe od połowy 2021 r., więc ich wpływ na euro powinien być pozytywny.
Zrzut ekranu 2023-02-14 124201

Od szczytów gaz TTF stracił ponad 80% wartości, natomiast amerykański natgas jest niżej o ok. 75%.

Jeszcze kilka miesięcy temu nagłówki w mediach sugerowały zakup ciepłych swetrów na nadchodzącą zimą przez ekstremalne ceny energii i gazu. Zima przy cenie gazu rzędu 300 euro za megawatogodzinę nie byłaby tania i najprawdopodobniej ciepła. Obawy te jednak już przeminęły. Stąd pytanie, czy to już koniec ery ekstremalnie drogiego gazu i wysokich rachunków za energię? A może to początek większych problemów przed którymi stoi Europa oraz inne kraje uzależnione od gazu?

W pewnym momencie ceny gazu na rynkach europejskich skoczyły do poziomu 300 EUR/MWh, to była 10-krotnie wyższa cena niż przed pandemią  a nawet 30 krotnie wyższą niż w trakcie covidowego dołka. 

– Teraz mamy do czynienia z drugą co wielkości w historii korektą cen gazu, ta najwyższa w historii wynosiła 83% – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Na rynku gazu mamy do czynienia z ekstremalną wyprzedażą.

Głównym powodem wysokich cen była wojna w Ukrainie, choć jednocześnie podstawy do wzrostów stworzyli sobie sami Europejczycy poprzez zbyt małą dywersyfikację źródeł energii i dostaw surowców, gdzie dominującą rolę ogrywała Rosja. Na to wszystko nałożyły się jeszcze niskie stany magazynowe po poprzedniej zimie. Za pomocą systemu przesyłowego Nord Stream Rosja chciała w jeszcze większy sposób uniezależnić Europę od swoich dostaw, ucinając inne szlaki eksportowe. W tym miejscu należy również zwrócić uwagę, że Europa sama od wielu lat ograniczała własne wydobycie i nie dywersyfikowała dostaw, z wyjątkiem kilku krajów.

Wysokie ceny gazu doprowadziły do spustoszenia w europejskiej gospodarce, która nie zapadła się jedynie dzięki wcześniejszemu rozpędowi oraz wsparciu finansowemu ze strony władz. Oczywiście to wszystko nie obyło się bez wpływu na inflację, która skoczyła do poziomów nieobserwowanych od dziesięcioleci. Warunki handlowe w krajach UE były najgorsze w historii, co doprowadziło do spadku popularnego eurodolara poniżej parytetu! Europejskie indeksy również nie radziły sobie dobrze, a im dalej na wschód tym gorzej. Indeksy znalazły się najniżej od pandemii, a DAX od szczytu stracił 25% przy spadku polskiego WIG20 rzędu niemal 50%.

– To, co teraz dzieje się z cenami jest skutkiem ciepłej zimy, w Europie i Stanach Zjednoczonych, a jednocześnie produkcja amerykańskiego gazu jest rekordowo wysoka – wyjaśnia ekspert XTB.

Tak łagodnej pogody podczas okresu grzewczego nie obserwowaliśmy w zasadzie od lat. Wysokie temperatury oraz wcześniejsza destrukcja popytu w przemyśle wpłynęła na ograniczenie zużycia średnio o 15-20%. Europa od dawna próbowała odejść od emisyjnych źródeł energii, a gaz miał być jedynie paliwem przejściowym, a teraz wydaje się, że wszystkie procesy powinny być jeszcze przyspieszone. Z drugiej strony pogoda potrafi być kapryśna, dlatego Europa powinna mieć na uwadze wcześniejsze problemy z dywersyfikacją i nie opierać się jedynie na zielonej energii, ale również spoglądać w stronę źródeł kopalnych czy atomu, a zapewnić stabilizację i bezpieczeństwo.

Magazyny gazu przed zimą wypełnione były w 90%, nawet przy awarii jednego z głównych terminali eksportowych w USA. W zeszłym roku dochodziło do tak kuriozalnych sytuacji jak wypełnianie magazynów pod koniec roku czy notowania ujemnych cen w dostawach tego samego dnia ze względu na brak możliwości składowania. Warto jednak pamiętać, że prawdopodobieństwo powtórki takich wydarzeń wydaje się niskie.

Obecnie magazyny wypełnione są w 70% i okres grzewczy powinien zakończyć się wypełnieniem powyżej 50%. Teoretycznie powinniśmy być bezpieczni, ale za obecny stan odpowiada pogoda oraz relatywnie niskie zużycie w przemyśle. Jeśli dołożymy do tego obecny dostawy, to zauważymy, że są one mniejsze niż roku temu, kiedy to cały czas płynął do nas gaz rosyjski. Oznacza to, że Europa musi konkurować na rynku spot, gdyż długoterminowe kontrakty zaczną obowiązywać dopiero za kilka lat. Sam rynek spot jest mocno napięty, Europa musi zgarnąć większość gazu z tego rynku, a konkurować musimy z Japonią, Koreą czy Chinami, gdzie ceny są obecnie nieco wyższe. To oznacza, że najprawdopodobniej dno cenowe na rynku gazu europejskiego w okolicach 50 EUR/MWh zostało już osiągnięte. Rynek terminowy nie widzi już dalszego spadku cen i dostawy na przyszły sezon zimowy są już nawet 20 EUR/MWh wyższe.

Ceny są najniższe od połowy 2021 roku, więc wpływ na euro czy europejskie indeksy wciąż powinien być pozytywny. Z kolei gaz amerykański jest już ekstremalnie tani. Teraz widzimy, że gracze spekulacyjni dosyć mocno zwiększają swoje zaangażowanie na rynku, nawet przy wysokiej produkcji i sprzyjającej pogodzie, co może sugerować pewne zmiany na rynku.

– Dołki cenowe w Europie prawdopodobnie zostały już osiągnięte, cena nie spadnie poniżej 50 euro – podsumowuje M.Stajniak z XTB. – Inwestorzy kupujący kontrakty terminowe obstawiają na koniec roku ceny o 15-20 euro wyższe.

Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
Rosjanie budują na tureckim wybrzeżu elektrownię atomową. Teoretycznie region jest oddalony od strefy sejsmicznej o 100 km, ale elektrownia powinna być odporna na jeszcze jedno ryzyko - tsunami.
Pierwszy blok w Akkuyu ma być oddany jeszcze w tym roku, kolejne - w 2026 r.
Pierwszy blok w Akkuyu ma być oddany jeszcze w tym roku, kolejne - w 2026 r.
Tylko około trzech godzin przeżyła senacka propozycja obniżenia do 5% podatku VAT na energię elektryczną, gaz, ciepło sieciowe i olej opałowy. Poprawki takie zgłosił i przegłosował Senat w ustawie ograniczającej ceny ciepła. Sejm rozprawił się z nimi jeszcze tego samego wieczora i zostajemy ze stawką VAT 23 proc.
trzeciakowska
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!