Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Zapłacimy wyższe rachunki za wyjątkowo drogi polski węgiel

Zapłacimy wyższe rachunki za wyjątkowo drogi polski węgiel

Krajowy węgiel jest już tak drogi, że jego kupowanie stało się nieopłacalne dla polskiej energetyki. Jednak trzeba będzie zapłacić za polski węgiel, płacąc dużo więcej za rachunki za energię.
Zapłacimy wyższe rachunki za wyjątkowo drogi polski węgiel

Polskie elektrownie będą kupować węgiel za niemal 40 zł za gigadżul (GJ), podczas gdy średnia wieloletnia cena oscylowała wokół 10 zł.

– Ten ponad trzykrotny wzrost niestety będzie się przekładać na ceny energii elektrycznej – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

Polska Grupa Górnicza, która będzie sprzedawać węgiel dużo drożej niż w poprzednich latach, tłumaczy to bardzo dużym wzrostem kosztów wydobycia węgla. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w poprzednich latach, gdy ceny na rynkach światowych były bardzo wysokie. Polskie górnictwo zwykle z rocznym opóźnieniem podwyższało stawki do poziomów europejskich, gdy bieżące ceny w Europie już spadały.

Z tego powodu polskie górnictwo często pozostawało z węglem nieodebranym przez firmy energetyczne. Tak może stać się również teraz.

– Ceny w europejskich portach węgla przywożonego z RPA, Kolumbii czy Australii są już niższe niż ceny polskiego węgla oferowanego oferowane przez kopalnie.

Czytaj także: Odkrywamy tajemnice finansów Polskiej Góry Górniczej

Sejm wraca do prac nad nowelizacją ustawy odległościowej. Tymczasem polskie firmy wyspecjalizowane w budowie farm wiatrowych nie mają złudzeń - poprawka odsuwająca wiatraki na 700 m od domów oznacza koniec nadziei na szybki rozwój w Polsce. Ciekawsze są więc Bałkany, kraje bałtyckie, no i bardzo lukratywny, choć wymagający rynek niemiecki.
wykonawcy wiatraków
Tydzień energetyka: Rosyjski diesel popłynie za morza, indyjski i arabski do UE; Gaz dla biznesu na ręcznym sterowaniu; PSE musi coraz częściej przykręcać wiatraki; Reaktor Orlenu średnio w co czwartym powiecie; Niemcy przyspieszają z offshore
Energy sanctions against Russia. Conceptual 3D illustration
Rynek energii rozwija:
To świetny komputer na kołach, niezłe auto i dobry elektryk. Tak mógłby wyglądać najkrótszy opis elektrycznego Renault Megane e-tech. Jednego z niewielu elektrycznych nie-SUV-ów. Oto dlaczego współpraca z Google i Qualcomm wyszła Renault na dobre, ile energii Megane e-tech zużywa zimą, jak szybko ładuje się na mrozie i dlaczego może być jednym z najtańszych elektryków do miasta.
renault megane e-tech ev orlen
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Największa polska prywatna grupa energetyczna wchodzi w biznes ładowania samochodów elektrycznych. Polenergia eMobility postawiła na razie pierwsze stacje w Katowicach i Warszawie, ale do końca roku dołączy do listy m.in. Kraków, Wrocław i Poznań. PeM zarezerwowała też przyłącza o mocy 5 MW na ultraszybkie ładowarki przy autostradzie A2 i 630 kW przy A4, ale stawia także na superszybkie stacje w centrach miast.
polenergia emobility stacje ladowania ev 2