Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Kompania Węglowa podkopie swą następczynię?

Kompania Węglowa podkopie swą następczynię?

Za półtora miesiąca ruszy Nowa Kompania Węglowa. Spółka nie będzie miała łatwego startu z wielu względów, ale głównym jest to, że trafia w okres niskich cen węgla. Do ich spadku na krajowym rynku przyczynia się m.in. …”stara” Kompania Węglowa.

ceny wegla arp

Za półtora miesiąca ruszy Nowa Kompania Węglowa. Spółka nie będzie miała łatwego startu z wielu względów, ale głównym jest to, że trafia w okres niskich cen węgla. Do ich spadku na krajowym rynku przyczynia się m.in. …”stara” Kompania Węglowa.

ceny%20wegla%20arp

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu podaje, że średnia cena, po której elektrownie zawodowe kupowały od górnictwa węgiel o klasach energetycznych 20-24 MJ/kg w marcu 2015 r., wynosiła ok. 212 zł/t, czyli 9,47 zł za gigadżul. To oznacza, że tylko w I kwartale tego roku surowiec na krajowym rynku staniał o ponad 8%. Przecenę można po części wiązać z taniejącym węglem w Europie i na świecie, ale dobrze wiadomo, że tempo spadku na krajowym podwórku zwiększają nadpodaż i strategia cenowa Kompanii Węglowej. Jak pisaliśmy tutaj: Węglowa wojna cenowa, KW „rzuciła na rynek” tani surowiec, by podtrzymać swoją płynność finansową jeszcze przez kilka miesięcy.

Na to nakłada się sytuacja na świecie. Cena węgla energetycznego CIF ARA (w głównych europejskich portal przeładunkowych Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) wynosi w granicach 60 dolarów za tonę. Można spotkać się z prognozami, że ceny utrzymają się tych granicach pozostaną aż do 2018 r.

Dlatego z lekkim niedowierzaniem można odnieść się do słów Krzysztofa Sędzikowskiego, prezesa Kompanii Węglowej, który podtrzymuje, że spółka w nowym kształcie wypracuje w 2017 r. EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) wynoszący 2 mld zł przy sprzedaży na poziomie 28 mln ton rocznie.

Na razie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafiły problematyczne kopalnie Brzeszcze, Centrum i Makoszowy. Bobrek i Piekary zostały sprzedane spółce Węglokoks Kraj. Restrukturyzację KW zatwierdzić jeszcze musi Bruksela, ale nawet gdyby się to udało, to nowa KW przy tak drudnym rynku dalej będzie mieć pod górkę.

Podsumujmy za ARP jak wyglądała sytuacja śląskich spółek w I kw. 2015 r.:

  • wydobycie wyniosło 11,5 mln t, czyli było o 9,3% niższe niż w tym samym okresie 2014 r.,
  • na zwałach było 7,6 mln t węgla energetycznego, czyli o 785 mln t więcej niż w I kw. 2014 r,
  • średni koszt sprzedanego węgla (emergetyznego i koksowego łącznie) wyniósł 329,93 zł, czyli w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrósł o 2%. 
Rynek energii rozwija:

Fotowoltaika w Europie wyhamowuje, zamiast coraz szybciej rosnąć. W Polsce jeszcze przyśpiesza, ale bez kompromisu może powtórzyć scenariusz nagłego zatrzymania inwestycji.

rynek pv polsce 2015
Rynek energii rozwija:

Polska Grupa Energetyczna wyprodukowała w pierwszym kwartale 2015 roku o 8 proc. więcej energii r/r. Głównie dzięki wyższemu wykorzystaniu elektrowni Bełchatów i wsparciu elektrociepłowni gazowych.

pge load factor

Łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce osiągnęła już 39,1 MW, to oznacza, że tylko w ciągu pierwszego kwartału 2015 roku wzrosła o 50 proc. – wynika z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej.

pv moce polska 2015