Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Rusza próbny przesył gazu ze Słowacją

Rusza próbny przesył gazu ze Słowacją

Na początku czerwca operatorzy gazowi z Polski i Słowacji, Gaz-System i Eustream rozpoczną próbny przesył gazu interkonektorem, łączącym oba kraje. Przekazanie gazociągu do regularnej eksploatacji planowane jest latem.
przesył gazu Słowacja

Ostatnie testy zakończone

Wszystkie prace budowlane, niezbędne do uruchomienia połączenia są już zakończone. Budowa samej rury fizycznie dobiegła końca 3 sierpnia 2021 roku, kiedy to dokonano „złotego spawu”, łącząc polski i słowacki odcinek gazociągu. Ostatniego spawu dokonał Budimex, generalny wykonawca po stronie polskiej. 

Cały gazociąg Strachocina-Velké Kapušany został już napełniony gazem. 26 maja Gaz-System pomyślnie zakończył testy ciśnieniowe po polskiej stronie, testy przeprowadzili też już Słowacy. 

Gotowa jest też reszta polskiej infrastruktury tak zwanego gazowego Korytarza Północ-Południe, który w zamyśle miał połączyć terminale LNG w Świnoujściu i na wyspie Krk w Chorwacji, oraz umożliwić swobodny przesył gazu w poprzek tradycyjnego kierunku – ze Wschodu na Zachód. 

Powstanie Korytarza w Polsce wymagało budowy ok. 800 km gazociągów przesyłowych oraz tłoczni w Kędzierzynie. Tłocznia była ostatnim elementem, oddawanym do użytku. 

Zgodnie z  informacjami Gaz-Systemu próbny przesył gazu miedzy Polską a Słowacją ruszy w pierwszych dniach czerwca, a końcowy odbiór i oficjalne oddanie do eksploatacji nastąpi latem, na przełomie II i III kwartału tego roku. 

Formalności i regulacje

Decyzji w sprawie terminu aukcji na przepustowość na punkcie połączenia systemów Vyrava na razie nie ma, ale rynek zostanie powiadomiony o nich z odpowiednim wyprzedzeniem – zapewnia Gaz-System. 

Gaz-System i Eustream ogłosiły, że zgodnie z europejskimi regulacjami zamierzają zawrzeć porozumienie co do zasad przepływu gazu przez punkt połączenia międzysystemowego. Operatorzy przeprowadzili konsultacje z rynkiem.

gaz eurostream
Przesył gazu

Interkonektor między gazowym węzłem Strachocina na Podkarpaciu a słowacką tłocznią Velké Kapušany, leżącą na gazociągu „Braterstwo”, ma 164 km. Polska część liczy 61 km, słowacka – 106 km. 

Maksymalna przepustowość w kierunku Polski wynosi 5,7 mld m sześc. rocznie, w stronę Słowacji – 4,7 mld m sześc.

Perspektywy działania

Interkonektor ma ograniczoną przepustowość, ale po napaści Rosji na Ukrainę jego znaczenie rośnie. Z jednej strony Słowacja i Czechy deklarują zainteresowanie importu gazu z innych niż rosyjski kierunków. Z drugiej strony Polska też spogląda na ewentualność importu gazu z południa kontynentu. Aukcje pokażą, jakie jest prawdziwe zainteresowanie. 

Mamy coraz więcej inwestycji w nowe bloki gazowe i coraz więcej niepewności co do roli tego paliwa w transformacji sektora ciepłowniczego. W Siedlcach gazową elektrociepłownię z powodu cen błękitnego paliwa wyłączono już w połowie 2021 r. Z drugiej strony Orlen znalazł sposób na efektywne spalanie go w modułowych elektrowniach.
Elektrociepłownia gazowa w PEC Siedlce. Fot. mat. pras.
Elektrociepłownia gazowa w PEC Siedlce. Fot. mat. pras.
Tydzień energetyka: Kolejne podejście do embarga na rosyjską ropę; Polska zrywa umowę w sprawie Jamału; Niemcy szukają gazu w Afryce
rosyjską ropę
Ładowanie samochodu elektrycznego w końcu staje się prostsze od tankowania auta spalinowego. Wystarczy podłączyć samochód do ładowarki i… już. Ładowanie rozpoczyna się automatycznie. Tak działa funkcja Autocharge w sieci Fastned, którą przetestowaliśmy właśnie na trasie Amsterdam-Warszawa za kierownicą elektrycznego BMW i4. Na rynek wchodzi też bardziej zaawansowana usługa Plug&Charge, a w przyszłości zastąpić ma je jeszcze prostsza forma ładowania.
Automatyczne ładowanie samochodu elektrycznego za pomocą Autocharge lub Plug&Charge sprawiają, że podróżowanie elektrykiem staje się dużo łatwiejsze i przyjemniejsze, a ładowanie zajmuje mniej czasu
Automatyczne ładowanie samochodu elektrycznego za pomocą Autocharge lub Plug&Charge sprawiają, że podróżowanie elektrykiem staje się dużo łatwiejsze i przyjemniejsze, a ładowanie zajmuje mniej czasu
Unibep - jedna z największych grup budowlanych w Polsce - zapowiada mocne wejście w energetykę. Ma się to udać dzięki doświadczonej kadrze i dedykowanemu tej branży oddziałowi, który spółka postanowiła otworzyć w Raciborzu - mieście dotychczas jednoznacznie kojarzonym z Rafako.
Blok 910 budowa elektrownia Jaworzno Fot. Tauron
Budowa bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Fot. Tauron