Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. PGE wygrywa kolejne rywalizacje o koncesje dla farm wiatrowych offshore

PGE wygrywa kolejne rywalizacje o koncesje dla farm wiatrowych offshore

RWE przegrało rywalizację punktową o kluczowy dla spółki obszar 44.E.1. Podobnie SSE Renewables nie wygrało postępowania o obszar 60.E.4, jedyny o jaki starała się spółka.
Morska farma wiatrowa
Morska farma wiatrowa

PGE Baltica 9 uzyskała najwięcej punktów w rywalizacji o obszar obszar 44.E.1 o powierzchni 121,3 km2 na Ławicy Słupskiej. Kolejne miejsca zajęły wnioski: EDF, RWE, POW (Eni). Wnioski pozostałych spółek nie uzyskały minimum kwalifikacyjnego.

Ministerstwo Infrastruktury rozstrzygnęło też postępowanie dotyczące przyznania koncesji dla farmy wiatrowej na obszarze 60.E.4, znajdującym się na Ławicy Środkowej. Najwięcej punktów uzyskała PGE Baltica 5, spółka PGE i Enei. Warto przypomnieć, że PGE ma też dostać sąsiedni obszar 60.E.3. Na kolejnych miejscach znalazły się wnioski EDF, RWE, POW (Eni) i SSE Renewables Poland. Inni nie uzyskali minimum kwalifikacyjnego.

Gotowy projekt RWE

Obszar 44.E.1 jest jednym z najbardziej atrakcyjnych w obecnej rundzie przyznawania koncesji dla morskich farm wiatrowych. Leży na Ławicy Słupskiej, na wysokości Ustki, bezpośrednio w sąsiedztwie rozwijanego obecnie przez RWE projektu farmy wiatrowej FEW Baltic II o mocy 350 MW. RWE zależało więc szczególnie, by uzyskać tu pozwolenie lokalizacyjne. Koncern przygotował koncepcję farmy wiatrowej Sharco Duo o mocy 1,8 GW, z magazynami energii i produkcją wodoru, zapowiadając jej szybkie wybudowanie w ciągu pięciu lat.

Dzięki dużemu zaangażowaniu w środkowej części polskiego Bałtyku oraz synergii z projektem F.E.W. Baltic II znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru 44.E.1, RWE jest w pełni gotowe do przygotowania i budowy morskiej farmy wiatrowej Sharco Duo i rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej już w 2028 roku – podało RWE w komunikacie.

O ten obszar ubiegały się także: PKN Orlen, Total, Shell, Equinor, WPD, Ocean Winds oraz Baltex i Iberdrola.

RWE Offshore
RWE złożyła wnioski o pozwolenia lokalizacyjne w polskiej strefie Morza Bałtyckiego

Szkotom zależało na jednej lokalizacji

Położony na Ławicy Środkowej obszar 60.E.4 oddalony jest od brzegu o około 85 km. Ma powierzchnię 77 km kw i jest to najgłębszym akwenem w tej rundzie przyznawania koncesji dla farm wiatrowych na morzu.

O tę lokalizację stara się brytyjska firma SSE Renewables (skrót od Scottish and Southern Energy) wraz z hiszpańską Accioną, właścicielem Mostostalu Warszawa. Docelowa moc farmy wiatrowej miałaby osiągnąć 954 MW – podawała spółka.

Skupiliśmy się na złożeniu wniosku tylko o pozwolenie dla lokalizacji 60.E.4, ponieważ wierzymy, że mamy wyjątkowe możliwości do wykorzystania jej pełnego potencjału. Z uwagi na wysoką złożoność tej inwestycji, głębokość oraz odległość od brzegu chcemy skorzystać z naszych doświadczeń w budowie farm wiatrowych na szkockim wybrzeżu – deklarował Simon Redfern, dyrektor ds. rozwoju w SEE Renewables.

Polskie farmy wiatrowe offshore II runda wsparcia
Polskie farmy wiatrowe offshore II runda wsparcia

Irlandzka spółka Simply Blue Energy planowała wybudować w tym obszarze pływającą farmę wiatrową. O obszar 60.E.4 ubiegali się też: PKN Orlen, Shell, Equinor, Ocean Winds, Iberdrola (prawdopodobnie nie uczestniczyła w postępowaniu rozstrzygającym) i Baltex.

Czytaj także: PGE wygrywa kolejny obszar pod morską farmę wiatrową

PGE wygrało jak dotąd wszystkie 4 rozstrzygnięte postępowania, 1 obszar pozostał bez rozstrzygnięcia, na decyzje czeka jeszcze 6 lokalizacji.

Polski offshore wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Najwyższe ceny gazu w historii już za nami. Europejski gaz najprawdopodobniej dotarł już do dołka. Ceny są najniższe od połowy 2021 r., więc ich wpływ na euro powinien być pozytywny.
Zrzut ekranu 2023-02-14 124201
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
Rosjanie budują na tureckim wybrzeżu elektrownię atomową. Teoretycznie region jest oddalony od strefy sejsmicznej o 100 km, ale elektrownia powinna być odporna na jeszcze jedno ryzyko - tsunami.
Pierwszy blok w Akkuyu ma być oddany jeszcze w tym roku, kolejne - w 2026 r.
Pierwszy blok w Akkuyu ma być oddany jeszcze w tym roku, kolejne - w 2026 r.