Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Nowy terminal wyśle LNG z USA

Nowy terminal wyśle LNG z USA

Rusza budowa następnego terminala do eksportu gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Dobry znak dla Polski?

gaz import usa 2015

Rusza budowa następnego terminala do eksportu gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Dobry znak dla Polski?

{norelated}Jeszcze w tym kwartale powinna się rozpocząć budowa piątego terminala do eksportu skroplonego gazu gaz lng eksport usaziemnego (LNG) ze wschodniego wybrzeża USA – poinformowała amerykańska rządowa Agencja ds. Informacji Energetycznej (EIA).

Instalacja zlokalizowana w Corpus Christi w Teksasie będzie pierwszą budowaną od podstaw. Wcześniejsze cztery to istniejące już instalacje do importu LNG (regazyfikujące, podobne do tej jaka powstaje w polskim Świnoujściu), przerabiane w tej chwili na instalacje do eksportu (skraplania gazu).

Dla pierwszych czterech gazoportów dobudowanie urządzeń do eksportu LNG to sposób na przetrwanie w sytuacji, gdy import gazu do USA spadł do najniższego poziomu od 1987 roku. Pierwsza inwestycja typu greenfield to kolejny znak, że Amerykanie stawiają na eksport błękitnego paliwa. W procesie uzyskiwania pozwoleń jest jeszcze kilkanaście gazoportów.

gaz import usa 2015

Gdzie popłynie LNG?

Odpowiedź, zwłaszcza dla Amerykanów, jest prosta – na te rynki, gdzie gaz jest najdroższy. Nie. Wcale nie do Polski. Znacznie drożej płaci się za błękitne paliwo w Azji. Japończycy kupują go o połowę drożej od nas. I to Azja, jak przewidują analizy, przez kolejne dekady będzie najszybciej rosnącym importerem LNG.

gaz lng zapotrzebowanie

banner Polskie LNG

Rynek energii rozwija:

„Wyszło jak wyszło” – mówi o ustawie o OZE prezes URE Maciej Bando. Oczekuje, że jej nowelizacja zostanie uchwalona jeszcze w tym roku. Jest zwolennikiem zmiany zasad rozliczania prosumentów i nie protestowałby przeciw obniżeniu zapewnionej im stawki.

pv na dachu
Zielone technologie rozwijają:

Urząd Regulacji Energetyki poprosił ACER - organizację zrzeszającą regulatorów z krajów UE- o pomoc w zwalczaniu nieplanowanych przepływów energii z Niemiec.

poczenia transgr

Rząd chce świecić przykładem przed jesiennym szczytem klimatycznym COP 21 w Paryżu. Na dachach supermarketów obowiązkowo będą rosnąć rośliny lub panele. Ale nie zmienia to faktu, że nad Sekwaną politycy nie rozpieszczają branży OZE.

roslinyfrancja
Zielone technologie rozwijają:

Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że aukcje OZE odbędą się tylko w latach 2016-2018. Inwestorzy mogą liczyć na sprzedaż energii po 320-470 zł/MWh. Ale nie dla wszystkich aukcje mogą zostać zorganizowane – wynika z informacji Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

aukcja oze 2016
Rynek energii rozwija: