Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Polski offshore
  6. >
  7. PGE wygrywa kolejny obszar pod morską farmę wiatrową. Zaczyna się batalia prawna

PGE wygrywa kolejny obszar pod morską farmę wiatrową. Zaczyna się batalia prawna

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło trzeci wynik postępowania rozstrzygającego o lokalizacje na Morzu Bałtyckim. Zwycięzcą znowu PGE, ale jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, trzy spółki odwołały się od poprzedniego rozstrzygnięcia.
Silhouette of wind turbine generating electricity on sunset

Spółka PGE Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 uzyskała największą liczbę punktów w postępowaniu dotyczącym obszaru 60.E.3. Na kolejnych miejscach znaleźli się: EDF, RWE i POW (ENI). Ministerstwo podaje wyniki według malejącej liczby punktów. Kolejność jest taka sama, jak w decyzji z 9 stycznia dotyczącej obszaru 43.E.1. Według nieoficjalnych informacji PGE Baltica 1 uzyskała tym razem tylko nieznacznie mniejszą liczbę punktów. Pozostali uczestnicy postępowania nie uzyskali minimum kwalifikacyjnego.

Czytaj także: Podwodne okręty NATO pokrzyżowały plany inwestorów w morskie wiatraki

W komentarzu do decyzji Ministerstwa Infrastruktury prezes PGE Wojciech Dąbrowski wskazał, że obszar 60.E.3 bezpośrednio sąsiaduje z już rozwijanym przez nas projektem Baltica 1. „To znaczy, że wiążą się z tym duże możliwości wykorzystania efektu synergii przy rozwoju obu przedsięwzięć w przyszłości. W niektórych przypadkach będzie możliwe przeprowadzenie wspólnych procedur zakupowych między innymi dotyczących prowadzenia badań i pozyskania komponentów koniecznych do wybudowania i eksploatacji morskich farm wiatrowych w tej części Bałtyku” – skomentował prezes Wojciech Dąbrowski. Jak dodał, drugi już wynik rozstrzygający na korzyść PGE świadczy o „wysokiej jakości merytorycznej przygotowanych wniosków i stojącej za tym solidnej pracy specjalistów” spółki.

Czytaj także: PGE i Tauron mają lokalizację dla farmy wiatrowej na Bałtyku

Obszar 60.E.3 jest oddalony o 78 km od brzegu. Na powierzchni 143 km kw. PGE chce postawić farmę wiatrową o mocy 1185 MW, roboczo nazywaną Baltica+. Tuż obok spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 realizuje projekt, który uzyskał pozwolenie lokalizacyjne dekadę temu, ma wydane warunki przyłączenia do mocy 896 MW. Według planów ma zostać ukończony po 2030 r .

PGE złożyła 8 wniosków o nowe pozwolenia lokalizacyjne dla farm wiatrowych offshore. Źródło: PGE
PGE złożyła 8 wniosków o nowe pozwolenia lokalizacyjne dla farm wiatrowych offshore. Źródło: PGE

Konkurs piękności bez przejrzystości

Według danych Geoportalu, o obszar 60.E.3 starało się 14 podmiotów. Wśród zainteresowanych byli: Shell, Orsted, PKN Orlen, Ocean Winds, Total Energies, Equinor, Eolus i Baltex. Orsted złożył dwa wnioski – jeden na farmę Chopin, gdzie jest większościowym akcjonariuszem, drugi – na farmę Fryderyk, w której większość udziałów ma ZE PAK. To może świadczyć o tym, że duńskiemu koncernowi wyjątkowo zależy na tej lokalizacji.

Czytaj także: Ogromne różnice w punktacji wniosków o koncesje dla farm offshore

Według naszych informacji odwołania od poprzedniej decyzji złożyły trzy spółki. PKN Orlen potwierdził nam, że odwołał się od decyzji w sprawie obszaru 43.E.1. Według nieoficjalnych informacji zrobiły to także Orsted i Ocean Winds. Obie zagraniczne spółki nie potwierdziły nam jednak tych informacji, na razie nie otrzymaliśmy także odpowiedzi z Ministerstwa Infrastruktury.

Minister ma 14 dni na wydanie decyzji, czy unieważnia postępowanie. Następnie uczestnikowi przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, a po wyczerpaniu tego trybu – skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Polskie farmy wiatrowe offshore II runda wsparcia
Polskie farmy wiatrowe offshore II runda wsparcia

Większość uczestników dotychczas rozstrzygniętych dwóch postępowań nie zdobyła minimum kwalifikacyjnego w poszczególnych kryteriach, jednak w jakich – tego Ministerstwo Infrastruktury nam nie ujawniło. To może oznaczać, że braki, które ujawniły się w tych postępowania, spółki powielają w innych wnioskach. Przypomnijmy, że kryteria brane pod uwagę przy punktacji to m.in doświadczenie w offshore orz innych gałęziach energetyki, finansowanie, pomoc publiczna, a także najbardziej kontrowersyjne punkty za transformację energetyczną, dodawane bardziej „emisyjnym” uczestnikom.

Ministerstwo Infrastruktury nie publikuje szczegółowej punktacji z postępowań rozstrzygających, natomiast sami uczestnicy mają wgląd do dokumentacji postępowania, z zastrzeżeniem tajemnicy przedsiębiorstwa.

Dotychczas resort infrastruktury wydał decyzje w sprawie 3 obszarów z 11 dostępnych w obecnej rundzie przyznawania koncesji dla morskich wiatraków. W pierwszej decyzji, dotyczącej obszaru 53.E.1, żadna spółka nie uzyskała minimum kwalifikacyjnego. O obszar ten starali się: PKN Orlen, Equinor, Shell, RWE i EDF. W niedawnym wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska pytany o tej obszar wyraził przekonanie, że wszystkie rozbieżności i wątpliwości, które się pojawią, a które mogą wynikać z „niezrozumienia”, zostaną wyjaśnione.

Zielone technologie rozwijają:
Polski offshore wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Ceny węgla biją kolejne rekordy, ale nasz krajowy potentat nie jest w stanie zarabiać. Niczym czarna dziura pochłania całą gotówkę - węgiel jest drogi, pensje rosną, a spółka nadal nie ma pieniędzy.
pgg pieniądze węgiel
Polish currency showed on coal of mine deposit mineral resources background whose prices increase during high inflation in Poland
Rynek energii rozwija: