Nowy terminal wyśle LNG z USA

Nowy terminal wyśle LNG z USA

Rusza budowa następnego terminala do eksportu gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Dobry znak dla Polski?

{norelated}Jeszcze w tym kwartale powinna się rozpocząć budowa piątego terminala do eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze wschodniego wybrzeża USA – poinformowała amerykańska rządowa Agencja ds. Informacji Energetycznej (EIA).

Instalacja zlokalizowana w Corpus Christi w Teksasie będzie pierwszą budowaną od podstaw. Wcześniejsze cztery to istniejące już instalacje do importu LNG (regazyfikujące, podobne do tej jaka powstaje w polskim Świnoujściu), przerabiane w tej chwili na instalacje do eksportu (skraplania gazu).

Dla pierwszych czterech gazoportów dobudowanie urządzeń do eksportu LNG to sposób na przetrwanie w sytuacji, gdy import gazu do USA spadł do najniższego poziomu od 1987 roku. Pierwsza inwestycja typu greenfield to kolejny znak, że Amerykanie stawiają na eksport błękitnego paliwa. W procesie uzyskiwania pozwoleń jest jeszcze kilkanaście gazoportów.

Gdzie popłynie LNG?

Odpowiedź, zwłaszcza dla Amerykanów, jest prosta - na te rynki, gdzie gaz jest najdroższy. Nie. Wcale nie do Polski. Znacznie drożej płaci się za błękitne paliwo w Azji. Japończycy kupują go o połowę drożej od nas. I to Azja, jak przewidują analizy, przez kolejne dekady będzie najszybciej rosnącym importerem LNG.

Zobacz także...

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej