Menu
Patronat honorowy Patronage

Nowy terminal wyśle LNG z USA

Rusza budowa następnego terminala do eksportu gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Dobry znak dla Polski?

Rusza budowa następnego terminala do eksportu gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Dobry znak dla Polski?

{norelated}Jeszcze w tym kwartale powinna się rozpocząć budowa piątego terminala do eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze wschodniego wybrzeża USA – poinformowała amerykańska rządowa Agencja ds. Informacji Energetycznej (EIA).

Instalacja zlokalizowana w Corpus Christi w Teksasie będzie pierwszą budowaną od podstaw. Wcześniejsze cztery to istniejące już instalacje do importu LNG (regazyfikujące, podobne do tej jaka powstaje w polskim Świnoujściu), przerabiane w tej chwili na instalacje do eksportu (skraplania gazu).

Dla pierwszych czterech gazoportów dobudowanie urządzeń do eksportu LNG to sposób na przetrwanie w sytuacji, gdy import gazu do USA spadł do najniższego poziomu od 1987 roku. Pierwsza inwestycja typu greenfield to kolejny znak, że Amerykanie stawiają na eksport błękitnego paliwa. W procesie uzyskiwania pozwoleń jest jeszcze kilkanaście gazoportów.

Gdzie popłynie LNG?

Odpowiedź, zwłaszcza dla Amerykanów, jest prosta – na te rynki, gdzie gaz jest najdroższy. Nie. Wcale nie do Polski. Znacznie drożej płaci się za błękitne paliwo w Azji. Japończycy kupują go o połowę drożej od nas. I to Azja, jak przewidują analizy, przez kolejne dekady będzie najszybciej rosnącym importerem LNG.

„Wyszło jak wyszło” – mówi o ustawie o OZE prezes URE Maciej Bando. Oczekuje, że jej nowelizacja zostanie uchwalona jeszcze w tym roku. Jest zwolennikiem zmiany zasad rozliczania prosumentów i nie protestowałby przeciw obniżeniu zapewnionej im stawki.

Zielone technologie rozwijają:

Urząd Regulacji Energetyki poprosił ACER - organizację zrzeszającą regulatorów z krajów UE- o pomoc w zwalczaniu nieplanowanych przepływów energii z Niemiec.

Rząd chce świecić przykładem przed jesiennym szczytem klimatycznym COP 21 w Paryżu. Na dachach supermarketów obowiązkowo będą rosnąć rośliny lub panele. Ale nie zmienia to faktu, że nad Sekwaną politycy nie rozpieszczają branży OZE.

Zielone technologie rozwijają:

Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że aukcje OZE odbędą się tylko w latach 2016-2018. Inwestorzy mogą liczyć na sprzedaż energii po 320-470 zł/MWh. Ale nie dla wszystkich aukcje mogą zostać zorganizowane – wynika z informacji Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.