Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Klimat
  4. >
  5. Bruksela chce jeszcze więcej OZE i szybkiej ścieżki dla inwestycji

Bruksela chce jeszcze więcej OZE i szybkiej ścieżki dla inwestycji

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić szczegóły propozycji RePowerEU, które zakładają uniezależnienie się od Rosji. Oznaczają boom dla OZE - m.in Instalacje PV na nowych budynkach mają być obowiązkowe
Energy Saving Bulb On Green Grass

Komisja Europejska będzie chciała przedstawić 18 maja propozycję zwiększenia celu wykorzystania energii z odnawialnych źródeł do 2030 roku – donosi EurActive. Nie podaje jednak szczegółów, o jaką dokładnie liczbę w propozycji Komisji chodzi, ponieważ ma to zostać dopiero ustalone. Pewne jest, że już do 2025 roku rozwój OZE ma zdecydowanie przyspieszyć. Państwa członkowskie będą musiały przede wszystkim zmniejszyć biurokrację związaną z budowaniem farm wiatrowych i fotowoltaicznych i przyspieszyć wydawanie dla nich pozwoleń. KE ma tu konkretne propozycje ograniczenia czasu oczekiwania inwestorów na wydawane decyzje.

OZE: interes publiczny?

W kwietniowym komunikacie RePowerEU Komisja zapowiedziała, że państwa powinny przejrzeć swoje plany terytorialne i uwzględnić w nich obszary szczególnie odpowiednie do rozwoju OZE. To tereny przemysłowe, komunikacyjne czy zdegradowane, omijające wartościowe dla środowiska miejsca. Tak miałyby powstać specjalne obszary na lądzie i wodzie, gdzie instalacje OZE nie wpływałyby znacznie na środowisko. To właśnie w tych regionach wszystkie decyzje niezbędne do budowy instalacji inwestor miałby otrzymywać w ciągu roku, w wyjątkowych przypadkach czas ten mógłby zostać przedłużony o trzy miesiące, a jeszcze krótszy czas miałyby instalacje do 150 kW – podaje Reuters.

Na pozostałych terenach utrzymane zostałyby obecne zasady, z ograniczeniem wydawania decyzji do dwóch lat, maksymalnie trzech.

udzial oze 2020 europa ue polska

Z kolei według informacji Bloomberga KE chce aby już istniejących budynkach pozwolenia dla słonecznych instalacji były wydawane w czasie krótszym niż trzy miesiące.

Czytaj także: Kto i jak płaci za rosyjski gaz?

O krótszy czas na wydawanie decyzji dla budowy farm wiatrowych zabiegała od dawna branża, a organizacja WindEurope problemy z uzyskaniem pozwoleń wymienia jako jedną z głównych barier w rozwoju lądowej energetyki wiatrowej.

Słońce wyprzedza cele

W ciągu najbliższych tygodni spodziewana jest unijna strategia dotycząca energii słonecznej. O obowiązkowe instalacje solarne na nowych budynkach i po renowacji zabiega od dawna branża. Tu trwają nadal dyskusje, ale Komisja ma przedstawić taką propozycję w przyszłym tygodniu. Ponadto wszystkie budynki użyteczności publicznej, tam gdzie tylko jest taka możliwość, miałyby także mieć własne słoneczne instalacje – do 2025 r. – informuje EurActive.

Według informacji Bloomberga unijny dokument zakłada, że do 2025 r. w UE miałoby powstać 300 GW mocy w PV. Nowe instalacje dostarczyłyby po roku dodatkowo 17 TWh słonecznej, 42 TWh do 2025 r., co oznacza wzrost o 17 proc.

W kwestiach nowych mocy organizacja Solar Europe idzie jednak dalej, niż zaproponowane przez Komisję w kwietniu 420 GW do 2030 r. Organizacja ocenia obecną moc w 27 państwach UE na 165 GW, a w tym roku przybędzie jeszcze prawdopodobnie 30 GW. Według jej „średniego scenariusza” skumulowana moc słoneczna w Europie wyniesie do połowy dekady niemal 328 GW, a do końca dekady będzie to już 672 GW. Co więcej, przy odpowiednich regulacjach możliwe byłoby osiągniecie 1 TW w fotowoltaice, o co zaapelowało pięć państw: Austria, Belgia, Hiszpania, Litwa i Luksemburg.

Czytaj także: Bruksela proponuje Polsce energetyczny handel

Oczekuje się, że w projekcie RePowerEU Komisja przedstawi także rozwiązania dotyczące biometanu, wodoru, poprawy efektywności energetycznej budynków oraz infrastruktury dla LNG. Duży znak zapytania dotyczy tego, jak zostanie potraktowana energia z węgla. Pojawiają się opinie, że UE może zakończyć import całego rosyjskiego gazu dwa lata wcześniej niż obecny cel na 2027 r.

Zielone technologie rozwijają:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera:
Unia Europejska chciałaby szybko realizować swoje cele klimatyczne dzięki rozwojowi OZE, elektromobilności czy bateryjnym magazynom energii. Niestety dostęp do surowców stosowanych w tych technologiach jest ograniczony, a zapotrzebowanie mocno rośnie na całym świecie.
Huta Miedzi Legnica fot. KGHM Polska Miedź
Huta Miedzi Głogów. Produkowany przez KGHM metal należy do kluczowych dla transformacji energetycznej/ Fot. mat. pras.
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
Praktyczne informacje na temat zmian prawnych, omówienie możliwości rozszerzenia usług o magazyny energii, pompy ciepła czy elektromobilnosć, argumenty sprzedażowe oraz opcje wsparcia dla firm i klientów indywidualnych – między innymi te tematy zostaną poruszone podczas Sympozjum „Razem dla OZE”, które odbędzie się w dniach 18 i 19 maja w Uniejowie (centralna Polska).
sales manago bbpv bbf
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają: